Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією РФ проти України, — створено

0 67

На Саміті Глав Держав та Урядів Ради Європи, що відбувся у Рейк’явіку 16-17 травня 2023 року, оголошено про створення Міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України.

«Завдяки нашим спільним зусиллям ми вже маємо міжнародний Реєстр збитків. Це важливий крок для того, щоб постраждалі отримали справедливу компенсацію. Чим більше колективних заходів ми вживатимемо, тим швидше ми змусимо росію залишити територію України та понести відповідальність за всі міжнародні злочини та збитки», — повідомив Міністр юстиції України Денис Малюська.

«Це — надперемога, велике досягнення! Це — один із перших найвагоміших результатів спільних дій країн Європи, всього демократичного світу у справі притягнення рф до відповідальності та невідворотності сплати компенсацій», — зазначила заступник Міністра юстиції України Ірина Мудра.

На сьогодні понад 40 країн та ЄС приєдналися або висловили намір приєднатися до Розширеної часткової угоди про Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України, та стали учасниками Реєстру збитків.

Як повідомила Ірина Мудра, створенню міжнародного Реєстру збитків передувала титанічна праця. Проведено сотні переговорів, наукових дискусій та робочих зустрічей на різних рівнях представників іноземних держав та їх уповноважених органів. Досягнуто прийняття ряду важливих політичних рішень на підтримку компенсаційного механізму та реєстру збитків: рішення Комітету Міністрів від 15.09.2022 та 24.02.2023 щодо необхідності повного відшкодування збитків, заподіяних порушеннями рф міжнародного права в Україні. Прийнято резолюцію Генасамблеї ООН від 14.11.2022, якою визнано необхідність створення міжнародного механізму відшкодування завданих рф збитків та рекомендовано створення міжнародного реєстру збитків, який би служив фіксацією, в документальній формі, доказів і інформації щодо збитків, втрат або пошкоджень, завданих агресією рф. І нарешті, рішення від 12 травня 2023 року, яким Комітет Міністрів Ради Європи вирішив створити Розширену часткову угоду про Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України та Статут, яким керуватиметься Реєстр.

Основне про Реєстр збитків:

  • створюється як платформа для міжурядової співпраці, яка діє в інституційних рамках Ради Європи;
  • розташований фізично в м. Гаага (Королівство Нідерландів);
  • слугує документальною формою обліку доказів та претензій про заподіяні збитки, шкоду чи ушкодження, які починаючи з 24 лютого 2022 року сталися на території України внаслідок міжнародно-протиправних дій російської федерації в Україні або проти неї;
  • заяви та інформацію про завдані збитки матимуть змогу подавати всі зацікавлені фізичні і юридичні особи, а також держава Україна;
  • є першим компонентом майбутнього Міжнародного компенсаційного механізму, який буде створено окремим міжнародним договором у співпраці з Україною. Далі буде створено Комісію з розгляду претензій та Компенсаційний фонд.

«Реєстр збитків — це лише перша складова комплексного механізму відшкодування збитків. Кінцевою метою є створення Компенсаційної комісії, яка безпосередньо розглядатиме претензії та присуджуватиме компенсації, та Компенсаційного фонду, який акумулюватиме кошти для виплати компенсацій, на підставі міжнародного договору, учасниками якого, як ми сподіваємося, ви всі станете», — звернувся Денис Малюська до країн-учасників Реєстру та учасників Саміту.

За його словами, ефективна імплементація всеосяжного міжнародного механізму компенсації є запорукою досягнення справедливості для всіх, хто постраждав від незаконних дій Росії проти України.

«Чим більше колективних заходів ми вживатимемо — тим швидше ми змусимо росію залишити територію України та понести відповідальність за всі міжнародні злочини і збитки», — додав очільник українського Мін’юсту.

 

 

 

Міністерство юстиції України

Залиште коментар