Нотаріат в Україні буде єдиним
Цьогоріч наша нотаріальна спільнота вже вдруге відзначить своє професійне свято – День нотаріату України. Це свято є дуже важливим для кожного представника нотаріальної професії, всіх тих, хто вболіває за долю українського нотаріату, робить посильний внесок у його реформування та розвиток.
Людмила ПАВЛОВА,
президент Української нотаріальної палати,
заслужений юрист України
Якщо звернутися до не такої вже й далекої історії, то відзначення Дня нотаріату України пов’язано, в першу чергу, із прийняттям 02.09.1993 р. чинного Закону «Про нотаріат», яким розпочалося реформування нотаріату нашої держави. Основним досягненням цього Закону стало запровадження нової форми нотаріальної діяльності – приватної, а сама реформа переслідувала мету вдосконалення нотаріату як інституту позасудової форми захисту цивільних прав та охоронюваних законом інтересів громадян, а її основним завданням була реалізація таких принципів, як доступність нотаріату, абсолютна надійність та високий професіоналізм нотаріусів.
Наступний етап реформування нотаріату пов’язаний із прийняттям 01.10. 2008 р. Закону «Про внесення змін до Закону України «Про нотаріат». Основою цього етапу стало зрівняння державних та приватних нотаріусів у повноваженнях із вчинення нотаріальних дій, підвищення відповідальності нотаріуса і, відповідно, посилення гарантій його діяльності та правового режиму нотаріальної таємниці. Зменшення навантаження на державних нотаріусів та усунення обмежень у повноваженнях приватних нотаріусів покращили доступ населення до нотаріальних послуг, а різниця між державними і приватними нотаріусами фактично полягає лише у вирішенні питань організації їх діяльності.
На сьогодні ми вже можемо з упевненістю стверджувати, що поділ вітчизняного нотаріату на державний та приватний є тимчасовим явищем. З ухваленням нової редакції Закону «Про нотаріат», робота над проектом якої триває, ми матимемо єдину професію, представник якої називатиметься просто нотаріусом. Перехід державних нотаріусів до приватної форми діяльності відповідно до Концепції реформування нотаріату України, затвердженої Міністерством юстиції, буде поетапним, виваженим і безболісним, з тим, щоб не допустити порушень прав не лише державних нотаріусів, але й громадян. Сподіваюся нотаріат в Україні стане справді незалежною професійною саморегулюючою організацією з обов`язковим членством у ній всіх нотаріусів та відповідними органами самоврядування з досить широким колом повноважень, як це притаманно нотаріатам так званого «латинского» типу, що входять до Міжнародного союзу нотаріату. Зараз до цієї надзвичайно авторитетної організації входять нотаріати 81 країни світу, а Українська нотаріальна палата бере активну участь у роботі її комісій поки що як спостерігача.
Важливо відзначити, що протягом останніх років нотаріат України значно змінився. Він є більше ніж просто складова економічної та соціальної структур суспільства, адже всі його функції спрямовані на охорону та захист законних прав та інтересів громадян. Як інститут громадянського суспільства нотаріат став зв’язуючою ланкою між державою, громадянами та іншими суб’єктами при їх участі в цивільному обігу.
Ми в жодному разі не лишаємося осторонь тих викликів, які час та суспільство ставлять як перед державою, так і перед нотаріальною спільнотою. Саме тому подальше реформування системи нотаріату та створення єдиного нотаріату в Україні є одним із пріоритетних завдань, що стоять перед Українською нотаріальною палатою. Проте реформування нотаріальної діяльності не самоціль. Важливим є те, що внесення змін до системи нотаріату має здійснюватись системно та послідовно. Тобто, в першу чергу, мають бути створені передумови для більш вагомого закріплення й використання потенціалу нотаріату у сфері цивільного обігу.
Сьогодні нотаріальна спільнота України бачить своєю метою формування такої системи нотаріату, яка повною мірою відповідала б інтересам і потребам всього суспільства. Баланс інтересів держави, громадян і нотаріату — це той стабільний стан, який дозволить українському нотаріату спрямувати всі свої зусилля на виконання покладених на нього завдань. Розбудова й реформування системи нотаріату має послідовно та неухильно наближати нас до європейської спільноти, кращих світових зразків нотаріальної практики.
Приємно відзначити, що вся робота, яка проводиться з метою покращення та удосконалення системи нотаріату, не лишилася непоміченою. Запровадження професійного свята нотаріусів увійшло в історію українського нотаріату як довгоочікуване визнання та підтвердження його авторитету, як справедлива винагорода за копітку повсякденну працю кожного нотаріуса, за активну натхненну діяльність усієї нотаріальної спільноти.
Місцем проведення цьогорічних урочистостей із цього приводу стане місто-герой Севастополь. У зв’язку зі святом найбільш шановані представники нотаріату будуть відзначені відомчими заохочувальними відзнаками Міністерства юстиції України та нагородами Української нотаріальної палати.
Наостанок усім своїм колегам хочеться побажати здоров’я, щастя, благополуччя та подальших успіхів у роботі. Нехай і надалі ваша натхненна праця буде запорукою високого ступеня довіри суспільства до нашої професії!
Теги: