Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

КЦС ВС не знайшов підстав для застосування доктрини «contra factum proprium» у спорі про недійсність договору оренди землі

0 146

Суд першої інстанції визнав недійсним договір оренди землі, оскільки позивачка його не підписувала, а отже, при його укладенні було відсутнє волевиявлення сторони договору.

Апеляційний суд це рішення скасував та відмовив у задоволенні позову з тих підстав, що позивачка достовірно знала про наявність спірного договору, який був укладений від її імені з відповідачем, та виконувала умови договору протягом семи років, отримувала оренду плату.

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду скасував рішення апеляційного суду та залишив у силі рішення місцевого суду, навівши такі обґрунтування.

Відповідно до ст. 241 ЦК України правочин, вчинений представником з перевищенням повноважень, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки особи, яку він представляє, лише у разі наступного схвалення правочину цією особою. Правочин вважається схваленим зокрема у разі, якщо особа, яку він представляє, вчинила дії, що свідчать про прийняття його до виконання.

Позивачка уповноважила представника одержати за довіреністю державний акт взамін сертифікату на земельний пай, надала йому право подавати від свого імені заяви, розписуватися за неї, одержувати довідки або інші документи, а також виконувати інші дії в межах та в обсязі, що передбачені чинним законодавством України для такого роду повноважень. Інших повноважень за цією довіреністю у представника немає.

Зазначена довіреність видана строком на три роки і дійсна до 21 липня 2011 року.

Отже, спірний договір, підписаний представником від імені позивачки 4 листопада 2011 року на підставі довіреності, укладений вже після закінчення строку її дії, на що правильно звернули увагу суди попередніх інстанцій.

Суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позивачка не мала волевиявлення на укладення із відповідачем спірного договору оренди землі, не знала і не могла знати про укладений правочин, про який дізналась у 2017 році.

Колегія суддів КЦС ВС не погодилася з апеляційним судом, який дійшов висновку про обізнаність позивачки про укладений спірний договір з огляду на те, що вона отримувала орендну плату на виконання орендарем його умов.

Тому колегія суддів не вбачає підстав для застосування доктрини «venire contra factum proprium» (заборона суперечливої поведінки) до правовідносин, що склалися між сторонами у цій справі.

Стаття 241 ЦК України презюмує наявність у представника певного обсягу повноважень, наданих йому довірителем, а також встановлює випадки й умови набуття чинності правочином, вчиненим від імені довірителя його представником, коли останній перевищив обсяг наданих йому повноважень. За таких обставин ця норма не може бути застосована до правовідносин, коли правочин, укладений від імені особи іншою особою, яка на момент його вчинення не була уповноважена на таке представництво і не мала повноважень діяти від імені свого довірителя, а отже, не могла їх і перевищити.

При підписанні спірного договору повноваження представника за довіреністю на представництво інтересів позивачки щодо одержання державного акта взамін сертифікату на земельний пай уже закінчились.

Таким чином, оскільки установлено, що позивачка не уповноважувала представника на вчинення будь-яких дій щодо земельної ділянки, а на момент вчинення спірного правочину довіреність вичерпала свою дію, наведені в постанові апеляційного суду висновки про те, що позивачка схвалила спірний договір оренди землі, оскільки отримувала орендну плату за договором оренди після його укладення, є помилковими.

Постанова Верховного Суду від 22 липня 2020 року у справі № 153/1303/17 (провадження № 61-37362св18) – http://reyestr.court.gov.ua/Review/90591342.

[Показана часть сообщения]  Показать полностью

Автор

  • Ковальский Віктор Семенович

    Вищу юридичну освіту Віктор Семенович Ковальський отримав у 1977 році на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 1980 році завершив навчання в аспірантурі, отримав звання кандидата юридичних наук. Згодом отримав звання доктора юридичних наук. Життєве кредо: «Казати правду і нічого крім правди». Говорячи про професійні інтереси, він називає книги: не лише фахові, а просто змістовні й корисні. Серед його наукових інтересів: теорія права і держави; права людини; правоохоронна діяльність; трансформації правого мислення. Цій науковій тематиці присвячено майже 500 наукових, науково-практичних, публіцистичних публікацій. Педагог і науковець має численні державні нагороди. Зокрема, почесні грамоти Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, відзнаки юридичних відомств, установ та організацій. Головним досягненням Віктор Семенович вважає своїх дітей, які пішли батьківським шляхом. На другому місці – створення першого українського юридичного видавництва «Юрінком Інтер» та газети «Юридичний вісник України». Він вдячний за підтримку колегам та авторам, а також читачам, кількість яких за майже 30 років діяльності видавництва та газети щороку збільшується. Під час цьогорічного конкурсу «Учитель року» Віктор Семенович очікує віднайти кращих знавців-педагогів з основ правознавства в українській школі, а ще – інтерв’ювати переможців та поширити їхній досвід через соціальні мережі та газету «Юридичний вісник України».

    Переглянути мареріали

Залиште коментар