Пленум ВАСУ: підведення підсумків
На Пленумі ВАСУ обговорили стан здійснення правосуддя в адміністративній судовій юрисдикції у 2011 році, підбили підсумки п’ятирічної роботи суду з узагальнення судової практики та прийняли дві постанови, які стосуються прав біженців і соціального захисту «чорнобильців».
Спершу голова ВАСУ Ігор Темкіжев оголосив результати минулорічної роботи адміністративних судів. У своєму виступі він акцентував увагу на збереженні тенденції до зростання кількості справ, що надходять до судів адміністративної юстиції. «У цьому плані 2011 рік став особливо показовим», — зауважив він. Так, минулого року до місцевих судів (як до адміністративних) надійшло більш ніж 3,7 мільйона матеріалів справ. Це вдвічі більше, ніж у 2010 році. Минулоріч до апеляційних адміністративних судів надійшло понад 1 мільйон справ за апеляційними скаргами, що в 4,6 рази більше, ніж у 2010 році. ВАСУ ж отримав понад 101 тисяча матеріалів, тобто вдвічі більше за позаминулий рік. За словами Ігоря Темкіжева, така динаміка, з одного боку, свідчить про рівень довіри у суспільстві до адміністративних судів, а з іншого – є індикатором певних негативних факторів у сфері публічно-правових відносин, особливо у соціальній сфері, оскільки саме за розв’язанням соціальних спорів найчастіше громадяни звертаються до суду.
Голова ВАСУ також наголосив на відповідному збільшенні навантаження на кожного суддю: в окружному адміністративному суді воно склало 52 справи на місяць, в апеляційному адміністративному – в середньому 417 справ, а в ВАСУ – 194, що вдвічі більше відповідного показника 2010 року. Однак, найбільше працювати довелося суддям Хмельницького, Миколаївського і Житомирського окружних адмінсудів та Дніпропетровського, Львівського і Житомирського апеляційних адмінсудів, де традиційно існують найбільші показники середньомісячних надходжень судових справ та матеріалів.
Надмірне навантаження вплинуло на якість роботи судів, яка у 2011 році фактично не покращилася. Найбільший відсоток змінених чи скасованих судових рішень у касаційному порядку спостерігається у Київському (27%) та Вінницькому (26%), найменший – у Львівському (18%) та Харківському (19%) апеляційних адмінсудах. Існують проблеми і з затягуванням термінів розгляду спорів. Так, наприклад, маючи один із найбільших показників ухвалення судових рішень Окружним адмінсудом АР Крим понад процесуальні строки розглянуто майже 64% справ.
Для покращення ситуації, що склалася, ВАСУ активно проводиться робота, спрямована на вдосконалення правового регулювання адміністративного процесуального законодавства. При цьому на Пленумі звернули увагу на необхідність постійного контролю з боку голів адміністративних судів щодо забезпечення єдності судової практики розгляду справ, в яких застосовується інститут скороченого провадження, враховуючи порядок оскарження рішень у таких справах. Обговоривши стан здійснення правосуддя адміністративними судами в минулому році, Пленум ВАСУ прийняв постанову, в якій надано конкретні рекомендації щодо покращення процесуальної та організаційної діяльності адміністративних судів.
Після чого перейшли до підведення підсумків роботи Пленуму ВАСУ, секретар якого Михайло Смокович розповів, що з першого дня його роботи – 31 березня 2006 року минуло вже 5 років. За цей період часу було проведено 13 засідань Пленуму та прийнято 11 постанов із забезпечення єдності судової практики, які допомагають суддям адмінсудів здійснювати правосуддя. Водночас пан Смокович зазначив, що мінливість українського законодавства значно ускладнює роботу Пленуму. «Ми узагальнили законодавство і почали його застосовувати, як до нього внесли нові зміни, і нам знову доводиться їх вивчати», — додає він.
Так, сталося і з Постановою Пленуму ВАСУ від 25 червня 2009 року №1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця, видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов’язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні», яка отримала непогані відгуки не лише від суддів, але й міжнародних організацій та державних установ. Однак, пізніше прийняли закони «Про ратифікацією Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми», «Про протидію торгівлі людьми», «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» і «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». Тому виникла необхідність внести до цієї постанови Пленуму ВАСУ відповідні зміни.
До речі, останній закон із вищевказаних набрав чинності лише 26 грудня минулого року, але після цього, буквально на наступний день, за словами Михайла Смоковича, уже була створена робоча група із суддів ВАСУ, які працювали над вивченням його новел. Результатом їх роботи став проект нової редакції згаданої постанови. Як зазначив секретар Пленуму, під час її підготовки найбільше питань виникало з приводу затримання іноземців. Слід було роз’яснити, на якій стадії суд має винести рішення за позовом відповідного суб’єкта владних повноважень стосовно затримання іноземця чи особи без громадянства.
Керуючись законом «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», Пленум ВАСУ зробив висновок, що суд може задовольнити позов про затримання особи під час вирішення питання про її примусове видворення з території України. Також він може розв’язати це питання, коли вже є рішення про її видворення. Крім цього, Пленум ВАСУ прийняв постанову «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв’язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 51, 52, 54 закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка здатна вирішити існуючі у судовій практиці спірні питання.
Олександра Тимощук «ЮВУ»
Теги: