Відбулася чергова презентація Моніторингового звіту впровадження та аналізу ефективності прийнятих законодавчих актів.
Відбулася чергова презентація Моніторингового звіту впровадження та аналізу ефективності прийнятих законодавчих актів.
«Одним із елементів розробки проєктів нормативно-правових актів є саме моніторинг. Його можна умовно розділити на 3 етапи: 1) пошук проблем правового регулювання, які необхідно вирішити; 2) ґрунтовне дослідження виявлених проблем шляхом аналізу стану нормативно-правового регулювання, аналізу практики застосування НПА, аналізу міжнародного досвіду, проведення опитування, аналізу наукових матеріалів; 3) виявлення оптимального варіанту вирішення проблеми. На основі цього і розробляється той чи інший проєкт нормативно-правового акту. За результатами проведення моніторингу в
2021 році 15 підготовлених Директоратом правосуддя та кримінальної юстиції пропозиції за результатами аналізу виявлених проблем було перенесено в План роботи Мін’юсту на 2022 рік», – розповів директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Олександр Олійник.
Цього дня були представлені результати моніторингу щодо питань примусового виконання рішень.
«Проблеми, винесені сьогодні для обговорення, – більш тактичні, але моніторинг, його методологія переважно і спрямована на те, щоб запропонувати більш ефективну модель для виконання судових рішень. Цьогоріч ми очікуємо вирішення питання щодо законопроєкту (реєстр. №5660) «Про примусове виконання рішень». Він спрямований на те, щоб підвищити ефективність виконання судових рішень і, відповідно, ефективність правосуддя, захисту прав людини в цілому», – зазначив заступник Міністра юстиції Олександр Банчук.
За результатами моніторингового звіту ефективності законодавства у сфері примусового виконання рішень, проведеного у 2021 році, було визначено 8 основних проблемних напрямів, які потребують врегулювання:
- Забезпечення правопорядку під час вчинення виконавчих дій державними та приватними виконавцями.
Варіанти вирішення:
- розширення переліку випадків залучення працівників поліції під час проведення виконавчих дій та забезпечення виконавців засобами індивідуального захисту та екстреного виклику працівників поліції;
- запровадження структурного підрозділу в системі органів Мін’юсту для участі у виконавчому провадженні, забезпеченні правопорядку під час вчинення виконавчих дій державними та приватними виконавцями.
- Звернення стягнення на сільськогосподарську продукцію боржника, яка перебуває у третіх осіб.
- Реалізація у виконавчому провадженні частки боржника у складеному капіталі фермерського господарства.
- Відсутність порядку виконання рішень у справах про адміністративні правопорушення про стягнення штрафів з іноземців та осіб без громадянства.
- Недостатня ефективність виконання Україною доручень про вручення документів, надісланих компетентними органами іноземних держав.
- Реалізація арештованого майна боржника.
Шлях вирішення:
- визначення порядку реалізації арештованих спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального та лікарських засобів боржника;
- питання реалізації арештованого майна має розглядатись як завершальна стадія судового провадження;
- реалізація зазначеного арештованого майна боржника у виконавчому провадженні має здійснюватися за загальним порядком на електронних аукціонах згідно з наказом Міністерства юстиції України від 29.0.2016 №2831/5 «Про затвердження Порядку реалізації арештованого майна».
- Примусова реалізація частки боржника у спільній власності.
- Оскарження дій виконавця під час виконання зведеного виконавчого провадження.
Щодо останньої проблеми учасники заходу зазначили, що оскільки у рамках зведеного виконавчого провадження можуть виконуватись як рішення, ухвалені судами різних юрисдикцій, так і рішення інших органів (посадових осіб), – для розв’язання вказаної проблеми пропонується визначити, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця під час виконання зведеного виконавчого провадження оскаржуватимуться до адміністративного суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби (приватного виконавця).