Суддівський корпус: перевірка на моральність
У законопроекті пропонується виключити з частини другої статі 70 слова “з питань юрисдикції відповідного суду” та доповнити статтю новими частинами, де передбачити проведення співбесіди для виявлення особистих та моральних якостей кандидата на посаду судді після виконання ним практичного завдання, та встановити що кандидати, які за особистими та моральними якостями не можуть бути рекомендованими на посаду судді, вважаються такими, що не склали кваліфікаційний іспит.
Під час обговорення зазначалося, вимоги статті щодо проведення кваліфікаційного іспиту поширюються в тому числі й на переведення суддів (як призначених на посаду, так і обраних безстроково) з одного суду до іншого при зміні спеціалізації. Парламентарі підкреслювали, що практика застосування статті 70 Закону свідчить про необхідність внесення деяких змін для визначення чіткого правового поля діяльності Вищої кваліфікаційної комісії України.
Народні депутати звертали увагу на те, що частина друга чинної редакції статті 70 встановлює, що кваліфікаційний іспит полягає у виявленні належних теоретичних знань та рівня професійної підготовки кандидата на посаду судді, ступеня його готовності здійснювати правосуддя з питань юрисдикції відповідного суду, а також особистих і моральних якостей кандидата. Однак, хоч стаття і відносить виявлення особистих і моральних якостей кандидата до складових кваліфікаційного іспиту, проте не містить порядку їх виявлення. Члени Комітету наголошували, що існуючий на сьогодні механізм проведення кваліфікаційного іспиту свідчить про те, що під час нього встановлюється тільки професійна кваліфікація кандидата.
Зазначалося також, що процедура виявлення особистих, моральних, психологічних характеристик, якостей кандидата на посаду судді існує в багатьох демократичних країнах і разом з перевіркою кваліфікації кандидата забезпечує формування високопрофесійного суддівського корпусу.
Теги: