Суспільний запит на справедливість
16 грудня 2024 року, у Києві, відбувся Форум «Право та справедливість: посилення взаємодії в умовах війни». В заході взяло участь близько 200 представників Уряду, Парламенту України, міжнародних та громадських організацій.
Форум відбувся за ініціативи Офісу Віце-прем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції у співпраці з Міністерством юстиції України, Координаційним центром з надання правничої допомоги та за підтримки Програми розвитку ООН в межах проєктів Мережі «Дії ООН проти сексуального насильства під час конфлікту» та флагманського партнерства ПРООН та ЄС «EU4Recovery — Розширення можливостей громад в Україні».
Обговорюваними темами на форумі були питання про посилення співпраці органів державної влади, громадянського суспільства та міжнародних партнерів у сфері правосуддя, забезпечення доступу до правової допомоги вразливим категоріям населення, реформування системи безоплатної правничої допомоги (БПД), інтеграцію міжнародних стандартів у правову систему України та посилення взаємодії на місцях.
Відкриваючи захід, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністр юстиції України Ольга Стефанішина наголосила на важливості захисту прав громадян та забезпечення доступу до правосуддя в умовах війни. Вона зазначила, що наразі багато зусиль спрямовано на інституційну реформу та формування системи доброчесності, а мета діяльності міністерства – щоб держава служила своїм громадянам. Під час зустрічі мова йшла про ту частину державної політики, яка залишається недостатньо поміченою – про ті послуги і можливості, що дозволяють громадянам навіть в умовах війни відчувати справедливість і рівність у відносинах з державою.
В свою чергу Постійний Представник ПРООН в Україні підкреслив, що нагальною вимогою суспільства є відновлення справедливості, що ґрунтується на цінностях прав людини. Зауважив про вирішальне значення доступу до правосуддя та правової допомоги під час війни. Бо це сприятиме запобіганню порушенням та забезпеченню справедливості. ПРООН разом із партнерами працює над посиленням правозахисного порядку денного в Україні, аби ніхто не залишився без уваги
Про трансформацію системи БПД, спрощення доступу до правничої допомоги та посилення цифрової спроможності розповів директор Координаційного центру з надання правничої допомоги Олександр Баранов: «Ми трансформуємося й змінюємо підходи до надання правничої допомоги, орієнтуючись на потреби людей та забезпечення якості послуг. З початку повномасштабної війни ми посилили наш контакт-центр та розвиваємо онлайн-сервіси, щоб правничі послуги були доступними. Ми продовжуємо працювати, зокрема, над спрощенням доступу до наших послуг».
Окрім цього, спікери розглянули вплив втілення європейських стандартів на реформу правової системи України, а також обговорили виклики та досягнення в процесі наближення до членства в ЄС. Окремо зупинились на механізмах міжсекторального співробітництва та вагомості ролі правничої допомоги та міжнародної співпраці для підтримки постраждалих, включно з внутрішньо переміщеними особами та людьми з інвалідністю. А протягом заключної дискусії йшлося про практичні аспекти надання допомоги на місцях, зокрема у прифронтових та деокупованих регіонах.
Довідково Мін’юст повідомляє,
Понад 10 років система надання безоплатної правничої допомоги працює, щоб наблизити послуги до найбільш вразливих категорій населення.
За період повномасштабної війни понад 7300 осіб із тимчасово окупованих чи територій, на яких ведуться активні бойові дії, отримали безоплатну правову допомогу. В 2023–2024 рр. надано понад 1,7 мільйони консультацій, зокрема 100 тисяч онлайн і 600 тисяч через гарячу лінію.
Джерело: https://minjust.gov.ua/news