Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Український суддя: портрет і характеристики

0 63

У Верховному суді представили результати моніторингу незалежності суддів, що проводився Центром суддівських досліджень. Згідно з отриманими даними, кожен п’ятий суддя стикався з тиском з боку виконавчої влади. При цьому лише десята частина опитаних суддів вважає, що користується довірою суспільства, а більше половини суддівського корпусу не схильні вважати ВРЮ незалежним органом.

Показово те, як судді самі оцінюють рівень довіри до них. Так, лише 9,2% опитаних відповіли ствердно на питання, чи довіряє суспільство судовій владі. Ще 20,8% суддів вважають, що суспільство судам не довіряє, а 70% опитаних вважають, що їм довіряють частково.

Результати моніторингу незалежності суддів були представлені у Верховному суді на конференції “Незалежність суддів в Україні”. Участь в анонімному опитуванні взяли 579 суддів судів різних інстанцій (8-9% від загальної кількості суддів) з 7 областей, Автономної Республіки Крим та Києва.

Цілий блок питань в опитуванні суддів був присвячений наявності в їхній практиці випадків тиску, погроз чи втручання з боку різних органів влади. Більшість респондентів на ці питання відповідали негативно, однак при цьому знайшлися серед них і ті, які зізналися, що стикалися з тиском з боку представників виконавчої влади (20,8%), представників законодавчої влади (17,3%), прокурорів (18,5%), а також з боку керівників своїх судів (11,9%) і судів вищих інстанцій (11%).

Більше половини суддів (57,3%) не вважають нову систему органів суддівського самоврядування, яка запрацювала після судової реформи 2010 року, більш ефективною, ніж попередня. Показовою є і ситуація з оцінкою діяльності Вищої ради юстиції (ВРЮ) суддівським корпусом: 56,9% суддів не вважають ВРЮ незалежним органом, а 60,7% опитаних відповіли негативно на питання, чи сприяє діяльність ВРЮ утвердженню незалежності судової влади.

Вкрай показовим є питання, присвячене тому, яку зарплату судді вважають достатньою для того, щоб відчувати себе незалежними. Так, 12,5% суддів апеляційних господарських судів вважають, що вона повинна становити 120 тис. грн (в середньому судді цієї інстанції вважають, що вони мають отримувати близько 30 тис грн). 9% суддів Верховного суду вважають справедливою для себе зарплату в 80 тис грн (в середньому судді ВС оцінили необхідний рівень свого грошового забезпечення приблизно у 46 тис грн). Середній показник бажаної зарплати серед суддів загальних судів першої інстанції становить 20 тис грн, вищого спеціалізованого з розгляду цивільних і кримінальних справ – 46 тис грн.

Джерело:

ЮВУ

Автор

Залиште коментар