УКРАЇНА РАТИФІКУВАЛА КОНВЕНЦІЮ ПРО ДОСТУП ДО ОФІЦІЙНИХ ДОКУМЕНТІВ
Цього кроку від України чекали не тільки експерти з доступу до публічної інформації, а й уся міжнародна спільнота. Адже це десята ратифікація цього міжнародного документу, з якою Конвенція набуває чинності.
Хоча Конвенцію Тромсо підписали 17 країн, проте саме Україна стала “країною-ініціатором”, яка вивела сферу доступу до публічної інформації на міжнародний рівень. За це звання змагались Бельгія, Грузія, Ісландія, Північна Македонія, Сан-Марино, Сербія, Словенія та Україна. До цього часу сфера доступу до публічної інформації регулювалась у кожній державі тільки на національному рівні.
Центр демократії та верховенства права ще з 2016 року активно підтримував та адвокатував ратифікацію Конвенції. Ми неодноразово наголошували на необхідності ратифікації, привертали увагу громадськості, співпрацювали з ключовими органами влади, які приймали схвальні рішення у цьому процесі.
ІСТОРІЯ РАТИФІКАЦІЇ
Україна підписала Конвенцію Ради Європи про доступ до офіційних документів (відома також як Тромська Конвенція) ще у квітні 2018 року. Це перший міжнародний документ такого рівня, у якому держави не лише визнають право на доступ до інформації, а й погоджуються забезпечувати таке право і співпрацювати у сфері доступу. Цього ж року Україна намагалась ратифікувати цей документ, проте у парламенті не вистачило голосів і розуміння важливості такої ратифікації.
З осені 2019 року законопроект про ратифікацію цього міжнародного документу за ініціативою Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики та сприяння Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ України, Ради з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України пройшов швидке погодження в усіх органах влади, задіяних у цьому процесі. 31 січня 2020 року Президент України вніс законопроект до парламенту для проходження процедури ратифікації. Законопроект про ратифікацію цього міжнародного документу також отримав схвальне рішення Комітету ВРУ з питань інтеграції України з Європейським Союзом, який є головним щодо нього, та був винесений на голосування у сесійній залі.
Наступним кроком є підписання ратифікаційного закону Президентом та його офіційне оприлюднення. Сама ж Конвенція набирає чинності в перший день місяця, що настає після завершення тримісячного строку від дати, коли Україна її ратифікувала.
“Ратифікація Конвенції Тромсо – це нагода для України зробити вагомий внесок у розвиток доступу до інформації в Європі. Україні є чим пишатися і чим поділитися у цій сфері!” – зазначив директор ЦЕДЕМ Тарас Шевченко.
ЩО ЗМІНИТЬСЯ ІЗ НАБУТТЯМ ЧИННОСТІ КОНВЕНЦІЄЮ?
Основна перевага Конвенції – створення першої в світі міжнародної системи моніторингу у сфері доступу до публічної інформації. Іншими словами, буде досліджуватись, як країни-підписанти ефективно імплементували положення Конвенції (мінімальні стандарти доступу).
ДЛЯ ЦЬОГО БУДЕ СТВОРЕНО ДВА МОНІТОРИНГОВІ ОРГАНИ:
- Група спеціалістів з доступу до офіційних документів – орган, до складу якого увійдуть незалежні та висококваліфіковані фахівці у сфері доступу до офіційних документів. Мета цього органу – стежити за ефективністю застосування країнами-підписантами положень Конвенції.
Для цього Група може надавати свою експертну думку з питань застосування положень Конвенції, вносити пропозиції щодо його покращення, обмінюватися інформацією та звітувати про значні досягнення, а також надавати свої пропозиції Консультації Сторін. Крім цього, Група подаватиме звіти про достатність закріплених у законодавстві країн-підписантів заходів і практичних дій, здійснених для втілення положень Конвенції.
- Консультації Сторін – орган, до складу якого буде входити по одному представникові від країн-підписантів Конвенції та який буде:
- розглядати доповіді, думки та пропозиції Групи спеціалістів з доступу до офіційних документів
- надавати рекомендації та пропозиції Сторонам
- вносити пропозиції стосовно змін до Конвенції та надавати оцінку запропонованим у порядку статті 19 Конвенції змінам
Представники від України будуть членами обох цих міжнародних органів.
У разі набуття чинності Конвенцією, Україні не потрібно буде вносити зміни до чинного законодавства. Закон України «Про доступ до публічної інформації» був прийнятий у 2011 році і розроблявся з урахуванням положень саме цієї Конвенції.