Судді пояснили причини проблемного доступу інвалідів до приміщень судів
На засіданні Ради суддів України 4 грудня були обговорені питання доступу до правосуддя людей з обмеженими фізичними можливостями.
Як повідомили учасники засідання, забезпечення доступу до приміщень судів маломобільним групам населення, в тому числі інвалідам усіх категорій, і створення для них в приміщеннях судів відповідних умов є однією зі складових проблем забезпечення судів належними службовими приміщеннями.
Однак вирішення проблеми забезпечення приміщеннями відбувається повільно з ряду об’єктивних причин, однією з яких залишається обмежений обсяг фінансових ресурсів для здійснення робіт з будівництва, реконструкції та капітального ремонту, придбання приміщень відповідної площі.
У зв’язку з цим переважна більшість судів продовжує розміщуватися в приміщеннях, в яких через недостатню площу відсутня можливість створити належні умови для здійснення правосуддя та забезпечити відповідні умови для суддів, працівників, учасників судового процесу, а також відвідувачів судової установи.
На сьогодні 17,8% пандусів обладнані з урахуванням вимог державних будівельних норм України, 27,4% існуючих конструкцій не відповідають певним вимогам, облаштування на входах пандусів потребують 30% судів. Разом з тим, 24,8% судів не вимагають пандусів, оскільки вхід знаходиться на рівні тротуару або установка пандуса технічно неможлива через ряд об’єктивних причин (будівля є пам’яткою архітектури, щільність забудови, вузькість тротуару і т.п.). Кнопки виклику (переговорні пристрої) мають 43% судів. Можливість пропуску особи в інвалідному візку через турнікет або рамку стаціонарного металодетектора забезпечено в 21% судів, для осіб з інвалідністю облаштовані місця для ознайомлення з матеріалами справи в 37% судів.