Стратегія безбар’єрності
Ніхто не може бути дискримінований за національність, расою, фізичними особливостями. Всі люди мають рівні права, що передбачено статтею 24 Конституції України. Для забезпечення цього, Україна продовжує впроваджувати принципи безбар’єрності, які є важливою частиною державної політики. Саме політика безбар’єрності забезпечує рівний доступ до прав, послуг та можливостей для всіх громадян, незалежно від їхніх фізичних, соціальних чи економічних особливостей. Про це повідомляє Міністерство юстиції України на своєму офіційному вебсайті.
Крім цього, дані заходи є кроком до інклюзивного суспільства. Діяльність спрямована на збільшення ступення участі всіх громадян у соціумі.
Безбар’єрність охоплює різні напрями, що сприяє створенню рівних умов для кожної людини в суспільстві:
- Фізичний – створення доступного середовища для всіх.
- Інформаційний – надання інформації у зручних і доступних форматах.
- Цифровий – розширення доступу до електронних сервісів.
- Суспільний – боротьба з дискримінацією та стереотипами.
- Економічний – підтримка зайнятості та економічної незалежності.
- Освітній – рівний доступ до якісної освіти.
Для забезпечення ефективної реалізації даних принципів, 20 грудня 2024 року було схвалено нову Комунікаційну стратегію щодо створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. Ця стратегія враховує сучасні виклики та потреби, спрямована на підвищення обізнаності суспільства та ефективну реалізацію принципів безбар’єрності в усіх сферах життя.
Особлива увага приділяється:
- Активному використанню цифрових каналів комунікації, зокрема соціальних мереж.
- Формуванню інклюзивної культури – популяризація історій успіху, роз’яснення переваг безбар’єрного середовища.
- Проведенню інформаційних кампаній про наявні державні програми, спрямовані на підтримку осіб з інвалідністю, ветеранів, внутрішньо переміщених осіб тощо.
- Покращенню взаємодії між органами влади, громадськістю та медіа.
- Наданню практичних порад громадянам, пов’язаних з доступом до юридичних і соціальних послуг.
Зокрема, Міністерство юстиції розробило комунікаційний план, який фокусується на створенні цифрових сервісів, забезпеченні рівного доступу до правничих послуг та захисті прав осіб з інвалідністю в умовах війни.
До слова, юстиція без бар’єрів – ініціатива у межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні. Стратегія розроблена за ініціативи першої леді Олени Зеленської.