Податкова амністія – Pros and Contras
Податкова амністія – Pros and Contras
Для початку, що у нас є сьогодні:
📌 Закон 1 539-IX про стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом введення одноразової (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів і сплати одноразової збору в бюджет ( “податкова амністія”) – підписаний
📌 з 1.09.2021 українці мають право добровільно подати одноразову спеціальну декларацію із зазначенням активів, що належать їм і які придбані за рахунок доходів, з яких станом на 1 січня 2021 не були сплачені податки і збори, сплативши при цьому спецзбору за ставкою 5%, 9% , 2,5%, з можливістю сплатити частинами (з підвищеною ставкою) або навпаки – раніше декларування (зі зниженою ставкою)
📌 Державна податкова служба України роз’яснила, хто може скористатися добровільним декларуванням і які збори слід буде заплатити https://bitly.su/kv0Pg
📌 Національний банк України Постановою від 05.08.2021 № 83 роз’яснив, як відкривати рахунки для спеціального добровільного декларування https://bitly.su/Zaax5a Зокрема, банк вживає заходів щодо встановлення джерел походження коштів в національній та іноземних валютах, банківських металів у випадках , передбачених законодавством з питань фінансового моніторингу.
📌 Немає чітких прогнозів, є тільки очікування. Очікування у громадян, очікування у Мінфіну, Уряду, депутатів.
📌 Є досвід в проведенні податкової амністії у інших країн, частіше негативний, наприклад – Грузія, де очікування не були виправдані.
📌 Автоматичний обмін фінансовою інформацією в податкових цілях (CRS AEOI) буде орієнтовно в 2023 році, підписання договору очікується в кінці 2022 року, очікуємо. Спонтанний обмін інформацією між податковими органами в режимі питання – відповідь вже давно налагоджений.
📌 Непрямі (непрямі) методи контролю, коли податкові служби почнуть порівнювати доходи і витрати громадян, і перевіряти, наскільки образ їхнього життя відповідає тому, що є за офіційними даними, – скоро таки будуть введені в Україні, законопроект очікується вже до кінця 2021 року.
📌 Є багато питань, які поки залишаються без відповіді.
PROS
✅ Декларувати треба не всім. Зокрема, не треба декларувати певні активи – квартира до 120 кв.м, будинок – до 240 кв.м і т.д і інші активи вартість до 400 тис грн.
✅ Державний бюджет може отримати додаткові доходи у вигляді сплаченого спец збору протягом відносно короткого періоду (конкретного бюджетного року). Однак скільки від податкової амністії точно отримає державний бюджет, – не знає ніхто, за деякими оцінками ця сума може скласти до 1 млрд дол. (Зручно, 100 тис грн, наприклад, – це теж до 1 млрд дол.)
✅ Ставки податків набагато нижчі за ті, які громадяни платять сьогодні. Для прикладу, податок на доходи фізичних осіб становить 18%, додатковий військовий збір – ще 1,5% з українських доходів. А ось спец збір може скласти 5% або 2,5%, без сплати військового збору.
✅ Є надія, яка, як відомо, – hope dies last.
Ось і все ….
CONTRAS
❌ Несправедливі ставки податків, дискримінація, особливо по відношенню до тих, хто завжди платив податки. Поки їм ніхто не відповів, як так? І навіщо вони чесно платили податки, могли б теж почекати …
❌ Неможливо «амністувати» готівкові кошти, гроші треба покласти в банк – це питання довіри до банківської системи.
❌ Фінансовий моніторинг – не податкова перевірка, не зрозуміло, що буде вимагати банк, як довести джерело походження коштів, та сам факт, що такі доходи не отримані злочинним шляхом …
❌ У 2014 року під час податкового компромісу теж обіцяли, що перевірок не буде, проте до цих пір кримінальні справи у багатьох компаній відкриті
❌ Кажуть, що податкова перевіряти не буде. Ось тільки камеральна перевірка передбачена, запити направляти податкова може. І детально перевірити зможе, особливо якщо ви не відповісте на запит податкової в термін. Це питання до податковому відомству, яке перманентно “реформується”.
❌ Не зрозуміло, в якому списку «люструвати» або «амністованих» ви опинитеся з часом, – високі репутаційні ризики.
І риторичне питання – скільки українців знає про те, що у них з’явилося право задекларувати доходи, з яких не були сплачені податки?
А адже незнання законів не звільняє від відповідальності.
За публікаціями у ЗМІ