Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Юридична громадськість радиться з питань судово-правової реформи

0 83

У Верховному Суді України відбувся ІІІ Міжнародний судово-правовий форуму «Судова реформа в Україні: європейський вектор». До участі в роботі було запрошено суддів та голів судів з України та країн ЄС, зокрема, Литви та Польщі, міжнародних експертів, представників органів державної влади, народні депутати, партнери провідних юридичних компаній, адвокатського корпусу, відомі науковці. – Членство в Раді Європи та курс на європейську інтеграцію зумовлює обов’язок України привести систему вітчизняного законодавства у відповідність до європейських стандартів. Ці стандарти закликають до єдності судової системи та суддівського корпусу, адже саме судова система повинна забезпечувати правову єдність і гарантувати ефективний, швидкий, якісний розгляд справ із метою вирішення правових конфліктів, – наголошує Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк.

Учасники форуму протягом двох днів обговорили ключові питання приведення у відповідність до європейських стандартів вітчизняного судочинства. Одним із основних напрямків створення в Україні системи ефективного правосуддя, переконані учасники заходу, є реформування Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів прокуратури та адвокатури, а також реформування чинної моделі суддівської освіти та підвищення ролі суддівського самоврядування.

Важливим механізмом реалізації права громадян на справедливий суд, на думку фахівців, також є система безоплатної правової допомоги, розширення її географії. За словами Голови Верховного Суду України, гармонізація законодавства відіграє ключову роль у здійсненні інтеграції України до європейської спільноти, передбаченої Угодою про асоційоване членство України в ЄС. А в процесі імплементації європейських стандартів у сфері захисту прав людини у нашій державі визначну роль має відігравати саме Верховний Суд України. Адже у країнах Європейського Союзу саме верховні суди відповідають за єдність судової практики, забезпечують однакове застосування законодавства всіма судами.

З ухваленням Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» Верховний Суд України отримав можливість діяти як найвища судова інстанція у нашій державі, ставити остаточну крапку при розгляді справ. Проте, наголосив Ярослав Романюк, необхідно наперед спрямовувати судову практику в правильне русло, запобігати судовим помилкам. В результаті судової реформи громадянин України має отримати доступний, простий і зрозумілий суд, а модель судової системи має забезпечити громадянам реалізацію права на справедливий суд в розумні строки.

На переконання Голови Верховного Суду України, судова реформа не може бути успішною без реформування адвокатури, прокуратури, системи виконання судових рішень, які зараз виконуються на 6 – 8 %. Окрім того, вважає Ярослав Романюк, необхідно підвищувати фаховий рівень суддів та віковий ценз судді. Та найголовніше, що необхідно передбачити при внесенні змін до Конституції України в контексті проведення судової реформи, наголосив Голова Верховного Суду України, це уникнення механізмів політичного впливу на судову систему.

Під час першої сесії, учасники якої обговорювали тему «Угода про асоціацію з ЄС: чого варто очікувати Україні?» заступник глави Адміністрації Президента України, координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов розповів про те, якою бачать стратегію реформування судоустрою та судочинства фахівці, що увійшли до складу Ради. – Мета цього органу – не тільки розробити пакет законопроектів, який дозволить здійснити необхідні кроки у напрямі судової реформи, а, перш за все, врахувати якнайбільшу кількість думок, позицій різних представників правничої спільноти та знайти консенсус для того, щоб обрати правильний шлях розвитку судової системи в Україні. Правильним стратегічним завданням, на думку Олексія Філатова, є перехід до триланкової судової системи.

Але питання про його здійснення може бути поставлено тоді, вважає заступник Глави Адміністрації Президента України, коли кількість справ, які будуть надходити до суду касаційної інстанції, дозволятиме Верховному Суду виконувати ті завдання, які, відповідно до європейських стандартів , виконують верховні суди у країнах-членах ЄС. А саме: виносити ухвали у прецедентних справах, задавати напрямок розвитку судової практики, вирішувати найбільш важливі для формування такої практики питання. Таким чином Верховний Суд зможе виконувати притаманну йому природну функцію. – Чим повинен займатися касаційний суд? У низці рішень Європейського суду з прав людини прямо сказано: «Після того як рішення набрало законної сили, воно може бути предметом ще одного судового розгляду лише в поодиноких випадках».

І завданням касаційного розгляду, – наголосив Ярослав Романюк, – є виправлення судової помилки. І не будь-якої, а фундаментальної судової помилки. – Саме для того, щоб відібрати ті справи, де є підстави вважати, що суд припустився фундаментальної судової помилки і слід запроваджувати фільтри для допуску до касаційного розгляду, – висловив переконання Голова Верховного Суду України.

Автор

Залиште коментар