Віктор Ющенко наголошує на необхідності ґрунтовної інвентаризації державних програм
Президент України Віктор Ющенко наголошує на необхідності проведення ґрунтовної інвентаризації державних програм. Про це Глава держави заявив сьогодні на засіданні РНБО.
В.Ющенко зазначив, що, без сумніву, програмний підхід є доцільним та загальноприйнятим. Однак сьогодні в нашій державі, за його словами, щодо програмного підходу «накопичилося дуже багато недоліків, які дуже часто його нівелюють».
Президент констатував, що дуже часто маємо парадоксальну ситуацію, коли значне збільшення фінансування не дає належних результатів. За його словами, у 2007 році загальний обсяг фінансування з державного бюджету державних програм становив майже 19,2 млрд. грн., на 2008 рік було передбачено близько 37,9 млрд. грн.
На думку Президента, однією із проблем є сама кількість державних програм. Він зазначив, що за результатами моніторингу Мінекономіки, у 2008 р. діяло 212 державних програм, що, на думку Президента, свідчить про відсутність чітких пріоритетів у державі при визначенні таких програм. Таким чином відбувається неефективне використання державних коштів. «Якщо уряд береться за фінансування 212 програм – це метод розпорошення коштів. Жодна з таких програм не може бути достатньо профінансована», – сказав В.Ющенко. Окрім того, він звернув увагу, що лише 29 з них повністю відповідали вимогам чинного законодавства. «Можна зробити висновок, що значна частина державних програм була сформульована, затверджена в режимі, який не відповідає публічності», – сказав Президент.
Окрім того, наголосив він, дуже часто цільові програми дублюють одна одну, що призводить до плутанини і фінансових втрат. Наприклад, 3 міські програми міста Світловодська Кіровоградської області містять заходи щодо підтримання у належному стані водогінних і каналізаційних мереж, перебудови систем водовідведення. «Не предмет є хибним. Хибним є підхід, коли маємо три програми, і жодна з них не фінансується», – вважає Президент.
В.Ющенко звернув увагу і на значні диспропорції у розподілі коштів, неритмічність фінансування програм упродовж року. Президент зазначив, що у першій половині 2008 року фактичний обсяг фінансування програм з державного бюджету становив понад 12,8 млрд. грн., або 33,9% від запланованого річного обсягу. Майже третина державних цільових програм із тих, про які надали інформацію їх замовники, взагалі не фінансувалася. Зокрема, не профінансованими залишилися важливі програми з енергозбереження, ліквідації наслідків підтоплення територій, проведення протизсувних заходів у Закарпатській області тощо.
Серед програм соціального спрямування у І півріччі 2008 року менш ніж на 10% передбаченого обсягу було профінансовано державні програми «Репродуктивне здоров’я нації», «Дитяча онкологія», програму подолання дитячої безпритульності і бездоглядності.
Президент наголосив: необхідно забезпечити як раціональне використання державних коштів, так і ефективність виконання програм.
Він також звернув увагу, що за висновками Мінекономіки щодо відповідності наявних цільових програм вимогам чинного законодавства, їх кількість можна скоротити приблизно на 100 одиниць. «Я всіляко підтримую таку позицію», – сказав Глава держави.
Президент також зазначив, що вважає за необхідне посилити правову відповідальність за неефективне використання бюджетних коштів на цільові програми.