Встигнути за 90 днів: як не сплачувати пеню у разі внесення змін до податкової звітності
У платників Офісу все частіше спостерігаються випадки не нарахування пені у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платниками податків помилок відповідно до статті 50 Податкового кодексу України (далі за текстом – Кодекс).
Згідно статті 50 Кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації.
Нарахування пені розпочинається відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Кодексу при нарахуванні суми податкового зобов’язання, визначеного платником податків або податковим агентом, – після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання.
Пеня нараховується за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Закінчується нарахування пені (згідно з пунктом 129.3 статті 129 Кодексу) у день зарахування коштів на рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов’язань.
При цьому, слід зазначити, що відповідно до пункту 129.9 статті 129 Кодексу, у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податку помилок відповідно до статті 50 Кодексу пеня, передбачена статтею 129 Кодексу не нараховується, якщо зміни до податкової звітності внесені протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного Кодексом.
У разі, якщо зміни до податкової звітності були внесені платником після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання за звітний період, за який виправляється помилка, то відповідно до пункту 129.9 статті 129 Кодексу платник податку самостійно нараховує пеню за весь період заниження, починаючи з наступного дня за граничним терміном сплати податкових зобов’язань.
Крім того, слід звернути увагу, що відповідно до форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, в уточнюючому розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок не передбачено графу для самостійного нарахування суми пені у разі заниження податкового зобов’язання.
Сума пені в інформаційній системі органів ДФС розраховується автоматично відповідно до реалізованого в ІТС “Податковий блок” алгоритму розрахунку суми пені у разі самостійного виявлення платником заниження податкового зобов’язання з податку на додану вартість. Тому, з урахуванням пункту 129.3 статті 129 Кодексу, при поданні уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість платнику податку необхідно сплатити суму самостійно нарахованої пені.
Таким чином, Офіс великих платників податків нагадує, що у разі внесення змін до податкової звітності після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання за звітний період, за який виправляється помилка, пеня нараховується за весь період заниження, починаючи з наступного дня за граничним терміном сплати податкових зобов’язань та підлягає сплаті до подання уточнюючого розрахунку.
http://officevp.sfs.gov.ua