Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Як правильно обрати нотаріуса

0 10

Робота нотаріуса в усі часи є надважливою, актуальною. Саме з його допомогою можна засвідчувати документи й факти, що є ознакою їх достовірності.

Як визначено в Законі України «Про нотаріат» (далі – Закон), нотаріус – це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність. Він, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Нотаріусом може бути громадянин України, який:

  • має вищу юридичну освіту не нижче магістра;
  • володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»;
  • має стаж роботи у сфері права не менш як шість років, з них не менше трьох років – на посаді помічника нотаріуса або консультанта державної нотаріальної контори;
  • склав кваліфікаційний іспит та отримав свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Якщо Вам потрібно звернутись за послугами до нотаріуса, варто звернути увагу на декілька деталей.

Насамперед слід перевірити документи, що підтверджують громадянство України та посвідчують особу. Перелік таких документів передбачений ст. 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Нотаріус не вправі здійснювати нотаріальну діяльність за межами свого нотаріального округу, крім заміщення інших нотаріусів у випадках, передбачених Законом (стаття 13¹ Закону).

Кожен приватний нотаріус має мати реєстраційне посвідчення, яке видано територіальним органом Міністерства юстиції України. В ньому зазначаються нотаріальний округ та адреса робочого місця (контори) нотаріуса.

В нотаріуса є печатка із зображенням Державного Герба України, яка містить слова «приватний нотаріус», його прізвище, ім’я та по батькові, назву нотаріального округу (стаття 26 Закону).

Перевірити інформацію про нотаріуса можна в Єдиному реєстрі нотаріусів, де містяться відомості про державні нотаріальні контори, державні нотаріальні архіви (які не ліквідовано) та нотаріусів України (діяльність яких не припинена).

Посилання на реєстр – https://ern.minjust.gov.ua/pages/default.aspx

Важливо, що нотаріус не може делегувати свої повноваження іншим особам! Помічник нотаріуса не має права підписувати нотаріальні документи та використовувати печатку нотаріуса.

Нотаріальні дії вчиняються у приміщенні державної нотаріальної контори, в державному нотаріальному архіві, у приміщенні, яке є робочим місцем приватного нотаріуса. В окремих випадках, якщо особа не може з’явитися в зазначене приміщення, а також якщо того вимагають особливості вчинюваної нотаріальної дії, вони можуть бути вчинені поза зазначеними приміщеннями.

Інформація станом на 04.04.2025

Джерело: https://minjust.gov.ua/  

Автор

Залиште коментар