Захист української спадщини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України за підтримки ЮНЕСКО організувало перший саміт міністрів культури для захисту української культурної спадщини від знищення у часи війни.
Вже 1 лютого 2025 року в Ужгороді відбулася перша міжнародна конференція під назвою «Співпраця заради стійкості». Участь взяли 28 делегацій країн-партнерів, а також представники від Єврокомісії та ЮНЕСКО. У тому числі 18 делегацій на рівні міністрів та заступників міністрів Культури.
Знаково, що захід відкрився наступного дня після однієї з найбільш зухвалих атак росії на українську культурну спадщину. Під час чергової ворожої атаки, від балістичних ракет постраждав історичний центр Одеси, зокрема, об’єкти під захистом ЮНЕСКО.
Формат конференції став практичним втіленням Плану внутрішньої стійкості України, який був представлений у Парламенті Президентом України Володимиром Зеленським. Одним із десяти пунктів цього стратегічного документа визначений «Культурний суверенітет».
Конференція почалась із заклику до консолідації зусиль партнерів для захисту та відновлення української культурної спадщини. Його висловив Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький. Держава прагне донести до світової спільноти чіткий меседж про те, що потрібно захищати українську культуру. Сьогодні важливо об’єднати, зміцнити міжнародну підтримку української культури. Також потрібно докладати більше зусиль, щоб оцінювати пошкодження та втрати.
Під час відеозвернення до учасників конференції керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак наголосив, що російська культура виправдовує російські злочини і закликав посилити санкції проти російських пропагандистів. Він згадав про всім відомий злочин під назвою «Розстріляне відродження». Тоді як і зараз росія боялася української ідентичності, бо культура робить нас нескореними й сильними. Знищуючи українську культуру, росіяни історично не враховують одного факту: українська культура подібна до Фенікса, її роками намагаються знищити росіяни, але вона відроджується з попелу знову і знову. Сама здатність до реінкарнації підтверджує, що українська культура вічна.
Комісар ЄС з питань справедливості між поколіннями, молоді, культури та спорту Гленн Мікаллеф, який очолював делегацію Єврокомісії, запевнив, що Європейська комісія надаватиме допомогу Україні скільки це потрібно. Європа буде з Україною, адже щодня ми боремося не лише за свою свободу. Майбутнє України — це Європейський Союз. Україна — це Європа.
До участі в заході був запрошений спеціальний гість. Ним став письменник, поет та волонтер із Закарпаття Андрій Любка, який виступив із надихаючою промовою. Він розповів про жертовний подвиг Максима Плеша, талановитого митця й філософа, який залишив творчу кар’єру та загинув на фронті, захищаючи Україну як доброволець. Звернувся до учасників із закликом зберегти нашу культуру, бо вона має допомагати берегти Україну.
Станом на кінець січня 2025 року через російську агресію в Україні постраждали 1333 пам’ятки культурної спадщини та 2185 об’єктів культурної інфраструктури.
Крім цього відбувся другий модуль першої міжнародної Конференції з питань культури України «Співпраця заради стійкості» «Національні та міжнародні санкції: протидія незаконному переміщенню культурних цінностей». Темою обговорення була важливість спрямування глобальних зусиль на запобігання розграбуванню та несанкціонованій торгівлі культурною спадщиною України і забезпечення відповідальності за воєнні злочини, скоєні проти культурних цінностей.
Заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України Андрій Наджос у своєму вітальному слові подякував кожній державі за надання необхідної допомоги Україні. Він також відзначив важливість ухвалення резолюції Парламентською асамблеєю Ради Європи про протидію знищення культурної ідентичності під час війни та миру. Документ визначає навмисне знищення культурної спадщини та ідентичності воєнними злочинами та злочинами проти людяності. Також тиждень тому Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо дезінформації та історичних фальсифікацій, які росія використовує для виправдання своєї війни. Загалом політика геноциду має бути зупинена, у цьому немає жодних сумнівів, і Україна роками робить це на полі бою.
Заступник Міністра юстиції України Інна Богатих презентувала статистику з викрадення росією обʼєктів культурної спадщини. На жаль, втрачено близько 7 мільйонів культурних цінностей, 1,5 мільйона ще залишаються на окупованих територіях. Україна вже ініціювала застосування санкцій до фізичних та юридичних осіб, які причетні до розкрадання та надання дозволів на здійснення незаконних археологічних розкопок на окупованих територіях. Але, окрім санкцій, кожен факт незаконного поводження з культурними цінностями України має бути ретельно розслідуваний, усі причетні особи мають понести кримінальну відповідальність.
Під час заходу слово надавалось й заступниці Міністра закордонних справ України Марʼяні Беці. Вона пояснила, що за 4 роки активної роботи вдалося суттєво послабити вплив росії на міжнародному рівні. У 2022 році країна-агресор зазнала поразки на виборах до дев’яти органів та програм ЮНЕСКО. Було досягнуто значного прогресу у документуванні злочинів росії проти української культури та посиленні санкцій проти її організацій.
Україна зробила важливі кроки для збереження своєї культурної спадщини. Зокрема, у грудні 2024 року на 19-й сесії Комітету із захисту культурних цінностей під час збройних конфліктів ініціювала рішення щодо наслідків пошкодження культурних цінностей, які перебувають під посиленим захистом ЮНЕСКО. У список об’єктів, що знаходяться під посиленим захистом, увійшло 27 об’єктів культурної спадщини України.
В свою чергу представник Генеральної прокуратури України Василь Яцинь та представник Національної академії Служби безпеки України Олексій Шевчук детально розповіли про злочини, які вчинила росія проти культурної спадщини. Зокрема, йдеться про численні музеї, бібліотеки, галереї, заклади мистецької освіти, церкви.
Заступник Міністра культури Республіки Кіпр Васілікі Кассіаніду закликала всіх присутніх підписати Нікосійську конвенцію. На сьогодні це єдиний міжнародний договір, що фокусується на кримінальних заходах і санкціях за таку незаконну діяльність як руйнування та незаконний обіг культурної спадщини. Є можливість українським експертам приїхати на Кіпр і співпрацювати із закордонними командами для спільних зусиль у боротьбі з цими злочинами.
Наприкінці другого модулю Державний секретар Міністра культури та медіа Чорногорії Бошко Ковачевіч відзначив важливість підтримки України у збереженні її незалежності, цілісності та суверенітету: «Я підтримую прагнення українців стати повноправним членом ЄС і вітаю вас з початком переговорного процесу. Я впевнений, що в найближчому майбутньому ми станемо свідками цієї події, що сприятиме покращенню умов життя наших громадян та збереженню миру і толерантності».