Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Суспільство має знати проблеми судової системи і позицію суддівського корпусу

0 119
На необхідності ґрунтовного обговорення нагальних проблем судочинства наголосив Голова Верховного Суду України Василь ОНОПЕНКО під час засідання Ради суддів України 4 березня 2009 року.

Голова Верховного Суду України поінформував колег про свою зустріч із Президентом України, яка відбулася перед початком засідання Ради суддів України. Під час зустрічі, повідомив Василь Онопенко, йшлося, зокрема, про важливість спільного обговорення представниками суддівського корпусу та Глави держави нагальних проблем судочинства, у тому числі — проведення судової реформи. Це дасть можливість виробити найбільш оптимальну модель реформування судової системи та ефективні заходи розв’язання наявних у правосудді проблем.

Адже, з одного боку, судді, щоденна робота яких полягає у здійсненні правосуддя, найкраще знають усі великі та малі проблеми функціонування судів і мають своє бачення як щодо стратегії реформування судової системи, так і щодо вирішення поточних проблем судочинства. З другого — за Конституцією значна роль у проведенні судової реформи й у вирішенні ряду інших важливих питань, від яких залежить стан правосуддя (зокрема, ініціювання законопроектів з питань судоустрою, судочинства та статусу суддів, призначення суддів на посаду вперше, утворення судів, участь у формуванні Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України), належить Президенту України.

Виходячи з цього, Рада суддів України прийняла Звернення до Президента України з пропозицією щодо проведення зустрічі суддів і Глави держави. З цією метою в будь-який зручний для Президента час буде скликано спеціальне засідання Ради суддів України, яка є вищим органом суддівського самоврядування. До участі у зустрічі, йдеться у Зверненні, можуть бути запрошені й інші представники суддівського корпусу — голови вищих спеціалізованих судів, голови рад суддів та кваліфікаційних комісій.

Члени Ради суддів України розраховують на розуміння й підтримку такої пропозиції, яка зумовлена вболіванням за стан справ у судочинстві та спрямована на виключно конструктивний підхід у розв’язанні проблем, наявних у правосудді.

Ґрунтовне обговорення проблем судової системи, наголосив Голова Верховного Суд України, має відбутися і під час парламентських слухань про стан правосуддя в Україні, запланованих на 18 березня цього року. Необхідно донести до суспільства аргументовану позицію суддівського корпусу України, переконаний Василь Онопенко.

А ця позиція, зокрема й щодо подальшого здійснення судової реформи, базується на щоденній суддівській практиці, наголосив голова Ради суддів України Петро Пилипчук. Бо хто, як не судді, бачить сьогодні всі проблеми, пов’язані з недосконалістю чинного законодавства? Тому, на думку голови Ради суддів України, реформування судової системи має здійснюватися двома шляхами. По-перше, парламенту слід прийняти “Концепцію (засади подальшого здійснення) судової реформи в Україні”. По-друге, необхідно внести зміни до Конституції України, чітко визначивши місце і роль спеціалізованих судів, Верховного Суду України, Вищої ради юстиції, органів судової влади, а також передбачити зміни до процесуального законодавства України, тих законів, що регулюють питання фінансування судів, добору, навчання суддівських кадрів, їхньої дисциплінарної відповідальності, заробітної плати тощо.

Наразі ж у зв’язку із кризовим становищем фінансового забезпечення здійснення судочинства Рада суддів України обговорила можливість тимчасового перерозподілу коштів, передбачених для соціальних витрат, на поточні видатки. Як зазначив заступник Голови Державної судової адміністрації України (ДСА) Олександр Лощихін, усі розрахунки коштів, передбачених на діяльність судів у 2009 році, здійснені відповідно до практики попередніх років — з урахуванням планової чисельності суддів та працівників апарату судів. Однак на сьогодні реальний стан фінансового забезпечення судів погіршився настільки, що це призводить до призупинення їхньої роботи у зв’язку з неможливістю оплачувати послуги зв’язку (відправлення повідомлень, придбання марок та конвертів), проводити закупівлю канцелярського приладдя, оплачувати оренду приміщень тощо. Для вирішення цих найгостріших проблем судді готові відмовитися, зокрема, від санаторно-курортного лікування. Відповідному комітету Ради суддів України та ДСА доручено доопрацювати це питання і внести нові пропозиції щодо можливого перерозподілу коштів на наступне засідання Ради суддів України.

Учасники засідання також розглянули питання про призначення суддів на адміністративні посади в судах; затвердили Положення про порядок розгляду звернень громадян і юридичних осіб; взяли до відома інформацію про роботу органів суддівського самоврядування з розгляду звернень на дії суддів за 2008 рік; визначилися з приводу низки інших питань внутрішньої діяльності судів.

Крім того, було обговорено інформацію ряду голів місцевих та апеляційних судів про незаконне збирання деякими правоохоронними органами інформації про суддів з метою їх дискредитації, зокрема із застосуванням спеціальної техніки для зняття інформації з каналів зв’язку, відеоспостереження тощо. При цьому наводилися конкретні документи, які підтверджують наявність таких фактів. Учасники засідання ухвалили рішення доручити відповідному комітету Ради суддів України проаналізувати ці документи і підготувати відповідні пропозиції до наступного засідання Ради суддів України.

Автор

Залиште коментар