ЄСПЛ підтвердив порушення прав українських громадян на мирні зібрання
Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) своїми рішеннями проти України, ухваленими протягом останнього часу, констатував порушення прав українських громадян на мирні зібрання та відсутність у країні закону, що регулює проведення мирних зібрань.
Про це агентству “Інтерфакс-Україна” повідомила адвокат, радник правової групи “Павленко і Побережнюк” Тетяна Ігнатенко.
“Оскільки в Україні не врегульовано це питання на законодавчому рівні, це призвело до ухвалення ЄСПЛ рішень проти України, в яких ЄСПЛ констатував порушення прав громадян України на мирні зібрання (ст. 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод)”, – сказала вона.
За словами адвоката, як приклад таких рішень можна назвати прийняті в поточному році рішення “Шмушкевич проти України” від 14 листопада і “Вєренцов проти України” від 11 липня, за якими ЄСПЛ констатував втручання в право заявників на мирні зібрання, оскільки таке втручання не було скоєно “відповідно до закону”, оскільки в країні відсутній спеціальний закон, що регулював би порядок проведення мирних зібрань.
” ЄСПЛ ще раз вказав на необхідність ухвалення такого закону парламентом України”, – сказала вона.
Як зазначила Т. Ігнатенко, відповідно до положень Конституції України, кожному громадянину країни гарантовано право мирно, без зброї проводити збори, мітинги, походи і демонстрації. Крім того, право громадян на свободу мирних зборів і об’єднань з іншими громадянами передбачено також положеннями ст. 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Водночас, за словами юриста, існують обмеження реалізація цього права. Зокрема , такі обмеження може встановлювати суд відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинів, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей і є необхідними в демократичному суспільстві.
Тим часом до цього часу в Україні ще не ухвалено спеціальний закон, який би визначав порядок проведення мирних зібрань, а також підстави для обмеження їх проведення.
Крім того, Т.Ігнатенко зазначила, що, незважаючи на відсутність спеціального закону, яким було б передбачено механізм реалізації права на мирні зібрання, необхідно пам’ятати: суд своїм рішенням дійсно може заборонити проведення мирних зібрань, але лише за наявності достатніх підстав реальної загрози порушення громадського порядку, а також прав і свобод громадян.
“Таким чином, у реалізації свого конституційного права необхідно дійсно збиратися мирно, без застосування зброї та без порушення прав інших осіб”, – сказала вона.