Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Як встановити право власності, якщо втрачено документи

0 7

Документами, які посвідчують право власності є:

  • договір купівлі-продажу;
  • договір дарування;
  • договір міни;
  • свідоцтво про право власності;
  • свідоцтво про право на спадщину тощо.

У житті трапляються різні ситуації, і іноді ми стикаємося з непередбачуваними обставинами, наприклад, втратою документів. Особливо актуальним питання відновлення втрачених документів є сьогодні, в умовах збройної агресії рф. Якщо Ви все ж втратили документи про право власності на нерухомість, потрібно отримати дублікат документів.

Видати дублікат документа може нотаріус або орган місцевого самоврядування. Для його отримання необхідно подати письмову заяву особисто або через представника за дорученням до відповідного органу.

Якщо втрачено/пошкоджено документ, посвідчений або виданий нотаріусом чи посадовою особою органу місцевого самоврядування, дублікат такого документа видається за письмовою заявою осіб. Видача дубліката документа здійснюється державним нотаріальним архівом.

Де отримати дублікат

Функцію з видачі дублікатів свідоцтв про право власності про приватизацію взамін загублених або пошкоджених здійснюють центри надання адміністративних послуг (ЦНАП). Послуга є безкоштовною.

Необхідні документи для отримання дублікату свідоцтва про приватизацію в ЦНАП:

  • заява зі згодою всіх повнолітніх співвласників житла, які брали участь в приватизації (заповнюється в присутності адміністратора);
  • копії паспортів або свідоцтв про народження для осіб, що не досягли 16-річного віку, які є співвласниками житла та оригінали документів для посвідчення;
  • документ з поліції про те, що оригінал свідоцтва про право власності на житло був викрадений або втрачений;
  • оголошення про втрату свідоцтва в друкованих медіа.

Зверніть увагу, що відновлення правовстановлюючих документів до та після 1 січня 2013 року має певні особливості.

Щодо документів, виданих до 1 січня 2013 року

В даному випадку для відновлення права на власність (або користування) земельної ділянки чи нерухомості, державний реєстратор використовує відомості з Державного земельного кадастру або Реєстру прав власності на нерухоме майно (архівна складова частина Державного реєстру речових прав на нерухоме майно), а також паперові документи, що зберігаються в бюро технічної інвентаризації (реєстрові книги, реєстраційні справи).

Під час процедури відновлення документів важливо надати державному реєстратору будь-які наявні копії цих документів, зокрема державного акта або свідоцтва про право власності на нерухоме майно.

Щодо документів, виданих після 1 січня 2013 року

У цьому разі не потребується витребування відповідних дублікатів, оскільки інформація про нерухомість вже зберігається у ДРРП.

Відновлення документів у судовому порядку

Якщо Ви не можете отримати дублікати втрачених або пошкоджених документів, необхідно звернутися до суду. Власник майна може подати позов про визнання права власності, якщо його право оспорюється або не визнається, а також у разі втрати документів, що підтверджують право власності. Тобто, можна звернутися до суду з позовом про визнання права власності на об’єкт нерухомості або про встановлення юридичного факту.

Інформація станом на 01.04.2025

Джерело: https://minjust.gov.ua/news/

Автор

Залиште коментар