Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

ВС висловив позицію щодо зарахування до пільгового трудового стажу періоду, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції

0 88

Час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується до пільгового трудового стажу, якщо на момент призову така особа працювала на посадах, які дають право на пільгову пенсію.

Про це зазначив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, переглянувши в касаційному порядку справу за позовом фізичної особи до Управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії.

Суть спору полягає в тому, що позивач, який із 1991 року працював на різних посадах гірничого робітника, що дають право на пільгову пенсію відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а на підставі Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію» був мобілізований і проходив військову службу в періоди з жовтня 2014 року по вересень 2015 року, звернувся до Управління Пенсійного фонду України про призначення пенсії на пільгових умовах, однак йому відмовили. Відмову мотивували тим, що в нього немає належного пільгового стажу, необхідного для призначення пільгової пенсії. Не погоджуючись із цим, позивач звернувся з позовом до суду.

Суд першої інстанції позов задовольнив, оскільки позивач на момент призову на військову службу працював за професією, що надавала йому право на пенсію на пільгових умовах, та в періоди з жовтня 2014 року по вересень 2015 року, згідно з довідкою військової частини, безпосередньо брав участь в антитерористичній операції. Отже, він мав право на зарахування до пільгового стажу в кратному обчисленні періоду проходження військової служби до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Суд апеляційної інстанції скасував рішення суду попередньої інстанції, у задоволенні позову відмовив. При цьому суд виходив з того, що періоди служби, в яких позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, підлягають зарахуванню до його пільгового стажу в звичайному обчисленні.

Верховний Суд із такими висновками суду апеляційної інстанції не погодився з огляду на таке.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України, пов’язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах (ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Пунктом 2.3 розд. 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530, передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується на пільгових умовах – один місяць служби за три.

З огляду на наведене Верховний Суд дійшов висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах – один місяць служби за три місяці.

Таким чином, висновки суду апеляційної інстанції є помилковими, тоді як висновки суду першої інстанції – законними та обґрунтованими.

Постанова Верховного Суду від 16 червня 2020 року у справі № 185/7049/16-а (адміністративне провадження № К/9901/33457/18) –http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/89869025.

[Показана часть сообщения]  Показать полностью

Автор

  • Ковальский Віктор Семенович

    Вищу юридичну освіту Віктор Семенович Ковальський отримав у 1977 році на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 1980 році завершив навчання в аспірантурі, отримав звання кандидата юридичних наук. Згодом отримав звання доктора юридичних наук. Життєве кредо: «Казати правду і нічого крім правди». Говорячи про професійні інтереси, він називає книги: не лише фахові, а просто змістовні й корисні. Серед його наукових інтересів: теорія права і держави; права людини; правоохоронна діяльність; трансформації правого мислення. Цій науковій тематиці присвячено майже 500 наукових, науково-практичних, публіцистичних публікацій. Педагог і науковець має численні державні нагороди. Зокрема, почесні грамоти Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, відзнаки юридичних відомств, установ та організацій. Головним досягненням Віктор Семенович вважає своїх дітей, які пішли батьківським шляхом. На другому місці – створення першого українського юридичного видавництва «Юрінком Інтер» та газети «Юридичний вісник України». Він вдячний за підтримку колегам та авторам, а також читачам, кількість яких за майже 30 років діяльності видавництва та газети щороку збільшується. Під час цьогорічного конкурсу «Учитель року» Віктор Семенович очікує віднайти кращих знавців-педагогів з основ правознавства в українській школі, а ще – інтерв’ювати переможців та поширити їхній досвід через соціальні мережі та газету «Юридичний вісник України».

    Переглянути мареріали

Залиште коментар