Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Корупція під узаконеним «прикриттям»

0 98

У всіх українських нотаріусів з 5 червня настало «перезавантаження»: по суті, всі оборудки з нерухомістю припинилися через набуття чинності указом Міністерства юстиції №766/5 «Про внесення змін до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України».

Про що ж ідеться в отому новаторському документі за підписом міністра юстиції Олександра Лавриновича і контроль за виконанням якого покладено на директора Департаменту нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу Катерину Чижмарь?

Указом повністю змінюється система оцінки майна відповідно до Податкового кодексу і Закону «Про Фонд державного майна України». Оціночна діяльність з метою оподаткування віднині визначена як виключний вид діяльності з новим кваліфікаційним напрямом – «Оцінка з метою оподаткування, нарахування та сплати інших обов’язкових платежів, котрі вираховуються відповідно до законодавства”.

Одначе головним нововведенням можна вважати перетворення оцінювача виключно на приватну особу з обов’язковим статусом суб’єкта господарювання, для котрого оцінка – єдиний вид діяльності. Оцінщик також повинен мати сертифікат суб’єкта оціночної діяльності з обов’язковим включенням до Державного реєстру оцінювачів та суб’єктів оціночної діяльності, яким відає, згідно з п.5 ст.5 Закону «Про Фонд державного майна України» цей самий Фонд.

До речі, наказ починається з фрази, яка мала би налаштовувати на позитив, оскільки зміни у нотаріальну діяльність вітчизняних нотаріусів вносяться «з метою вдосконалення порядку вчинення нотаріальних дій» з посиланням на ст. 21 Закону „Про нотаріат”. Одначе не налаштовує. Натомість виникає цілком природне у цьому випадку відчуття занепокоєності, оскільки згадана стаття – з розряду «драконівських», якою регламентується жорстка відповідальність нотаріуса за «шкоду особі, заподіяну внаслідок незаконних або недбалих дій».

Цікаво, що у цій статті змальовується відповідальність виключно державного нотаріуса, котрий отримує зарплату із бюджету і туди ж спрямовує кошти від своєї діяльності. Це не означає, що приватні нотаріуси за подібні дії позбавлені відповідальності: для них у законі прописана ст. 27, яка передбачає за такі ж помилки відшкодування її наслідків «у повному обсязі», тобто своєю власністю і доходами. Але!.. У цому указі Мін’юсту йдеться лише про ст. 21 Закону, тоді як ст. 27 не згадується взагалі. Здавалося б, приватні нотаріуси виведені з-під дії указу. Помилкове враження: всі вони, попри таку неузгодженість у нормативному документі, несуть аналогічну сувору відповідальність за порушення його вимог і наразі, побоюючись наслідків «нелегітимної діяльності», сидять без клієнтів і, відповідно, грошей.

Чому «нелегітимної»? Бо, за словами члена парламентського Комитету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики Віктора Матчука, наразі в Україні визначено всього 40 оцінювачів, які уповноважені здійснювати оцінку майна та мають відповідні ліцензії, взамін 9 тисячам сертифікованих оцінювачів, які працювали раніше і які за новими правилами позбавлені права на таку діяльність. І ніхто їм не дасть такого права, бо вони не здійснюють діяльність виключно з одного виду – оцінки. А без неї кожна угода, засвідчена нотаріусом, буде визнана недійсною. З відповідними санкціями.

Фактично держава руками головного юриста країни зупинила ринок продажу нерухомості та земельних ділянок. Навіщо? Чим більше знайомишся з новими умовами діяльності оцінювачів, тим виразніше окреслюється відповідь на це запитання: заради монополізації цього ринку.

Таке припущення підтверджує і Матчук: «Фонд держмайна таємно та у надзвичайно стислі строки визначив 12 фірм, список яких позаминулого тижня з’явився на офіційному сайті цієї установи. Саме у них і працюють оті 40 оцінювачів, котрі отримали дозвіл на оцінку майна по всій Україні. Всіх інших експертів не допускають без спеціального навчання до отримання такого дозволу. Конкурентне середовище на ринку практично знищене. Його монополізували та віддали на відкуп невідомо кому».

Конкретна особа, яка нишком підминає під себе оціночний ринок, офіційно не називається, хоча Матчук напевно знає її прізвище, одначе оприлюднювати його з певних причин не поспішає. Але за деякими ознаками здогадатися про неї неважко. Адже з оцих 12 компаній 11 створені за останні півтора року. «Засвітилася» на ринку активніше за інші фірма «Одеон-2010», яка у березні 2011 року встрягла у справу про фіктивне підприємництво в Донецькій області. У майже решті фірм засновниками та директорами є мешканці сіл та селищ Луганської області. У деяких виданнях з’являлися повідомлення про зв’язок фірм через родинні контакти з ТОВ «Імперіал-СІ», яке брало участь у придбанні телеканалу «Тоніс» разом із структурами, близькими до голови Нацбанку Сергія Арбузова та старшого сина Президента Олександра Януковича. Жодне з цих публічних повідомлень спростоване не було.

На думку Матчука, шляхом впровадження нового механізму оціночних послуг в Україні створюється нова Тендерна палата з грандіозною схемою відкатів, корупції та знищенням цілої галузі для малого і середнього бізнесу. Всі операції з продажу майна, стверджує депутат, переходять до рук мафії.

Ну, що ж, успішне впровадження цієї схеми яскраво засвідчує справжню ціну твердженням влади про боротьбу з корупцією та поліпшенням інвестиційного клімату.

 

Володимир ШАРОВ

Джерело:

ЮВУ №24

Автор

Залиште коментар