Які реформи заплановані в земельній сфері?
Уряд України визначив основні кроки у напрямку реформування земельних відносин. Глобальна мета змін – децентралізація, раціональне використання земель, ліквідація корупції. Держгеокадастр є ключовим оператором здійснення реформ у земельній сфері. Глава відомства Максим Мартинюк озвучив наступні актуальні завдання, які стоять перед земельної службою.
1. На сьогодні землями за межами населених пунктів розпоряджаються 7 органів державної влади та органи місцевого самоврядування. Таке різноманіття розпорядників вимагає врегулювання цієї ситуації – розроблено законопроект, який вводить децентралізацію у сфері земельних відносин та скорочує кількість органів, які можуть розпоряджатися землями за межами населених пунктів. Таких органів буде 2 – органи місцевого самоврядування і Кабінет Міністрів. Документ вже погоджений з Мінрегіоном і знаходиться на розгляді в інших відомствах.
2. Щоб уникнути корупції необхідно створити спеціальні механізми контролю за використанням земельних ресурсів. Такі функції може здійснювати Держгеокадастр, маючи можливість оскаржити рішення органів місцевого самоврядування у разі порушень земельного законодавства.
3. Держгеокадастр виступає за максимально широке використання механізму аукціонів, оскільки більш прозорого способу передачі земель у власність або оренду не існує. Зокрема, пропонується скасувати можливість передачі фермерам в оренду земель для ведення господарства без аукціону. Зараз через цієї корупційної лазівки зводяться нанівець всі позитивні ідеї стимулювання розвитку фермерства.
Також необхідно удосконалити сам механізм земельного аукціону. Сьогодні для того, щоб взяти в ньому участь, потрібно заповнити велику кількість паперів, потім привезти їх і фізично бути присутнім на торгах. Тому планується суттєво підвищити якість проведення аукціонів, запустивши електронний сервіс і зробивши торги дистанційними і екстериторіальними.
4. Ще один дієвий спосіб боротьби з корупцією – безконтактні адмінпослуги, при яких виключений прямий контакт між заявником та чиновником, який надає довідку, приймає якесь рішення. Держгеокадастр надає 16 адміністративних послуг. До кінця року плануємося найбільш популярні з них, а в наступному році всі 100%, перевести в електронний формат.
5. Розробляється система, яка б дозволяла громадянам оформляти отримання землі за два візити. Перший – подача заяви про отримання земельної ділянки, другий – оформлення документа, що засвідчує право власності. Усі бюрократичні процедури, пов’язані з оформленням землі, повинні виконувати центри надання адмінпослуг. Процес оформлення повинен займати 4 місяці.
6. У контексті децентралізації та впровадження принципу екстериторіальності в земельних відносинах підвищується роль ЦНАП, їх матеріального забезпечення та кваліфікації працівників. “Поки що і те, й інше – не на висоті. Кімната без Інтернету, з вивіскою на листочку А4 – це, хай мене простить Мінекономіки, що не ЦНАП”, – зазначив М. Мартинюк.
7. Триває формування команди Держгеокадастра. Нещодавно за результатами аналізу ефективності роботи та інформації про різні корупційні дії було звільнено 12 керівників та їх заступників в обласних управліннях. На черзі – ще три десятки керівників управлінь і відділів у районах та містах нижчого рівня. Оголошено про проведення другої хвилі кадрових конкурсів. Їх особливістю буде більш активне залучення HR-компаній для проведення попереднього відбору кандидатів, а на іспитах буде максимально широко представлена громадськість. М. Мартинюк закликав усіх молодих активних людей з вищою економічною, землевпорядної, юридичною освітою подавати документи і брати участь у конкурсі, щоб міняти сферу земельних відносин разом.