Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Створення громадського об’єднання

0 4

Найяскравішим проявом демократії в державі є те, що громадяни можуть впливати на владу. В цьому аспекті важлива громадська позиція кожної людини. Громадська активність – це важливий елемент будь-якої демократичної суспільної системи. Утворення громадських організацій – це спосіб збирати людей разом, щоб спільно розв’язувати різноманітні проблеми, виступати за інтереси та сприяти соціальному прогресу.

Громадські об’єднання є одним з видів громадських формувань. Міністерство юстиції України детального роз’яснює, що таке громадське об’єднання і порядок його створення.

Громадське об’єднання – це добровільне об’єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Громадське об’єднання за організаційно-правовою формою може утворюватися як:

  • громадська організація (засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи)
  • громадська спілка (засновниками є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути і юридичні особи приватного права, і фізичні особи)

Громадське об’єднання може здійснювати свою діяльність зі статусом юридичної особи або без. У випадку, якщо зі статусом юридичної особи, то таке об’єднання є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

Детальніше про ці два варіанти:

Громадське об’єднання зі статусом юридичної особи має ряд переваг, зокрема, може:

  • мати власне відокремлене майно (орендувати приміщення);
  • бути учасником цивільних правовідносин (укладати інші цивільно-правові договори);
  • мати власну печатку, розрахунковий рахунок у банку;
  • мати зареєстровану у встановленому порядку символіку;
  • засновувати медіа;
  • створювати свої відокремлені підрозділи (брати на роботу працівників);
  • бути позивачем та відповідачем у суді;
  • здійснювати господарську діяльність.

Окрім цього, слід звернути увагу на недоліки: складніша процедура реєстрації; обов’язок вести податкову та фінансову звітність.

Отже, якщо

  • метою громадського об’єднання є діяльність, пов’язана зі здійсненням господарської діяльності,
  • мета громадського об’єднання передбачає найм працівників,
  • засновники бажають створювати в окремих регіонах відокремлені підрозділи, осередки громадського об’єднання, засновувати медіа, брати участь у різноманітних проектах та грантах, що передбачають фінансування певних цілей, на які спрямована діяльність громадського об’єднання,

то слід створювати громадське об’єднання зі статусом юридичної особи.

Громадське об’єднання без статусу юридичної особи може:

  • здійснювати свою діяльність без керівних органів, без статуту;
  • не повинне вести бухгалтерський облік, фінансову та статистичну звітність, бути зареєстрованими в органах доходів і зборів та сплачувати до бюджету обов’язкові платежі відповідно до закону.
  • У випадку прийняття рішення про саморозпуск громадського об’єднання, процедура припинення такого варіанту об’єднання є значно простішою, порівнюючи з попереднім варіантом.

Що означає – мати всеукраїнський статус громадського об’єднання?

Громадське об’єднання, зареєстроване в установленому законом порядку, може мати всеукраїнський статус за наявності у нього відокремлених підрозділів у більшості адміністративно-територіальних одиниць, зазначених у частині другій статті 133 Конституції України. Також таке громадське об’єднання має підтвердити такий статус у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань». Підтвердження всеукраїнського статусу громадського об’єднання та відмова від такого статусу є добровільними.

Джерело: https://minjust.gov.ua/news

Автор

Залиште коментар