Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Від «допомоги» Азарова безпритульних дітей стане більше

0 78

Держава повинна припинити програму позбавлення соціальної допомоги матерів-одиначок, заявила глава Всеукраїнського благодійного фонду «Освіта України» Наталія Максюта.

«Нещодавно оголосили, що експеримент, який проводився в Чернігівській, Кіровоградській та Волинській областях, буде поширений на всю країну. Що це за експеримент? Держава законодавчо закликає людей стежити за матерями-одинаками. Якщо у вас є пральна машина — доповідати про це у відповідні органи. І вас позбавлять соціальної допомоги. Я думаю, що дуже скоро в нас безпритульних дітей від такої державної «допомоги» стане набагато більше», — зазначила Наталія Максюта.

Підтвердив інформацію голови фонду і начальник служби у справах дітей КМДА Микола Кулеба, розповівши історію багатодітного батька з Волині.
«Я спілкувався з багатодітним батьком з Волинської області, в якого 14 дітей. І він каже, що йому перестали платити допомогу, бо почав будувати будинок. Але ж він, як батько повинен забезпечити своїх дітей місцем для життя». А пояснили відмову в допомозі ще й тим, що в нього є трактор, не взявши до уваги, що йому вже 15 років », — розповів чиновник.

«Звісно, система надання соціальної допомоги потребує реформування. І саме в бік збереження біологічної сім’ї. Бо якщо мама самотня, то вона майже не отримує підтримки. Як тільки дитина стає сиротою, то держава відразу гарантує опікуну 2 прожиткових мінімуму — близько 2,5 тис. грн. А в інтернатному закладі утримання дитини сягає від 5 до 20 тис. грн на місяць, залежно від типу будинку», — додав М. Кулеба.

У той же час Кабмін твердо вирішив переглянути підхід до надання державної соціальної допомоги. Зокрема, віце-прем’єр-міністр – міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко на розширеному засіданні уряду пояснив, що з 1 грудня 2011 року експеримент із непрямої оцінки доходів громадян, що претендують на соціальну допомогу, буде поширений на всю країну.

На думку урядовців, результати експерименту засвідчили, що лише кожна четверта мати-одиначка дійсно потребує допомоги, а реальні доходи інших трьох цілком дозволяють їм обходитися без такої підтримки з боку держави.

При тому, згідно із законодавством мати-одиначка або жінка, яка виховує дитину до трьох років, може претендувати на гарантований рівень захисту в розмірі 30 відсотків від прожиткового мінімуму (ПМ) або отримувати всю суму в розмірі ПМ, коли рівень доходу на одного члена сім’ї не перевищує 50 відсотків мінімуму.

Свою критику щодо урядового експерименту з оцінки непрямих доходів громадян висловила й голова постійної комісії Київради з питань гуманітарної політики Алла Шлапак. На її думку, додаткова перевірка одиноких матерів щодо цільового використання державної допомоги на дітей не передбачена законодавством України й може призвести до численних судових позовів. «Зрозуміло, що враховуючи дефіцит бюджетних коштів і значну кількість громадян, які отримують соціальну допомогу, влада намагається різними способами зменшити навантаження видаткової частини бюджету за рахунок перегляду кількості пільговиків. Однак на сьогодні жоден нормативно-правовий акт не передбачає будь-якої перевірки того, звідки самотні матері отримують додаткові кошти на життя й утримання своїх дітей. Більше того, ймовірними й цілком обґрунтованими в цьому контексті будуть численні судові позови », — зазначає Алла Шлапак.

За її словами, навіть, якщо до кожної матері, яка самотужки виховує дитину, приставити «поліцая», бюджетна проблема вирішена не буде. «Якщо влада бажає проводити перевірки, вона повинна робити це законно. Тому перш ніж проводити подібний експеримент, необхідно змінити законодавство. До того ж значної економії бюджетних коштів такі заходи не принесуть», — додала А. Шлапак.

На переконання народного депутата  Євгена Царькова, сам по собі експеримент більше нагадує «щось на зразок середньовічного полювання на відьом». «Було б цікаво побачити економічне обгрунтування даного експерименту. Скільки урядові повпреди збираються відняти у матерів-одиначок і в яку ціну ця акція обійдеться держбюджету?», — заявив нардеп. Він також висловив упевненість, що сума потенційної економії виявиться на порядок меншою, ніж сума витрат на експеримент.

Кабмін хоче заощадити і на допомозі при пологах. Як стало відомо, уряд зареєстрував у Верховній раді законопроект, який змінює порядок виплат соціальної допомоги матерям при вагітності та пологах. Документ був розроблений Міністерством соціальної політики.

Зокрема, для одержання зазначених виплат документом вводиться норма про надання довідок про склад сім’ї та доходи її членів. Зараз для отримання соціальної допомоги матерям такі документи оформляти не потрібно. До органів праці та соціального захисту достатньо надати довідки з пологового будинку, з місця роботи (для працюючих матерів); безробітним необхідно мати документ, що підтверджує реєстрацію в центрі зайнятості, а підприємцям – з Фонду соціального страхування про тимчасову втрати працездатності та про сплату страхових внесків.

Ілля МОРОЗ

Теги:

безпритульні діти, допомога прем’єра, програма позбавлення соцальної допомоги матерів-одиначок, Всеукраїнський благодійний фонд “Освіта України”, Наталія Максюта, Азаров, соціальна допомога, позбавлення допомоги, правові новини

Джерело:

ЮВУ № 48 (856)

Автор

Залиште коментар