Реєстрація ЗМІ: ліберальний порядок на черзі
Реєстрація ЗМІ: ліберальний порядок на черзі
22 травня 2013 року у приміщенні Державної реєстраційної служби України в місті Києві відбулось громадське обговорення проекту Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні”. В обговоренні прийняли участь спеціалісти Укрдержреєстру, експерти у цій сфері, зокрема представники Комісії Громадської ради при Державній реєстраційній службі України з питань легалізації об’єднань громадян, державної реєстрації друкованих ЗМІ та інформаційних агентств, працівники підприємств та відомств, відповідальних за розвиток інформаційних відносин в Україні. Оцінювався досвід країн світу з аналогічних питань, стан та практика застосування даного закону в державі.
Даний проект розроблено за ініціативою Державної реєстраційної служби та на виконання Орієнтовного плану законопроектних робіт на 2013 рік. У наданому на обговорення проекті враховані попередні напрацювання та зауваження у сфері процедури державної реєстрації. Яка починаючи з прийняття у 1992 році Закону України “Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні” постійно вдосконалювалась та змінювались. Було відзначено, що проект закону враховує зміни, викликані прийняттям оновленої редакції законів “Про інформацію” та “Про адміністративні послуги” через прийняття яких, певні питання, пов’язані із державною реєстрацією друкованих засобів масової інформації вкотре потребують нового викладення та приведення у відповідність до діючого нині законодавства.
Основною метою розроблення даного проекту закону є необхідність спрощення процедури державної реєстрації друкованих засобів масової інформації в Україні, збереження рівноваги між правом особи на свободу інформації та обмеженнями щодо запобігання зловживання цією свободою.
Прийняття даного проекту закону має спростити процедуру державної реєстрації друкованих засобів масової інформації, сприятиме збільшенню кількості зареєстрованих вітчизняних ЗМІ, що у свою чергу призведе до збільшення надходжень до Держбюджету.
Крім цього, запропонований на громадському обговоренні проект закону передбачає вичерпний перелік документів, які подаються до реєструючого органу засновником ЗМІ, що має унеможливити корупційні правопорушення у сфері реєстрації та суттєво скоротити терпін реєстрації друкованого ЗМІ.
З метою вивчення думки громадськості 15 травня поточного року на офіційному сайті Укрдержреєстру розміщено представлений проект закону. Усі бажаючі мають змогу долучитися до обговорення та висловити свою думку або пропозиції з цього приводу до 15 червня.
Під час обговорення виникла потреба у певних уточненнях, більш предметного спрямування законопроекту не тільки на реєстраційні процедури, які виписані у проекті досить чітко, практично за принципом «єдиного вікна», але й на вирішення повсякденних проблем діяльності ЗМІ. До речі, для реєстрації, за умови прийняття законопроекту потрібно подати всього не більше п’яти документів, що свідчить про певне спрощення реєстрації. Але у питаннях реєстрації виникло заперечення у експертів Асоціації ЗМІ України щодо трирічного строку давності на право пред’явлення позову реєструючому органу у випадку недостовірних даних у документах, наданих на реєстрацію.
Також дискусійними стали питання зміни формату ЗМІ, його переходу від газетного до журнального вигляду (адже про це у проекті не міститься якої-небудь інформації). Занадто високого значення тематичної спрямованості ЗМІ (що взагалі є суттєвою новиною), підстав відмови у державній реєстрації (які ретельно прописані у законопроекті і складають досить значний перелік), великого значення вихідних даних, зокрема у частині зазначення цін на ЗМІ (що в умовах ринкової економіки є нонсенсом), а також право розповсюдження друкованої інформації без реєстрації.
Як відомо, у останньому випадку таке право мають органи законодавчої, судової та виконавчої влади випускати бюлетені та інші акти з метою використання їх у своїй діяльності. Останнє, вважають експерти, є одним із корупційних ризиків. Проте, загалом аудиторія схвально відгукнулася щодо законопроекту в цілому. Так, щодо реєстраційних процедур, зауважень не було взагалі. Тенденцію у формальних, реєстраційних питаннях можна оцінити як сприятливу й ліберальну, адже строки 5, 15, 30 днів помітно скорочують терміни реєстрації засобі масової інформації. Що ж до неформальних питань, пов’язаних з діяльністю ЗМІ, то тут практично все залежить від волі засновників та творчих складів редакції.
Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ
Член громадської ради Укрдержреєстру,
Президент Видавничої організації «Юрінком Прес»
Олександр ДЕМСЬКИЙ
Юрисконсульт Видавничої організації «Юрінком Прес»