Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

В Україні діє система надання безоплатної вторинної правової допомоги, яка захищає інтереси громадянина в судах і в інших офіційних інстанціях.

0 121

Організована Мін’юстом система безоплатної правової допомоги ділиться на вторинну і первинну.

“Первинна правова допомога — це надання консультації, правової інформації. Вторинна правова допомога — це захист у кримінальному процесі, це представлення інтересів клієнта в судах або в інших органах у цивільному адміністративному праві та складання процесуальних документів”, — пояснив Баранов.

В Україні діють 107 центрів надання безоплатної вторинної правової допомоги, з них: 23 — регіональні (обласні) і 84 — місцеві. До їх роботи залучено 1500 юристів.

Читайте також: Безоплатна правова допомога запускає в Instagram челендж “Права дитини”

Регіональні центри приймають заявки від правоохоронних органів і забезпечують надання адвокатів, наприклад, в разі затримання громадянина.

“Регіональні центри вторинної правової допомоги створені для того, щоб надавати захист людям у кримінальному процесі. Після надходження заявки протягом години черговий регіонального центру знаходить адвоката в будь-який час доби, та протягом години адвокат прибуває до клієнта. До моменту, поки приїде адвокат, нічого з такою людиною та ж поліція робити не може. Вони повинні дочекатися адвоката, поки він проведе першу зустріч із клієнтом, пояснить йому права, поговорить з ним – і тільки після цього правоохоронці можуть здійснювати якісь заходи”, — розповів Баранов.

Він зазначив, що при зверненні до регіонального центру адвокат надається громадянину безоплатно.

“У нашої допомоги є необхідність, коли людина не може собі дозволити адвоката. Або є категорія справ, де адвокат зобов’язаний бути, але людина з тієї чи іншої причини не укладає з ним контракт. У цьому випадку в центр можуть звернутися суди, слідчі тощо”, — уточнив керівник Координаційного центру.

При цьому, громадянин (наприклад, затриманий) не може вплинути на вибір адвоката, який надається центрами.

Читайте також: У системі безоплатної правової допомоги консультуватимуть із земельних питань

“Але якщо у затриманого є свій адвокат, він може відмовитися від адвоката, якого призначає центр. Але зробити він це може в присутності винятково адвоката, який був призначений центром”, — додав Баранов.

Допомогу надають адвокати, які пройшли конкурсний відбір і занесені до спеціального реєстру адвокатів.

“Вони не держслужбовці. Вони не в штаті. Адвокати, які хочуть надавати вторинну правову допомогу, проходять через просту процедуру конкурсного відбору, потрапляють до реєстру адвокатів, які можуть надавати вторинну правову допомогу. З адвокатом укладається контракт, і адвокат надає свої послуги”, — розповів Баранов.

За свою роботу адвокат отримує гонорар від держави.

“Розмір оплати чітко регламентований законодавством, чітко вказано — за які дії, в якому обсязі адвокат отримує винагороду. Сама методика винагороди на сьогодні залежить від витраченого часу адвокатом, година його роботи — це 5% від прожиткового мінімуму”, — повідомив керівник Координаційного центру.

За всіма центрами вторинної правової допомоги торік пройшло 82 тис. справ у кримінальному процесі.

“За кількістю справ призначення адвокатів у кримінальному процесі у нас два передових регіони — Дніпропетровська область та місто Київ. На третьому місці — донецько-запорізький центр (він обслуговує Запорізьку і Донецьку області), на четвертому — харківсько-луганський і на п’ятому вже Одеса”, — додав керівник Координаційного центру.

Читайте також: Більшість клієнтів системи безоплатної правової допомоги задоволені результатом

Також діють місцеві центри надання безоплатної вторинної правової допомоги. Тут працюють штатні юристи, які надають консультації людям, представляють їх інтереси в судах, інформують, як захищати свої права самостійно, що робити, якщо ці права вже порушені.

Баранов наголосив, що розроблена в Україні модель надання безоплатної правової допомоги найбільш схожа на канадську модель.

“Але ми надаємо допомогу не тільки в кримінальному процесі, а в цивільно-адміністративному і даємо консультації. Ми далеко пішли від інших моделей, які існують, тому що уряд підтримує дуже сильно систему безоплатної правової допомоги, та, на думку багатьох експертів, Україна на сьогодні саме в частині системи безоплатної правової допомоги займає одну з провідних позицій у Європі. І навіть у світі”, — резюмував він.

Надання первинної та вторинної правової допомоги регламентується законом України “Про безоплатну правову допомогу”. Первинна допомога безкоштовно надається всім громадянам України, вторинна — окремим категоріям за законом (переселенцям, учасникам АТО/ООС, малозабезпеченим громадянам, особам з інвалідністю тощо).

Автор

  • Вищу юридичну освіту Віктор Семенович Ковальський отримав у 1977 році на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 1980 році завершив навчання в аспірантурі, отримав звання кандидата юридичних наук. Згодом отримав звання доктора юридичних наук. Життєве кредо: «Казати правду і нічого крім правди». Говорячи про професійні інтереси, він називає книги: не лише фахові, а просто змістовні й корисні. Серед його наукових інтересів: теорія права і держави; права людини; правоохоронна діяльність; трансформації правого мислення. Цій науковій тематиці присвячено майже 500 наукових, науково-практичних, публіцистичних публікацій. Педагог і науковець має численні державні нагороди. Зокрема, почесні грамоти Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, відзнаки юридичних відомств, установ та організацій. Головним досягненням Віктор Семенович вважає своїх дітей, які пішли батьківським шляхом. На другому місці – створення першого українського юридичного видавництва «Юрінком Інтер» та газети «Юридичний вісник України». Він вдячний за підтримку колегам та авторам, а також читачам, кількість яких за майже 30 років діяльності видавництва та газети щороку збільшується. Під час цьогорічного конкурсу «Учитель року» Віктор Семенович очікує віднайти кращих знавців-педагогів з основ правознавства в українській школі, а ще – інтерв’ювати переможців та поширити їхній досвід через соціальні мережі та газету «Юридичний вісник України».

    Переглянути мареріали

Залиште коментар