Переведення роботодавцями своїх працівників на “ФОПи”: плюси та мінуси.
В Україні почастішали випадки, коли компанії оформляють своїх співробітників як фізосіб-підприємців (ФОП), а потім “купують” у них послуги вже за іншими правилами. Тим самим підприємства істотно економлять на податках. Фіскали трактують таку стратегію як ухилення від оподаткування та виписують роботодавцям штрафи.
Наприклад, недавно така історія сталася в одній з IT-компаній – “Науково-виробничою фірмою” ТМСОФТ “. Фіскали двічі позапланово її перевіряли після оформлення майже 30-ти співробітників як ФОП і вирішили, що компанія недоплатила істотні суми податків. Оштрафували підприємство майже на 19 млн.
В “ТМСОФТ” з рішенням фіскалів про порушення податкового законодавства не погодилися і оскаржили відповідне рішення в суді. За інформацією податківців, ці ФОП декларували доходи виключно від відносин з “ТМСОФТ”. І нібито виконували роботи, які дублюють робочі обов’язки співробітників цієї компанії.
Фіскали стверджували, що компанія, по-перше, завищила собівартість послуг, отриманих від співробітників-ФОП. По-друге, послуги, які надавали “ФОПи”, насправді надавалися в рамках трудових відносин між ними і компанією. Іншими словами, фізособи-підприємці насправді були співробітниками “ТМСОФТ”, порахували податківці.
У самій же компанії запевняли, що співробітники як ФОП надавали послуги “у вільний від основної роботи час” і без соціально-трудових гарантій від компанії. Забігаючи наперед, повідомимо, що компанія судову тяжбу виграла. Але в багатьох інших випадках така ризикована діяльність дійсно може обернутися непомірними штрафами.