Судовий дайджест: позиції ВСУ, посягання на незалежність суддів і представництво адвокатами
Розглянувши справу № 6-1737цс15 Суд роз’яснив, що оскільки не допускається об’єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом, суд відкриває провадження у справі в частині вимог, що відносяться до цивільної юрисдикції і відмовляє у відкритті виробництва за вимогами, розгляд яких проводиться за правилами іншого виду судочинства. У цій справі, вирішуючи позовні вимоги банку і зустрічні позовні вимоги суспільства, які виникли з окремих договорів кредиту, поручительства та іпотеки і можуть бути самостійними і окремими предметами позову, суди норм закону не врахували, безпідставно прийняли до виробництва спір, що виник між юридичними особами та що підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, розглянули його разом з вимогами, які вирішуються в порядку цивільного судочинства.
Роз’яснено, як розраховується пеня за прострочення сплати аліментів
При розгляді справи № 6-2022цс15 Суд роз’яснив, що пеня за прострочення по сплаті аліментів нараховується за кожним періодичним платежем окремо з дня порушення платником аліментів свого обов’язку по їх сплаті до дня прийняття судом рішення, після чого розмір нарахованої пені за кожним щомісячним платежем підсумовується і визначається загальна сума пені за порушення аліментних зобов’язань.
Відмовляючи у відкритті провадження у зв’язку з неусуненням недоліків, слід враховувати, що документи можуть направлятися поштою
Розглянувши справу № 6-2053цс15, Суд роз’яснив, що передчасне рішення судом питання про неусунення заявником недоліків тягне передачу справи на новий розгляд.
Майно подружжя може бути віднесено до спільної сумісної власності на підставі критеріїв
При розгляді справи № 6-2333цс15 Суд вказав критерії, які дозволяють надати майну статус спільної сумісної власності: 1) час придбання такого майна; 2) кошти, за які таке майно було придбано (джерело придбання); 3) мета придбання майна, яка дозволяє надати йому правовий статус сумісної власності подружжя. Норма статті 60 СК вважається застосованою правильно, якщо придбання майна відповідає цим критеріям.
Нараховані штрафні санкції за неналежне виконання договору іпотеки не є складовою кредитного зобов’язання
Розглянувши справу № 6-2127цс15, Суд роз’яснив, що якщо забезпечені іпотекою і запорукою зобов’язання за договором відновлювальної кредитної лінії є виконаними, зобов’язання за договором іпотеки та застави, які є похідними від кредитного договору, є припиненими. У цій справі висновки судів про те, що нараховані банком штрафні санкції за неналежне виконання договору іпотеки є складовою кредитного зобов’язання, не засновані на законі.
Поручитель відповідає за Ліквідовано боржника, якщо кредитор реалізував право стягнення до його припинення
Розглянувши справу № 6-172цс15, Суд роз’яснив, що припинення основного зобов’язання внаслідок ліквідації юрособи-боржника по цьому зобов’язанню не припиняє поручительства, якщо кредитор реалізував своє право на стягнення заборгованості до припинення юрособи-боржника.
Позов про захист честі кандидата, поданий після виборів, розглядається у цивільному провадженні
При розгляді справи № 6-2502цс15 Суд роз’яснив, що за правилами адміністративного судочинства підлягають розгляду справи за заявами суб’єктів виборчого процесу щодо оскарження дій ЗМІ в період виборчого процесу.
Суд не може змінити спосіб виконання рішення з повернення майна на стягнення його вартості
При розгляді справи № 6-1829цс15 Суд роз’яснив, що замінюючи спосіб виконання рішення з повернення майна на стягнення його вартості суди фактично змінюють рішення суду по суті і самостійно змінюють спосіб захисту.
Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ
Пред’явлення позовів до судді поза процесуального порядку є посяганням на незалежність
При розгляді справи № 6-28768св15 Суд роз’яснив, що відповідно до статей 126, 129 Конституції законність процесуальних актів і дій (бездіяльності) суддів, скоєних при розгляді конкретної справи, не може перевірятися за межами передбаченого законом процесуального контролю.
Адвокатура
Адвокати-подружжя не можуть представляти інтереси процесуальних опонентів
Рада адвокатів України затвердив роз’яснення щодо надання правової допомоги адвокатами (подружжям) одночасно різним сторонам (учасникам) виробництва. Роз’яснено, що одночасне надання правової допомоги адвокатами, які є подружжям, в одному і тому ж господарському, цивільному, адміністративному процесі або у кримінальному провадженні, або в ході розгляду справи про адміністративне правопорушення клієнтам, процесуальні інтереси яких протилежні і суперечать один одному, вказує на те, що таке виконання договору про надання правової допомоги може суперечити інтересам адвоката, членів його сім’ї та за загальним правилом заборонено відповідно до закону.
Стажування кандидатів в адвокати можуть скасувати
Асоціація правників України розпочала серію обговорень щодо зміни законодавства у зв’язку з майбутнім впровадженням монополії адвокатури на представництво в судах. Перший круглий стіл організації на тему «Виключне право на представництво в судах. Вступ до фаху »відбувся 2 грудня. Юристи обговорили президентський законопроект судової реформи. У зв’язку з передбаченою монополією адвокатури на представництво в судах (з незначними винятками) необхідно змінити правила доступу в професію вже практикуючих юристів. У числі озвучених планів була ініціатива про скасування стажування після здачі кваліфікаційного іспиту. Також планується підвищити вимоги до кандидатів – передбачається вхід в професію через статус помічника адвоката (вводиться через 2 роки) з виключенням для суддів (крім звільнених за дисциплінарку або за порушення присяги). Також передбачено, що помічником адвоката можна буде стати після отримання диплома бакалавра. Необхідний термін роботи в цьому статусі – 2 роки.