Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Пристрасті навколо Омбудсмана

0 90

Проти провладного претендента на посаду Омбудсмана опозиція спробувала відшукати компромат і таким чином провалити його на виборах. Віце-прем’єр опозиційного уряду, який опікується питаннями правоохоронних органів, депутат від фракції НУНС Юрій Кармазін у своєму надтерміновому листі до Голови Верховної Ради Володимира Литвина висунув вимогу про негайне зняття з розгляду депутатами кандидатури Валерії Лутковської.

Компроматна атака

Ю. Кармазін вважає її кандидатуру «несумісною з посадою Омбудсмана», у зв’язку з «численними порушеннями законодавства України при наданні відомостей про доходи за 2011 рік та введення народних депутатів в оману». І повідомив Радіо Свобода, що він звернувся з депутатською перевіркою до органів податкової адміністрації, результати якої свідчать, що Лутковська не вказала всіх доходів, які вона мала за 2011 рік. За його словами, йдеться про десятки тисяч гривень. Через це, на переконання депутата, ця кандидатура розглядатися не може, «незважаючи на те, які зараз робляться шалені спроби її призначити, в тому числі, з боку міністра юстиції Лавриновича».

Позаминулого тижня Голова Верховної Ради Володимир Литвин заявив, що уповноважена уряду у Європейському суді з прав людини Валерія Лутковська, кандидатуру якої пропонує Партія регіонів, має високі шанси на обрання. При цьому він висловив переконання, що обговорення цього питання буде дуже бурхливим.

На думку Юрія Кармазіна, голосування у Верховній раді щодо цієї кандидатури не повинно бути взагалі, «оскільки це передбачено законом про боротьбу з корупцією» – якщо людина подає дані, які не відповідають дійсності, чи приховує щось, ця кандидатура знімається з порядку денного:

«Я звернувся до Литвина, до Президента Януковича, до Генерального прокурора, я звернувся до керівників всіх фракцій – без винятку – у Верховній Раді України і написав конкретні порушення, назвав конкретні автомобілі, конкретний їх держномер, все конкретно абсолютно повністю, весь фактаж, який я отримав у податкових органах України. А тепер – справа совісті кожного депутата, кожного посадовця, Президента і Голови Верховної Ради у першу чергу. А Генеральний прокурор має показати, чи у нас вибіркове правосуддя, чи у нас дійсно є реальне правосуддя», – заявив Кармазін Радіо Свобода.

Зокрема, за словами Ю. Кармазіна, В. Лутковська не внесла до декларації відомості про доходи від продажу у першому кварталі 2011 року автомобілю “Audi-80” 1991 року випуску. Також вона не надала відомостей щодо продажу автомобіля Chevrolet Aveo 2005 року випуску, проданого у 2007 році та номери якого було перенесено на автомобіль Hyundai Tucson, що був придбаний у 2007 році.

Безальтернативні вибори

Одначе спікер Верховної Ради Володимир Литвин спростувуав інформацію стосовно того, що в документах Валерії Лутковської були порушення.

“Я демонструю вам офіційні документи, які ми отримали в ході спецперевірки. В них написано, що розбіжностей з інформацією про отриманий загальний сукупний дохід за 2011 рік немає. Порушень не встановлено”, – заявив він на засіданні Верховнох Ради. – Те, що сказав Кармазін, я прошу передати документи, я поки не отримав ваше звернення, ми дамо, хай додатково вивчають, в тому числі як інформація гуляє, яка називається персональною інформацією”, – досить сумбурно додав спікер. Скидалося на те, що він старанно приховував хвилювання.

Сама Валерія Лутковська, відповідаючи на питання депутатів перед голосуванням, заперечила звинувачення про зловживання при декларації доходів.

“Чесно кажучи, я не розумію про що йдеться. Тому що протягом року, і я можу це довести, я не займалася продажем автотрспорту і не мала жодних дивідендів, бо в мене не було вкладень”, – заявила вона.

В. Лутковська також заперечила політичну заангажованість своїх дій у справі Ю. Луценка.

“Для розгляду справи в Європейському суді потрібно дві позиції. Без позиції держави справа не може розглядатися. Я її представила, бо була на відповідній посаді”, – зазначила вона. – У демократичних країнах посада омбудсмана є аполітичною. І відповідно аполітичну посаду я хотіла б запропонувати в разі обрання”.

Депутати від опозиції висловили різку критику на адресу В. Лутковської, але свого кандидата не висунули.

Нагадаємо, 15 березня на посаду Омбусдмана були висунуті дві кандидатури – правозахисника Євгена Захарова, який набрав 134 голоси, і Валерії Лутковської, яку підтримали 212 депутатів. Оскільки жодна з кандидатур не набрала необхідних мінімальних 226 голосів, обрання уповноваженого не відбулося.

Євген Захаров пізніше заявив, що повторно не балотуватиметься на посаду Омбудсмана.

Лакмусовий папірець для нового Обмудсмана

Тоді провладного кандидата в Омбудсмани Валерію Лутковську не підтримали регіонали Василь Грицак і Валерій Коновалюк. За інформацією джерела ЮВУ в парламенті, причина полягала в тому, що В. Лутковська – креатура міністра юстиції Олександра Лавриновича, з яким Грицак і Коновалюк ведуть війну у зв’язку з біометричними паспортами.

Не проголосував за неї і регіонал Едуард Павленко, який тісно пов’язаний з чинним Омбудсманом Ніною Карпачовою. Окрім того, не голосувала КПУ, оскільки в апараті Н.Карпачової було працевлаштовано декілька колишніх депутатів від Компартії.

Після провальних виборів у Н. Карпачової залишилися сподівання на чергове обратися на цю посаду, оскільки Голова Верховної Ради Володимир Литвин начебто пообіцяв внести її кандидатуру після провалу Лутковської. Одначе, судячи з ходу голосування, свого слова не дотримав і зосередив усі зусилля на проштовхування кандидатури В. Лутковської.

 І таки проштовхнув: провладного кандидата обрано Уповноваженим з прав людини. Про це після підрахунку голосів повідомив журналістам Ярослав Сухий. За В. Лутковську проголосувало 252 депутати, 14 висловилися проти, 3 бюлетені визнані недійснимиі. Загалом бюлетені взяли 269 депутатів.

Скидалося на те, що опозиція не дуже-то й вірила у можливість завадити перемозі і мляво «компроматила» кандидатуру Банкової задля годиться, аби зберегти «опозиційне обличчя». Хоча відмовою знайти Лутковській свою альтернативну кандидатуру, по суті, визнала його втрату.

Що ж до новообраного Омбудсмана, лакмусовим папірцем її подальшої діяльності, безумовно, стане ставлення В. Лутковської насамперед до справи Юлії Тимошенко. На цьому вона або зробить собі ім’я, або зіпсує його назавжди…

Любомир ШЕВЧЕНКО

Джерело:

ЮВУ № 17 (878)

Автор

Залиште коментар