Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Яка помилка, допущена апеляційним судом у рішенні, не є опискою і може бути виправлена лише касаційним судом

0 103

Допущення апеляційним судом помилки при призначенні покарання не є опискою, яка може бути виправлена цим судом самостійно. Вирішення питання щодо виправлення такої помилки належить до компетенції суду касаційної інстанції.

Про це йдеться в постанові Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, який розглянув касаційні скарги прокурора та захисника особи, зокрема, на вирок апеляційного суду та ухвалу цього ж суду про виправлення описки у вироку.

Відповідно до вироку міського суду особу визнано винуватою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 185 КК України (крадіжка, вчинена повторно), та призначено покарання у виді арешту на строк 3 місяці. Апеляційний суд скасував вирок місцевого суду в частині призначеного покарання та постановив новий вирок, яким призначив особі покарання у виді позбавлення волі на 1 рік. Ухвалою апеляційного суду виправлено описку, допущену в резолютивній частині вироку, і зазначено, що особі призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 1 рік 6 місяців.

ККС ВС скасував вирок апеляційного суду та ухвалу цього ж суду про виправлення описки у вироку і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Як зазначено у постанові ККС ВС, з аудіозапису судового засідання вбачається, що апеляційний суд після виходу з нарадчої кімнати проголосив у присутності учасників судового провадження вирок, яким, крім іншого, призначив особі покарання у виді позбавлення волі на строк 1 рік 6 місяців. Однак у резолютивній частині вироку апеляційного суду зазначено про призначення особі іншого строку покарання – 1 року позбавлення волі. Саме в такій редакції вирок було надіслано засудженому, прокурору та іншим учасникам судового провадження.

Допущення такого порушення під час ухвалення вироку є неприйнятним, адже це ставить під сумнів законність ухваленого рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 379 КПК України суд має право за власною ініціативою або за заявою учасника кримінального провадження чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.

З матеріалів провадження видно, що апеляційний суд ініціював розгляд питання про виправлення описки у вироку. При цьому постановлена апеляційним судом ухвала, якою внесено зміни у резолютивну частину вироку та погіршено становище засудженого, не ґрунтується на законі, оскільки виправлення допущених у вироку описок допускається, якщо це не стосується зміни суті судових рішень. Натомість вирішення питання щодо допущених апеляційним судом порушень при призначенні покарання віднесено до компетенції суду касаційної інстанції, і такі порушення не є опискою, яка може бути виправлена судом апеляційної інстанції самостійно.

Детальніше з текстом постанови ККС ВС у справі № 127/8685/19 (провадження № 51-3931км20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/92902884.

Автор

  • Ковальский Віктор Семенович

    Вищу юридичну освіту Віктор Семенович Ковальський отримав у 1977 році на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 1980 році завершив навчання в аспірантурі, отримав звання кандидата юридичних наук. Згодом отримав звання доктора юридичних наук. Життєве кредо: «Казати правду і нічого крім правди». Говорячи про професійні інтереси, він називає книги: не лише фахові, а просто змістовні й корисні. Серед його наукових інтересів: теорія права і держави; права людини; правоохоронна діяльність; трансформації правого мислення. Цій науковій тематиці присвячено майже 500 наукових, науково-практичних, публіцистичних публікацій. Педагог і науковець має численні державні нагороди. Зокрема, почесні грамоти Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, відзнаки юридичних відомств, установ та організацій. Головним досягненням Віктор Семенович вважає своїх дітей, які пішли батьківським шляхом. На другому місці – створення першого українського юридичного видавництва «Юрінком Інтер» та газети «Юридичний вісник України». Він вдячний за підтримку колегам та авторам, а також читачам, кількість яких за майже 30 років діяльності видавництва та газети щороку збільшується. Під час цьогорічного конкурсу «Учитель року» Віктор Семенович очікує віднайти кращих знавців-педагогів з основ правознавства в українській школі, а ще – інтерв’ювати переможців та поширити їхній досвід через соціальні мережі та газету «Юридичний вісник України».

    Переглянути мареріали

Залиште коментар