Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

КЦС ВС роз’яснив порядок розгляду апеляційної скарги, що надійшла до суду після закінчення апеляційного розгляду справи

0 146

Суд апеляційної інстанції 20 грудня 2017 року відхилив апеляційну скаргу учасника справи та залишив без змін рішення місцевого суду, яким визнано недійсним договір купівлі-продажу автомобіля, оскільки правочин був учинений без згоди чоловіка особи, яка продала автомобіль.

Після цього апеляційний суд поновив строк на оскарження рішення суду першої інстанції дружиною покупця, яка не була залучена до участі у справі, та постановою від 25 жовтня 2018 року частково задовольнив її скаргу: рішення місцевого суду скасував, у задоволенні позову про визнання договору купівлі-продажу недійсним та зустрічного позову покупця про витребування майна з чужого володіння відмовив.

Судове рішення мотивоване, зокрема, тим, що, укладаючи договір купівлі-продажу автомобіля, сторони фактично переслідували іншу мету – позивач заборгував відповідачеві гроші, тож автомобіль відчужувався для забезпечення зобов’язань боржника перед кредитором, а тому правочин є удаваним.

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду скасував постанову апеляційного суду від 25 жовтня 2018 року та передав справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, зробивши, зокрема, такі висновки.

ВС зазначив, що порядок розгляду апеляційної скарги, що надійшла до суду апеляційної інстанції після закінчення апеляційного розгляду справи, врегульовано ст. 370 ЦПК України.

Відповідно до ч. 3 цієї статті за результатами розгляду такої апеляційної скарги суд приймає постанову відповідно до ст. 382 цього Кодексу. При цьому за наявності підстав може бути скасовано раніше прийняту постанову суду апеляційної інстанції.

Розгляд апеляційної скарги в порядку ст. 370 ЦПК України передбачає перевірку законності судового рішення за наслідками розгляду попередньої апеляційної скарги, чого апеляційним судом зроблено не було, й рішення апеляційного суду від 20 грудня 2017 року не скасовано, незважаючи на те, що при новому апеляційному розгляді ухвалено протилежне судове рішення. 

За таких обставин чинними є два взаємосуперечливих рішення суду апеляційної інстанції, які можуть виконуватися окремо, оскільки набрали законної сили (ст. 384 ЦПК України).

Із Постановою Верховного Суду від 15 липня 2020 року у справі № 522/21026/16-ц (провадження № 61-48649св18) – можна буде ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень – http://reyestr.court.gov.ua/.

[Показана часть сообщения]  Показать полностью

Автор

  • Вищу юридичну освіту Віктор Семенович Ковальський отримав у 1977 році на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 1980 році завершив навчання в аспірантурі, отримав звання кандидата юридичних наук. Згодом отримав звання доктора юридичних наук. Життєве кредо: «Казати правду і нічого крім правди». Говорячи про професійні інтереси, він називає книги: не лише фахові, а просто змістовні й корисні. Серед його наукових інтересів: теорія права і держави; права людини; правоохоронна діяльність; трансформації правого мислення. Цій науковій тематиці присвячено майже 500 наукових, науково-практичних, публіцистичних публікацій. Педагог і науковець має численні державні нагороди. Зокрема, почесні грамоти Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, відзнаки юридичних відомств, установ та організацій. Головним досягненням Віктор Семенович вважає своїх дітей, які пішли батьківським шляхом. На другому місці – створення першого українського юридичного видавництва «Юрінком Інтер» та газети «Юридичний вісник України». Він вдячний за підтримку колегам та авторам, а також читачам, кількість яких за майже 30 років діяльності видавництва та газети щороку збільшується. Під час цьогорічного конкурсу «Учитель року» Віктор Семенович очікує віднайти кращих знавців-педагогів з основ правознавства в українській школі, а ще – інтерв’ювати переможців та поширити їхній досвід через соціальні мережі та газету «Юридичний вісник України».

    Переглянути мареріали

Залиште коментар