Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

ЄС та Україна домовилися про підтримку інтеграції України до системи інтелектуальної власності ЄС

0 189
  • Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ) та Відомство з інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPO) узгодили низку заходів для підтримки процесу інтеграції України в ЄС
  • Підписання Робочого плану на 2024 та 2025 роки на виконання Меморандуму про взаєморозуміння щодо двостороннього співробітництва між УКРНОІВІ та EUIPO відбулося під час візиту до Києва делегації ЄС на чолі з Жоао Неграу, Виконавчим директором EUIPO
  • УКРНОІВІ отримає підтримку від ЄС у питаннях, пов’язаних з правовою охороною торговельних марок та промислових зразків, включаючи питання захисту прав ІВ

Сьогоднішня зустріч, організована за підтримки Представництва ЄС в Україні, зібрала представників EUIPO, УКРНОІВІ, європейських відомств з інтелектуальної власності Естонії, Латвії, Литви, Польщі, а також Державного агентства з інтелектуальної власності Молдови (AGEPI).

Метою зустрічі є зміцнення співпраці між EUIPO, національними IP офісами країн ЄС, AGEPI та УКРНОІВІ, а також обмін думками щодо сприяння ініціативам УКРНОІВІ та української IP спільноти з метою наближення України до вступу в ЄС та приєднання до Мережі інтелектуальної власності Європейського Союзу (European Union IP Network (EUIPN)) – мережі, що складається з EUIPO та національних IP офісів ЄС. Ця співпраця оформлена у вигляді Робочого плану на 2024 та 2025 роки на виконання Меморандуму про взаєморозуміння щодо двостороннього співробітництва між УКРНОІВІ та EUIPO, підписаного в Женеві в липні 2023 року. Цілі зустрічі включають обговорення суттєвого впливу триваючої агресивної війни на сферу інтелектуальної власності України, підкреслюючи нагальну потребу консолідації спільних зусиль для вирішення викликів та пом’якшення негативних наслідків. Крім того, метою візиту є дослідження ролі інтелектуальної власності та інновацій у післявоєнному відновленні країни, та покращенні інвестиційного клімату в Україні.

Дворічний план підписано Оленою Орлюк, Директором УКРНОІВІ та Жоао Неграу, Виконавчим директором EUIPO.

«Інтелектуальна власність та інновації в контексті набуття Україною статусу кандидата в члени ЄС мають визначальну роль. Гармонізовуючи правила та процедури у цих сферах, ми не лише відкриваємо Україну світові, як інноваційну та креативну націю, а й істотно покращуємо її інвестиційну привабливість. І від того, наскільки ми будемо у цьому ефективними, великою мірою залежатиме інноваційна повоєнна відбудова України. Особливо цінно, що свій перший закордонний візит на новій посаді виконавчий директор EUIPO Жоао Неграу здійснив саме в Україну. Це показує високий рівень підтримки України нашими партнерами», –- зазначила  Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

«Сьогодні на порядку денному не лише поточні виклики, а й формування візії спільного майбутнього, вирішальну роль у якому відіграватиме інтелектуальна власність та інновації. Запорукою стійкості економічної інфраструктури та конкурентоспроможної України є ефективна охорона і захист ІР та інновацій. Рішення та документи сьогоднішніх зустрічей ефективно цьому сприятимуть. Ми дуже цінуємо допомогу наших надійних партнерів на цьому непростому, але незворотному шляху», – зазначила  Директор УКРНОІВІ Олена Орлюк.

«Робочий план, погоджений сьогодні в Києві, не лише підкреслює відданість EUIPO та національних відомств ЄС у підтримці наших українських партнерів напередодні вступу до ЄС, але й посилює нашу роль як ефективного посередника для України в діалозі з партнерами ЄС», – додав Виконавчий директор EUIPO Жоао Неграу.

«Посилення захисту інтелектуальної власності є важливим не лише в контексті вступу України до ЄС, але й для більш нагальних потреб відновлення: без потужної екосистеми інтелектуальної власності іноземні інвестори просто не прийдуть у достатній кількості. Важливо захищати інвестиції, сприяти інноваціям, стимулювати економічне зростання та створювати робочі місця. Те, про що ми домовилися сьогодні, свідчить про нашу відданість підтримці України на шляху до вступу в ЄС та сприяння її становленню в якості країни з сучасною та процвітаючою економікою», – підсумував заступник Голови Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло.

На шляху до інтеграції України в систему інтелектуальної власності ЄС

Робочий план на 2024-2025 роки дозволить УКРНОІВІ скористатися підтримкою ЄС у сферах, пов’язаних з управлінням правами інтелектуальної власності: інструменти для цілей експертизи, підтримка у гармонізації практики реєстрації та експертизи заявок на торговельні марки й промислові зразки з практикою ЄС, можливості для навчання персоналу та співробітництво.

План також включає такі заходи, як взаємний обмін інформацією про дослідження, пов’язані з впливом інтелектуальної власності на економіку, а також правозастосування та боротьбу з шахрайством. Крім того, відкриває можливість до включення даних про українські торговельні марки та промислові зразки до баз даних EUIPO, які є найбільшими у світі та налічують понад 115 мільйонів торговельних марок і понад 20 мільйонів промислових зразків з п’яти континентів.

Очікується, що впровадження інструментів та практики набуття правової охорони на об’єкти права інтелектуальної власності EUIPO та IP офісів ЄС сприятиме залученню іноземних інвестицій та допоможе українському бізнесу працювати за кордоном. Робочий план буде розглядатися в контексті Діалогу з питань інтелектуальної власності між Україною та ЄС, у рамках якого аналізується прогрес у реформуванні сфери інтелектуальної власності з метою імплементації відповідних амбітних, необхідних для майбутнього членства в ЄС.

У рамках більш масштабних ініціатив ЄС щодо поглиблення інтеграції УКРНОІВІ до системи ІВ ЄС також обговорюється проект міжнародного співробітництва у сфері ІВ за участю України, Молдови та Грузії.

Підтримка України з боку ЄС у сфері інтелектуальної власності

У 2022 році EUIPO було реалізовано заходи щодо надання підтримки українським власникам торговельних марок і промислових зразків та охорони відповідних прав у ЄС, продовжуючи при цьому технічну роботу та співпрацю з органами державної системи правової охорони інтелектуальної власності.

План роботи також ґрунтується на фундаментальній угоді, досягнутій у лютому 2023 року між Європейською Комісією та Україною, яка дозволяє останній брати участь у заходах, що фінансуються Європейським Союзом у рамках програми «Єдиний ринок».

У червні 2023 року було розширено Фонд МСП EUIPO та Європейської комісії для підтримки українських підприємств, які тепер можуть отримати фінансування для подання заявок на набуття прав інтелектуальної власності, зокрема на торговельні марки, промислові зразки або винаходи та корисні моделі.

Про EUIPO

EUIPO – одне з найбільших децентралізованих відомств ЄС, розташоване в Аліканте, Іспанія. Визнане у 2021 році найбільш інноваційним відомством інтелектуальної власності у світі, EUIPO здійснює реєстрацією торговельних марок Європейського Союзу (EUTM) та промислових зразків Співтовариства (RCD), що забезпечує можливість отримання правової охорони відповідних об’єктів інтелектуальної власності в усіх державах-членах ЄС. Відомство також співпрацює з національними та регіональними відомствами інтелектуальної власності ЄС і координує діяльність Європейської обсерваторії з питань порушень прав інтелектуальної власності.

Про УКРНОІВІ

У 2022 році Україна завершила інституційну реформу сфери ІВ та імплементацію відповідного законодавства. Результатом реформи стало створення Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ, IP офіс). УКРНОІВІ функціонує як клієнтоорієнтований державний сервіс, діяльність якого ґрунтується на принципах прозорості, професіоналізму, порядності та підтримки. Це екосистема охорони інтелектуальної власності та інновацій для креативного кластеру, який, у свою чергу, стане інвестиційним магнітом. УКРНОІВІ виконує функції МПО/ОМПЕ. Нещодавно УКРНОІВІ запустив повноцінний Центр медіації. Це новий інструмент для української системи ІВ, який функціонує в усіх розвинених країнах світу.

 

 

 

 

Міністерство економіки України

Залиште коментар