Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Ющенко ветував мораторій на підвищення цін на ліки

0 61

Президент Віктор Ющенко наклав вето на закон «Про мораторій на підвищення цін і тарифів на лікарські засоби та вироби медичного призначення» та повернув зі своїми пропозиціями для повторного розгляду Верховною Радою. Про це «proUA» повідомила прес-служба глави держави.

Представлятиме пропозиції Президента України під час розгляду закону на пленарному засіданні ВР перший заступник глави Секретаріату Президента – представник Президента у Кабінеті Міністрів Олександр Шлапак.

Зокрема, Ющенко пояснює, цей закон не може бути підписаний, оскільки є економічно необґрунтованим і може призвести до низки негативних соціально-економічних наслідків – зникнення з обігу в Україні окремих видів лікарських засобів, появи на ринку фальсифікованих ліків, поширення контрабандного імпорту цих товарів, фактично руйнує ринкові відносини та порушує основні принципи господарювання, визначені Конституцією та законами України.

Ющенк нагадує, що законом пропонується на період фінансової кризи, до встановлення розміру мінімальної заробітної плати і пенсій на рівні прожиткового мінімуму, до погашення заборгованості з виплат заробітної плати, стипендій та грошового забезпечення студентів, курсантів та учнів запровадити мораторій на підвищення цін на всі види лікарських засобів і виробів медичного призначення. Лікарські засоби та вироби медичного призначення реалізуються за цінами, встановленими державою. До введення державної реєстрації цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення вони реалізуються за цінами, що склалися станом на 1 липня 2008 року, йдеться у поясненні президента.

У зв’язку з цим Ющенко зазначає, що на цей час, за статистичними даними, близько 75% лікарських засобів, які використовуються українськими споживачами, в тому числі й найнеобхідніші, – іноземного виробництва, а переважна більшість (близько 90%) вітчизняних медичних препаратів виготовляється з імпортованої сировини. Таким чином, український ринок ліків безпосередньо пов’язаний з імпортом зазначених товарів, а відповідно, і курсовими різницями.

Це жодним чином не враховано при запровадженні законом порядку, йдеться у поясненні, за яким реалізація лікарських засобів та виробів медичного призначення має здійснюватися за цінами, що склалися за станом на 1 липня 2008 року. Між тим, за станом на 1 липня 2008 року курс долара США становив 4,85 гривні, а на кінець жовтня 2009 року – 8 гривень, тобто вартість зазначеної іноземної валюти зросла на 65%.

Тож, реалізація лікарських засобів і виробів медичного призначення суб’єктами господарювання за цінами, що склалися за станом на 1 липня 2008 року, неминуче призведе до втрати обігових коштів підприємств, скорочення обсягів та асортименту виробництва ліків та виробів медичного призначення, а відтак – до дефіциту вітчизняних та іноземних лікарських засобів. Як наслідок, це спричинить зменшення кількості аптек, аптечних закладів, фармацевтичних підприємств (оскільки їх рентабельність матиме від’ємне значення), скорочення надходжень до державного бюджету, формування «тіньового» ринку лікарських засобів і в кінцевому результаті позначиться на можливості громадян одержувати належну медичну допомогу, чим порушуватиметься конституційне право громадян на охорону здоров’я, медичну допомогу, ефективне і доступне медичне обслуговування (частини перша і третя статті 49 Конституції України).

Нагадаємо, 20 жовтня Верховна Рада ввела на період фінансової кризи мораторій на підвищення цін на лікарські засоби вітчизняного і зарубіжного виробництва.

Джерело:

proUA

Автор

Залиште коментар