Методологія конституційних змін
Минуло більше місяця з часу, коли Президент України Віктор Янукович своїм Указом №31/2012 затвердив Концепцію формування та організації діяльності Конституційної Асамблеї, розроблену відповідно до Указу Президента України від 21 лютого 2011 р. №224. Визначені в Концепції мета створення, статус і порядок формування Конституційної Асамблеї стали предметом серйозного фахового обговорення в суспільстві. Не байдужими до подальшої долі Конституції України, окрім державних і політичних діячів, стали молодь, професорсько-викладацький склад юридичних ВНЗ.
Грунтовна та відверта дискусія щодо проблем і перспектив конституційної реформи в Україні за участі першого Президента України, голови Науково-експертної групи з підготовки Конституційної Асамблеї Л. Кравчука, радника Президента України М. Ставнійчук, народних депутатів України, суддів Конституційного Суду України і провідних вчених-конституціоналістів з наукових установ і вищих закладів освіти м. Києва відбулася в одному з провідних юридичних вузів України – Національній академії внутрішніх справ.
Ректор Національної академії внутрішніх справ, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України В. Коваленко, відкриваючи захід, зазначив, що керівництво держави врахувало науковий потенціал академії та надало можливість взяти участь у формуванні та організації діяльності Конституційної Асамблеї.
За словами Л. Кравчука, Конституційна Асамблея як консультативно-дорадчий орган створена відповідно до Конституції України та повноважень Президента і буде керуватися в своїй діяльності інтересами всього українського народу. Орієнтиром же для роботи майбутніх членів Конституційної Асамблеї повинні бути європейські цінності, зокрема верховенство права, а також права та свободи людини. Л. Кравчук також наголосив на високому фаховому потенціалі Національної академії внутрішніх справ як експертного майданчика для Конституційної Асамблеї нині та надалі.
У своєму виступі М. Ставнійчук зазначила, що майбутнє конституційне оновлення має відбуватися за умов широкої професійної дискусії, відкритого суспільного діалогу і загалом політично незаангажованого процесу. Саме таке завдання стоїть перед Конституційною Асамблеєю, яка має стати платформою для напрацювання фахових конституційних ініціатив, що підтримуються суспільством.
На переконання М. Ставнійчук, Конституційна Асамблея має розпочати свою роботу вже у квітні-травні цього року – після формування її персонального складу зі 100 науковців, політиків і громадських діячів. Серед майбутніх її членів вона бачить і представників Національної академії внутрішніх справ.
Власне бачення шляхів і напрямів модернізації Конституції України, утворення та діяльності Конституційної Асамблеї висловили й запрошені до дискусії гості – народний депутат України Ю. Ключковський, суддя Конституційного Суду України П. Стецюк, завідувач кафедри державно-правових дисциплін Національного університету «Києво-Могилянська академія», член-кореспондент Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, професор М. Козюбра, представники Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут”, Національного авіаційного університету, Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, Київської місікої орнанізації Союзу юристів України.
Цікавими міркуваннями і пропозиціями під час обговорення Концепції формування та організації діяльності Конституційної Асамблеї поділилися й представники Національної академії внутрішніх справ – професор кафедри філософії та юридичної логіки, академік Національної академії правових наук України, член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України, доктор юридичних наук, професор М. Костицький; начальник кафедри конституційного і міжнародного права, член-кореспондент Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, професор А. Колодій, заступник начальника інституту – декан факультету заочного навчання цивільних осіб, доктор юридичних наук, професор В. Федоренко.
Усі учасники методологічного семінару зійшлися на думці, що ефективність роботи Конституційної Асамблеї та якість результатів її роботи буде залежати від багатьох чинників. Але вже зараз очевидним є те, що модернізація Конституції України в інтересах суспільства неможлива без активної участі самого громадянського суспільства та його інститутів, без фахової експертизи вітчизняних і міжнародних учених-конституціоналістів, як залучених до складу Конституційної Асамблеї, так і її опонентів.
Ректор НАВС професор В. Коваленко засвідчив Л. Кравчуку та М. Ставнійчук зацікавленість і готовність керівництва, науково-педагогічного колективу, ад’юнктів і курсантів Національної академії внутрішніх справ до майбутньої співпраці з Конституційною Асамблеєю.
Дмитро ЛЮДИН, ЮВУ
Теги: