Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Ухвалений закон про штрафи за перевантажені фури

0 108

Документ підтримали голосами 331 депутат.

Зокрема, законопроєкт пропонує дозволити автофіксації порушень, пов’язаних із перевищенням вагових або габаритних обмежень, та нарахування штрафів за такі порушення.

Документ передбачає, що за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу накладається штраф у розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; від 10% до 20% – штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів; понад 20% – у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Правом здійснення габаритно-вагового контролю наділяється “Укртрансбезпека”.

Адміністративну відповідальність за порушення в частині перевищення вагогабаритних параметрів згідно із законопроектом, нестиме фізична особа або керівник юридичної особи, на яку зареєстровано транспортний засіб.

Передбачається, що штрафи за порушення законодавства про автомобільний транспорт у частині про перевищення вагогабаритних параметрів, будуть зараховуватися до державного Дорожнього фонду.

Автори законопроекту підкреслюють, що 97% автомобільних доріг вже втратили несучу здатність, дорожнє покриття деформовано і зруйновано, а штучні споруди знаходяться в аварійному стані. Водночас все більша кількість фур здійснює перевезення з порушенням вагових обмежень.

Також, на думку авторів законопроекту, 34 переносних вагових комплекси, що знаходяться на балансі “Укртрансбезпеки”, дають змогу перевірити всього 272 тис. авто на рік, що становить менше 1% від всього великовантажного автотранспорту.

“Впровадження автоматичної фіксації відповідних порушень забезпечить підвищення рівня контролю, підрахунку трафіку руху і матиме позитивний вплив на забезпечення безпеки дорожнього руху та збереження автомобільних доріг”, – йдеться у пояснювальній записці до проекту закону.

Нагадаємо:

Один із факторів, що негативно впливають на якість доріг в Україні, – це перевантажені фури.

Також нагадаємо, що “Укравтодор” у жовтні 2019 року запустить 6 пунктів для зважування автомобілів Weight-in-Motion на під’їздах до Києва, всього у планах встановити до 100 таких пунктів.

Автор

  • Вищу юридичну освіту Віктор Семенович Ковальський отримав у 1977 році на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 1980 році завершив навчання в аспірантурі, отримав звання кандидата юридичних наук. Згодом отримав звання доктора юридичних наук. Життєве кредо: «Казати правду і нічого крім правди». Говорячи про професійні інтереси, він називає книги: не лише фахові, а просто змістовні й корисні. Серед його наукових інтересів: теорія права і держави; права людини; правоохоронна діяльність; трансформації правого мислення. Цій науковій тематиці присвячено майже 500 наукових, науково-практичних, публіцистичних публікацій. Педагог і науковець має численні державні нагороди. Зокрема, почесні грамоти Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, відзнаки юридичних відомств, установ та організацій. Головним досягненням Віктор Семенович вважає своїх дітей, які пішли батьківським шляхом. На другому місці – створення першого українського юридичного видавництва «Юрінком Інтер» та газети «Юридичний вісник України». Він вдячний за підтримку колегам та авторам, а також читачам, кількість яких за майже 30 років діяльності видавництва та газети щороку збільшується. Під час цьогорічного конкурсу «Учитель року» Віктор Семенович очікує віднайти кращих знавців-педагогів з основ правознавства в українській школі, а ще – інтерв’ювати переможців та поширити їхній досвід через соціальні мережі та газету «Юридичний вісник України».

    Переглянути мареріали

Залиште коментар