Хто є учасниками сімейних відносин?
Зі змісту ст. 2 СК України вбачається, що учасниками сімейних відносин є подружжя, батьки і діти, усиновлювачі та усиновлені, мати та батько дитини, дід, баба, онук, онучка, прадід, прабаба, правнук і правнучка, рідні брати та сестри, мачуха, вітчим, пасинок, падчерка, опікун, піклувальник, дитина, над якою встановлено опіку або піклування, особа, яка уклала договір про патронат, і дитина, передана у сім’ю патронатного вихователя, за умови, що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом або мають взаємні права і обов’язки.
Сімейний кодекс України не регулює сімейні відносини між двоюрідними братами та сестрами, тіткою, дядьком та племінницею, племінником і між іншими родичами за винятками, встановленими законом за походженням. Проте із цього правила є винятки. Наприклад, у разі перебування у зазначених родичів на вихованні дитини на цих суб’єктів покладається обов’язок щодо надання дитині матеріальної допомоги у випадках, передбачених ст. 269 СК, тобто тоді, коли у неї немає батьків, баби, діда, повнолітніх братів і сестер, за умови, що перші можуть надавати допомогу.
Відповідний обов’язок встановлюється і для такої дитини, на яку з досягненням повноліття покладається обов’язок утримувати цих непрацездатних родичів за підстав, передбачених ст. 271 СК, тобто якщо в них немає дружини, чоловіка, повнолітніх дочки, сина, братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання.