Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Чорнобильські пільгові «схеми»

0 119

Через 25 років після аварії на чорнобильцях продовжують наживатися. Липові посвідчення інвалідності, вигідні рішення суду та сумнівні тендери – всі ці нехитрі механізми працюють не перший рік, повідомляє Точка нет

На сьогодні, за даними Мінпраці, в Україні на офіційному обліку перебувають 2,3 млн. громадян, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, з них 261 тис. – це ліквідатори наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; інвалідів Чорнобиля – 111 тисяч осіб. Скільки з них мають справжні, а не куплені посвідчення, – не скаже достеменно ніхто. Однак наявність величезної кількості липових ліквідаторів та інвалідів у самих чорнобильців сумнівів не викликає.

Президент Всеукраїнської громадської організації “Союз Чорнобиль України” Юрій Андрєєв припускає, що таких “мародерів”, що удають із себе справжніх чорнобильців, може бути приблизно 2-3%. Якщо перерахувати ці показники в абсолютні цифри, то отримаємо від 46 до 70 тис. осіб, які отримали інвалідність безпідставно.

За словами одного з таких “інвалідів”, фіктивне посвідчення коштувало йому $1 тис. Підкопатися до нього складно: з документами все гаразд, навіть у лікарні лежав, і хірургічний розріз йому зробили (задля “підзвітного” шраму). Натомість чоловік має непоганий доважок до пенсії, щорічне санаторне лікування, численні пільги, якими можуть користуватися навіть його діти (наприклад, під час вступу до вищого навчального закладу).

Років 7-8 назад інвалідність для оформлення чорнобильської пенсії міг оформити будь-хто, адже список хвороб тоді був широченний. Навіть бронхіт, бронхіальну астму, ревматизм, інсульти, інфаркти можна було пов’язати з Чорнобилем. Зараз цей список суттєво скоротили. На першому місці – онкологічні захворювання, 90% пацієнтів із таким діагнозом мають справжню інвалідність.

Про потребу “перетрусити” ліквідаторів та лжеінвалідів політики говорять регулярно. Юристи запевняють, що це надзвичайно складно реалізувати. Довести, що особа насправді не інвалід чи не ліквідатор, можна тільки через суд. А це затягнеться на роки.

Остання резонансна тема, яка активно обговорюється чорнобильцями, – судова тяганина з державою за невиплачені кошти. В інтернеті запросто можна знайти оголошення про юридичні послуги для чорнобильців: “Ліквідатори Чорнобильської АЕС, які отримали інвалідність 1-2 групи, повинні отримувати пенсію в розмірі 8 тис. грн. Якщо у вас не так, телефонуйте – допоможемо”.

До Феміди по правду попрямують тисячі українців, які мають статус постраждалих від аварії на ЧАЕС. “Чорнобильський” закон зазначає, що нам за роботу в зоні мають доплачувати два мінімальні оклади, а на “чисте” харчування – 40% від мінімальної зарплати, – розповідає мешканка Житомирської області Людмила, яка теж подала позов до суду. “Натомість нам платять фіксовану суму 10,5 грн. і 2,1 грн. – на харчування. І на цій різниці відсуджуються шалені суми – по 20 – 30 тис. грн. за рік.

Однак отримати ці гроші не так вже й легко, якщо не маєш зв’язків і “виходів”. Декому зі “своїх” відкрито кажуть: 25% від присудженої суми – на “подяку”, – каже Людмила.

Отже, щоб отримати свої законні гроші, необхідно заплатити адвокатові та судді. Якщо держава винна людині приблизно 30 тис. грн., то реально чорнобилець отримає не більше половини суми, адже послуги юриста коштують близько 5 тис., а судді треба віддати 7,5 тис. грн.

Щонайменше 10-15% бюджетних коштів, призначених на чорнобильські програми, йдуть на “відкати” за тендерами.

Очільник одного з чорнобильських громадських союзів (а є їх близько сотні) впевнений, що держава насамперед повинна приділяти увагу не фіктивним інвалідам, а чорнобильським тендерам. За його підрахунком, щонайменше 10-15% бюджетних коштів, призначених на чорнобильські програми, йдуть на “відкати” за тендерами.

В 2008 році СБУ повідомила, що має матеріали про незаконні операції Мінпраці з грішми, передбаченими на харчування дітей-чорнобильців. Тодішній голова СБУ Валентин Наливайченко запевнив: сума відкатів, за їхніми даними, становила 10%. Не менші корупційні схеми діють, переконані обізнані з чорнобильськими справами люди, й у сфері санаторного лікування чорнобильців. “Усюди, де існують тендери, є й “відкати”, – переконує голова чорнобильської громадської організації, – і вони існуватимуть, доки на державному рівні не скасують ці “торги”.

Державні керманичі визнають: грошей катастрофічно бракує. Зокрема, держбюджет-2011 передбачив видатки на соціальний захист і соціальне забезпечення чорнобильців в розмірі 7,8 млрд. грн., що на 0,3 млрд. грн. більше, ніж торік.

“Загальна сума коштів, необхідних нині для забезпечення усіх соціальних гарантій усіх категорій “пільговиків” (а це понад 250 позицій), сягає 160 млрд. грн. У підсумку маємо ситуацію, коли наявні бюджетні кошти розпорошуються за принципом “усім потрошку”, – каже заступник міністра праці та соціальної політики України Костянтин Ващенко.

Чорнобильські ж активісти переконані, що корупційні схеми та розкрадання коштів можна побороти лише монетаризацією пільг і відміною тендерів. Однак на це потрібна політична воля та чимало часу.

Теги:

соціальні виплати, пільги учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС

Джерело:

Точка нет

Автор

Залиште коментар