Як визначити походження дитини, якщо батьки не перебувають у шлюбі
Дане питання регулюється Сімейним кодексом України (далі – Кодекс) В загальному, у випадку, коли мати і батько перебувають між собою у зареєстрованому шлюбі, вважається, що дитина походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров’я про народження дружиною дитини. При цьому слід звернути увагу, що дитина, яка народжена до спливу 10 місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, вважається такою, що походить від подружжя. Однак, бувають й інші випадки, зокрема, коли батьки у шлюбі не перебувають. Тоді походження дитини від батька може визначатись або за спільною заявою матері та батька дитини, або за рішенням суду.
Відповідно до ст. 126 Кодексу походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу ДРАЦС.
Якщо заява про визнання себе батьком дитини подана неповнолітнім, орган державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє батькам, опікуну, піклувальнику неповнолітнього про запис його батьком дитини. Якщо повідомити їм неможливо, орган ДРАЦС повинен повідомити органу опіки та піклування про запис неповнолітнього батьком дитини.
Якщо заява про визнання батьківства не може бути подана особисто, вона може бути подана через представника або надіслана поштою, за умови її нотаріального засвідчення. Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.
Інший спосіб визначення походження дитини – за рішенням суду. Так, ст. 128 Кодексу встановлює, що за відсутності заяви, право на подання якої встановлено ст. 126 Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.
Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Позов про визнання батьківства може бути пред’явлений:
- матір’ю;
- опікуном;
- піклувальником дитини;
- особою, яка утримує та виховує дитину;
- самою дитиною, яка досягла повноліття;
- особою, яка вважає себе батьком дитини.
Джерело: https://minjust.gov.ua/news