Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Реформа прокуратури: встигнути до Вільнюса

0 120

Влада передала Венеціанській комісії законопроект про Генпрокуратуру, але Україна може не встигнути ухвалити закон й виконати умову для підписання Угоди про Асоціацію з ЄС.

У списку умов для підписання Угоди про Асоціацію з ЄС реформа прокуратури на провідному місці.

Ключові вимоги ЄС

Для успіху на листопадовому саміті Східного партнерства у Вільнюсі українській владі треба виконати кілька надзвичайно важливих умов. Серед них особливе місце займає реформа Генпрокуратури, яку в низці резолюцій Європарламенту називали одним з головних інструментів вибіркового правосуддя в Україні.

Серед умов ЄС для підписання Угоди про Асоціацію, так званого списку Фюле, є три питання, що потребують невідкладного вирішення. “Припинення вибіркового правосуддя, зміни до виборчого законодавства і реформування прокуратури з ухваленням нового закону”, – розповів BBC Україна експерт з міжнародних питань, заступник генерального директора Центру Разумкова Валерій Чалий.

Великі плани

В нещодавньому інтерв’ю виданню “Коммерсант” радник президента Віктора Януковича Андрій Портнов повідомив, що новий проект закону про прокуратуру розроблений й направлений до Венеціанської комісії.

За словами пана Портнова, влада очікує отримати рішення європейських експертів у вересні, й у жовтні хоче остаточно ухвалити реформу.

“Цим законопроектом Генпрокуратуру приводять у відповідність до європейських стандартів. Головна новела – у неї забирають повноваження загального нагляду”, – розповів BBC Україна перший заступник комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, регіонал Володимир Олійник.

Він каже, що знайомий з текстом документу, яким пропонується ліквідувати 122 місцеві прокуратури: всі військові й екологічні, а також об’єднати частину районних прокуратур. За його твердженням, прийняття на роботу прокурора буде проводитись шляхом тестування, як це відбувається з суддями. Депутат визнає, що значна кількість працівників буде скорочена, але вказує, що влада забезпечить їм альтернативну роботу. “Частина звільнених з прокуратури знайде себе під час конкурсів на заміщення посад слідчих-суддів. Також їм можна піти в приватну детективну діяльність. Ухвалимо спеціальний законопроект, що для отримання ліцензії детектива необхідний стаж роботи в органах”, – резюмував Олійник

Таємничий проект

В опозиції кажуть, що документу Адміністрації Президента ніхто не бачив.

“Проект нікому не показали. Невідомо, як вони все розписали. Поки тексту не буде, коментувати й казати про перспективу прийняття складно”, – заявив BBC Україна розробник опозиційного проекту Віктор Швець.

Більше того, навіть формальні учасники розробки проекту Андрія Портнова не можуть сказати, що саме відправили до Венеціанської комісії. “Остаточної редакцій ми не бачили, його зміст дещо переповів Андрій Портнов в інтерв’ю, але без повного тексту оцінювати законопроект не можна”, – заявив BBC Україна керівник Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

Саме цю установу в адміністрації президента назвали учасниками розробки законопроекту. За твердженням Коліушка, два роки тому вони направили до АП свій проект, але він зазнав там істотних змін.

Тим часом, в парламенті до другого читання готовий аналогічний проект № 0886, в якому вже враховані рекомендації Венеціанської комісії. Саме цей законопроект раніше пропонував ухвалити керівник профільного комітету Андрій Кожемякін з “Батьківщини”.

В опозиції поки не можуть повідомити, чи будуть підтримувати таємничий владний законопроект Банкової щодо прокуратури. Але в Партії регіонів впевненні в його ухваленні. “Венеціанська комісія оцінить у вересні, в жовтні можемо ухвалити. Партія регіонів підтримає проект, переконаємо голосувати фракцію комуністичної партії та позафракційних”, – вважає Володимир Олійник.

Він запевнив, що готовий до другого читання проект опозиції влада підтримувати не буде. Тому й не виключає спротив опозиції у підтримці проекту Банкової.

Встигнути проголосувати до жовтня

Згідно розкладу роботи Венеціанської комісії, наступне її пленарне засідання відбудеться аж 11-12 жовтня. Тому отримати висновок щодо законопроекту про прокуратуру владі точно не вдасться.

Проте експерти все ж бачать шпаринку, як обійти ці часові обмеження.

“Отримати висновок до жовтня ніяк не вдасться. Але якщо влада буде дуже зацікавлена, то можна знайти вихід”, – вважає колишній віце-президент ПАРЄ, колишній член Венеціанської комісії й міністр юстиції в 2005-2006 роках Сергій Головатий.

“Можна отримати неофіційний попередній проект висновку й раніше, який затвердять вже в жовтні. Така процедура можлива, я так неодноразово чинив”, – зауважує пан Головатий.

Проте на цьому шляху стоїть одна перепона – експерти комісії у відпустках до кінця серпня. Це може ускладнити отримання попереднього висновку у вересні задля ухвалення закону в жовтні.

Головатий, який донедавна був членом парламенту від фракції Партії регіонів, не розуміє логіки влади. Адже замість ухвалення у другому читанні проекту №0886, в якому врахована думка Венеціанської комісії, Андрій Портнов з нуля готує свій власний документ.

Автор

Залиште коментар