Зростання екстрадиції до України
Екстрадиція (видача особи) – це форма міжнародної співпраці в процесі якої відбувається видача особи державі, компетентними органами якої вона розшукується для притягнення до відповідальності.
Міністерство юстиції України повідомляє, що за 2024 рік кількість екстрадованих до України осіб значно зросла, а рівень співпраці з міжнародними правоохоронними органами повертається до довоєнних показників.
Начальник Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Євген Горобець розповідає, що завдяки ефективній взаємодії з міжнародними партнерами процес екстрадиції до України активізувався. Кількість переданих осіб зросла майже втричі. Це ознака довіри до української системи виконання покарань та підтвердження нашої здатність гарантувати права затриманих відповідно до норм міжнародного права.
Торік до України було екстрадовано 75 осіб, з них найбільше — з Польщі (44), Німеччини (17), Чехії та Румунії (по 3).
За перші два місяці 2025 року процес не сповільнився – вже екстрадовано 26 осіб. В свою чергу, Україна передала іноземним державам 36 осіб.
Одним із найактивніших партнерів стала Німеччина, що стало можливим завдяки ефективній співпраці ДКВС України та Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні.
Міністерство юстиції України визначило перелік установ для тримання екстрадованих осіб, до якого наразі входять 19 установ. Департамент з питань виконання кримінальних покарань та Генеральна дирекція ДКВС України вжили необхідних заходів щодо облаштування приміщень для екстрадованих осіб у цих установах.
Україна робить важливі кроки для створення умов тримання, які відповідають міжнародним стандартам, що є частиною процесу гуманізації кримінально-виконавчої системи та її євроінтеграції.
ДКВС Міністерства юстиції України також продовжує вдосконалювати умови тримання в’язнів у воєнний час. Серед важливих кроків – будівництво укриттів, розробка планів евакуації та залучення додаткових ресурсів для підтримки безпеки.
Активізація екстрадиційних процесів та зміцнення міжнародної взаємодії підтверджують довіру до української правової системи та сприяють її подальшій інтеграції в європейський правовий простір.