Як змінити своє ім’я
Зміна імені – це важливий крок, який може бути пов’язаний з різними причинами. Ви можете змінити ім’я, якщо бажаєте отримати нове прізвище, або, наприклад, через зміну сімейного стану.
Відповідно до законодавства України, ім’я фізичної особи, яка є громадянином України, складається з прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить. Ім’я фізичній особі надається відповідно до закону.
Зміна імені (тобто прізвища, власного імені, по батькові) підлягає державній реєстрації відповідно до закону та обов’язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі – Реєстр) в органах юстиції. Порядок цих дій визначено Кабінетом Міністрів України: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1064-2007-%D0%BF#Text
Законодавством не обмежено громадян у виборі прізвища, власного імені та по батькові при зміні імені.
Державна реєстрація зміни імені проводиться лише стосовно громадян України. Здійснюється вона відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою фізичної особи, яка досягла віку, встановленого законом за наявності в архівах відділів ДРАЦС відповідних актових записів цивільного стану та відомостей у Реєстрі.
Якщо в архівах відсутня дана інформація, державну реєстрацію зміни імені може бути проведено тільки після їх поновлення та внесення відомостей до Реєстру в установленому порядку.
В умовах воєнного стану в Україні подати заяву про зміну імені можна до будь-якого відділу ДРАЦС, розташованого на підконтрольній українській владі території, за зверненням заявника.
Державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім’я, та її малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також повнолітніх дітей.
Хто має право на зміну імені?
Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові.
Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові за згодою батьків (одного з батьків – у разі, коли другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері), або за згодою піклувальника, якщо над фізичною особою встановлено піклування.
У разі заперечення одного з батьків щодо зміни по батькові дитини спір щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків стосовно дитини та інші обставини, що засвідчують відповідність зміни по батькові інтересам дитини.
Подання заяви та необхідні документи
Заява про зміну імені подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Строк її розгляду: 3 місяці з дня подання. За наявності поважної причини цей строк може бути продовжено, але не більш як на 3 місяці.
Заява подається громадянином України особисто у письмовій формі за умови пред’явлення паспорта громадянина України.
Заява щодо зміни прізвища у зв’язку з розірванням шлюбу, що не було змінено під час державної реєстрації розірвання шлюбу чи розірвання шлюбу у судовому порядку, справжність підпису заявника на якій нотаріально засвідчена, може бути подана через представника або надіслана поштою.
Необхідні документи, які додаються до заяви про зміну імені:
- свідоцтво про народження заявника;
- свідоцтво про шлюб (у разі коли заявник перебуває у шлюбі);
- свідоцтво про розірвання шлюбу (у разі коли шлюб розірвано);
- свідоцтва про народження дітей (у разі, коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);
- свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно раніше було змінено;
- фотокартка заявника;
- письмове зобов’язання заявника, складене у довільній формі, справжність підпису на якому нотаріально засвідчена, про його обізнаність щодо встановленої законом відповідальності за повідомлення неправдивих відомостей і необхідність обміну паспорта та інших документів у разі зміни імені (у разі подання заяви через представника або надіслання поштою);
- квитанція про сплату державного мита.
Реєстрація зміни імені та інформування відповідних органів
Відділ ДРАЦС надсилає необхідні матеріали до територіального органу Національної поліції за місцем проживання заявника для надання висновку про можливість зміни імені. Територіальний орган Національної поліції за результатами відповідної перевірки, яка проводиться безоплатно, протягом 1 місяця готує та надсилає висновок про можливість зміни імені до відділу ДРАЦС.
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану підставі документів про зміну імені та висновку територіального органу Національної поліції, готує висновок про надання дозволу на зміну імені або відмову в його наданні та надсилає заявникові.
Якщо дозвіл на зміну імені надано, заявник протягом 3 місяців може звернутися особисто для державної реєстрації зміни імені до відділу ДРАЦС, який складає актовий запис про зміну імені, або у випадку зміни прізвища у зв’язку з розірванням шлюбу – через представника. Повноваження представника мають бути нотаріально посвідчені (довіреність). Якщо заявник чи представник без поважних причин у зазначений строк не звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дозвіл на зміну імені втрачає силу.
Під час державної реєстрації зміни імені відділ ДРАЦС видає заявникові свідоцтво про зміну імені.
Про державну реєстрацію зміни імені громадян України, які проживають на території України, відділ державної реєстрації актів цивільного стану в семиденний строк повідомляє територіальний орган Національної поліції, територіальний підрозділ ДМС за місцем їх проживання та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, у якому вони перебувають на обліку.
Про державну реєстрацію зміни імені призовника і військовозобов’язаного відділ ДРЦС за 7 днів після проведення державної реєстрації зміни надсилає повідомлення районному (міському) військовому комісаріату, у якому особа перебуває на обліку, а також повідомлення до територіального органу Національної поліції України, територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання заявника.
Також проведення державної реєстрації зміни імені належить до компетенції дипломатичних представництв і консульських установ України. Вчинення реєстраційних дій щодо зміни імені проводиться дипломатичними представництвами і консульськими установами України лише щодо громадян України, які постійно проживають за кордоном. Строк розгляду таких заяв – 6 місяців з дня подання.
Оплата
Розмір державного мита за державну реєстрацію зміни імені становить:
- 5,10 грн – при першій зміні імені;
- 51 грн – при повторній зміні імені.
Сплатити державне мито можна у будь-якому банку або онлайн.
Заміна документів після зміни імені
Після державної реєстрації зміни імені необхідно обміняти всі документи, що посвідчують особу.
Обов’язковій заміні підлягають:
- паспорт громадянина України;
- закордонний паспорт;
- водійське посвідчення;
- ідентифікаційний код.
Також необхідно внести зміни до:
- даних у реєстрі виборців;
- медичних карток і страхового полісу;
- реєстрації та страхування автомобіля;
- банківських договорів, карток та рахунків;
- заповіту;
- реєстраційних документів підприємця;
- військового квитка.
Для зміни водійського посвідчення необхідно надати:
- паспорт громадянина України;
- копію ідентифікаційного коду;
- документи, що підтверджують зміну особистих даних;
- медичну довідку.
Для зміни ідентифікаційного коду необхідно надати:
- заяву про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків;
- паспорт громадянина України;
- свідоцтво про народження.
Вчасна заміна документів досить важлива, оскільки дозволить уникнути юридичних проблем.
Підстави для відмови у зміні імені
У деяких випадках у зміні імені може бути відмовлено.
Підставами для відмови є:
- ведення кримінального провадження стосовно заявника або його перебування під адміністративним наглядом;
- наявність у заявника судимості;
- подання заявником неправдивих відомостей;
- подання заяви про зміну імені у спосіб, що не передбачений законодавством;
- офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника.
Інформація станом на 07.04.2025