Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Податкова амністія – Pros and Contras

0 153

Податкова амністія – Pros and Contras
Для початку, що у нас є сьогодні:
📌 Закон 1 539-IX про стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом введення одноразової (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів і сплати одноразової збору в бюджет ( “податкова амністія”) – підписаний
📌 з 1.09.2021 українці мають право добровільно подати одноразову спеціальну декларацію із зазначенням активів, що належать їм і які придбані за рахунок доходів, з яких станом на 1 січня 2021 не були сплачені податки і збори, сплативши при цьому спецзбору за ставкою 5%, 9% , 2,5%, з можливістю сплатити частинами (з підвищеною ставкою) або навпаки – раніше декларування (зі зниженою ставкою)
📌 Державна податкова служба України роз’яснила, хто може скористатися добровільним декларуванням і які збори слід буде заплатити https://bitly.su/kv0Pg
📌 Національний банк України Постановою від 05.08.2021 № 83 роз’яснив, як відкривати рахунки для спеціального добровільного декларування https://bitly.su/Zaax5a Зокрема, банк вживає заходів щодо встановлення джерел походження коштів в національній та іноземних валютах, банківських металів у випадках , передбачених законодавством з питань фінансового моніторингу.
📌 Немає чітких прогнозів, є тільки очікування. Очікування у громадян, очікування у Мінфіну, Уряду, депутатів.
📌 Є досвід в проведенні податкової амністії у інших країн, частіше негативний, наприклад – Грузія, де очікування не були виправдані.
📌 Автоматичний обмін фінансовою інформацією в податкових цілях (CRS AEOI) буде орієнтовно в 2023 році, підписання договору очікується в кінці 2022 року, очікуємо. Спонтанний обмін інформацією між податковими органами в режимі питання – відповідь вже давно налагоджений.
📌 Непрямі (непрямі) методи контролю, коли податкові служби почнуть порівнювати доходи і витрати громадян, і перевіряти, наскільки образ їхнього життя відповідає тому, що є за офіційними даними, – скоро таки будуть введені в Україні, законопроект очікується вже до кінця 2021 року.
📌 Є багато питань, які поки залишаються без відповіді.
PROS
✅ Декларувати треба не всім. Зокрема, не треба декларувати певні активи – квартира до 120 кв.м, будинок – до 240 кв.м і т.д і інші активи вартість до 400 тис грн.
✅ Державний бюджет може отримати додаткові доходи у вигляді сплаченого спец збору протягом відносно короткого періоду (конкретного бюджетного року). Однак скільки від податкової амністії точно отримає державний бюджет, – не знає ніхто, за деякими оцінками ця сума може скласти до 1 млрд дол. (Зручно, 100 тис грн, наприклад, – це теж до 1 млрд дол.)
✅ Ставки податків набагато нижчі за ті, які громадяни платять сьогодні. Для прикладу, податок на доходи фізичних осіб становить 18%, додатковий військовий збір – ще 1,5% з українських доходів. А ось спец збір може скласти 5% або 2,5%, без сплати військового збору.
✅ Є надія, яка, як відомо, – hope dies last.
Ось і все ….
CONTRAS
❌ Несправедливі ставки податків, дискримінація, особливо по відношенню до тих, хто завжди платив податки. Поки їм ніхто не відповів, як так? І навіщо вони чесно платили податки, могли б теж почекати …
❌ Неможливо «амністувати» готівкові кошти, гроші треба покласти в банк – це питання довіри до банківської системи.
❌ Фінансовий моніторинг – не податкова перевірка, не зрозуміло, що буде вимагати банк, як довести джерело походження коштів, та сам факт, що такі доходи не отримані злочинним шляхом …
❌ У 2014 року під час податкового компромісу теж обіцяли, що перевірок не буде, проте до цих пір кримінальні справи у багатьох компаній відкриті
❌ Кажуть, що податкова перевіряти не буде. Ось тільки камеральна перевірка передбачена, запити направляти податкова може. І детально перевірити зможе, особливо якщо ви не відповісте на запит податкової в термін. Це питання до податковому відомству, яке перманентно “реформується”.
❌ Не зрозуміло, в якому списку «люструвати» або «амністованих» ви опинитеся з часом, – високі репутаційні ризики.
І риторичне питання – скільки українців знає про те, що у них з’явилося право задекларувати доходи, з яких не були сплачені податки?
А адже незнання законів не звільняє від відповідальності.
За публікаціями у ЗМІ

Автор

  • Вищу юридичну освіту Віктор Семенович Ковальський отримав у 1977 році на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 1980 році завершив навчання в аспірантурі, отримав звання кандидата юридичних наук. Згодом отримав звання доктора юридичних наук. Життєве кредо: «Казати правду і нічого крім правди». Говорячи про професійні інтереси, він називає книги: не лише фахові, а просто змістовні й корисні. Серед його наукових інтересів: теорія права і держави; права людини; правоохоронна діяльність; трансформації правого мислення. Цій науковій тематиці присвячено майже 500 наукових, науково-практичних, публіцистичних публікацій. Педагог і науковець має численні державні нагороди. Зокрема, почесні грамоти Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, відзнаки юридичних відомств, установ та організацій. Головним досягненням Віктор Семенович вважає своїх дітей, які пішли батьківським шляхом. На другому місці – створення першого українського юридичного видавництва «Юрінком Інтер» та газети «Юридичний вісник України». Він вдячний за підтримку колегам та авторам, а також читачам, кількість яких за майже 30 років діяльності видавництва та газети щороку збільшується. Під час цьогорічного конкурсу «Учитель року» Віктор Семенович очікує віднайти кращих знавців-педагогів з основ правознавства в українській школі, а ще – інтерв’ювати переможців та поширити їхній досвід через соціальні мережі та газету «Юридичний вісник України».

    Переглянути мареріали

Залиште коментар