Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

DW: Закон про охоронну діяльність: за і проти

0 107

18 жовтня в Україні набув чинності закон «Про охоронну діяльність», який розширює повноваження приватних охоронців щодо застосування сили та спецзасобів. Правозахисники документ нищівно критикують.

 

Розширення повноважень

З набуттям чинності закону «Про охоронну діяльність» приватним охоронцям дозволяється проводити огляди імовірних порушників, застосовувати фізичну силу, спецзасоби й навіть службових собак. Упродовж півроку уряд має додатково визначити, які саме засоби. Про вогнепальну зброю, запевнив DW член комітету з питань боротьби зі злочинністю, народний депутат Олег Новіков, точно не йдеться. За його словами, в охоронців будуть наручники, газ не міліцейського призначення, гумові палиці.

Не виключно, що охоронці зможуть мати при собі й застосовувати травматичну зброю, яка юридично вважається теж спецзасобом. Принаймні, як сказав DW голова Української федерації професіоналів безпеки Сергій Шабовта, в одному з варіантів постанови уряду така можливість розглядається. «Але «травматику» теж точно усі не отримають – тільки великі фірми, де є пульти охорони і групи реагування», – наголосив він.

 

Правова оцінка

На думку юриста Василя Білоуса, новий закон можна доопрацювати, але, головне, каже він, майже вперше в Україні з’явився документ, який чітко регламентує не тільки, хто такий приватний охоронець і що таке майно під охороною, а й прописує правила, за якими мають діяти охоронці. Обшук особи тільки за її згодою і тільки особистих речей, приміром, сумки, а не кишень та одягу. Застосування сили й тим більше спецзаходів лише в тому випадку, якщо не подіяли усні попередження. У разі травмування людини, обов’язкове надання медичної допомоги.

Білоус підкреслює, що про усі інциденти охоронці мають одразу доповідати міліції. «Контроль за діями приватної охорони значно посилений. Кожній дії будуть давати правову оцінку».

Встановлення більш чітких правил вважає Олексій Волков, призведе до зникнення з ринку майже тисячі, як він каже, «непрофесійних та напівлегальних» компаній.

Народний депутат Новіков називає появу нового закону «початком легалізації великого бізнесу, який існував майже двадцять років,але не регламентувався жодним законом».

 

Закон для багатіїв?

З набуттям чинності закону «Про охоронну діяльність», в Україні «збільшується кількість силових структур, які можуть позбавляти свободи», переконана експерт Харківської правозахисної групи Людмила Клочко. Вона звертає увагу на те, що закон не передбачає скасування ліцензії охоронної кампанії у разі, якщо «порушені права та законні інтереси громадян».

На думку Клочко, відтепер будь-який учасник протесту, приміром, проти вирубки лісу або будівництва, ризикує бути затриманим приватними охоронцями та ще й із застосуванням спецзасобів. «Ті, у кого є гроші, отримали законну можливість дуже добре себе охороняти без усіляких правоохоронних органів. Враховуючи високий рівень корупції в МВС, їм усе буде сходити з рук», – вважає правозахисник.

 

Автор

Залиште коментар