Сім резонансних судових вироків – 2011
2011 року в Україні було винесено сім судових вироків у резонансних кримінальних справах проти високопосадовців.
У квітні 2011 року завершилася гучна справа стосовно колишнього народного депутата з фракції БЮТ Віктора Лозінського. Дніпровський районний суд Києва визнав його винним в умисному вбивстві жителя Кіровоградської області Валерія Олійника і засудив до 15 років ув’язнення.
Суд установив, що строк покарання для Лозінського починається з березня 2010 року. Адвокат Лозінського обіцяв оскаржити вирок суду і дійти до Європейського суду з прав людини. Разом із Лозінським у цій справі засуджені колишній прокурор Голованівського району Кіровоградської області Євген Горбенко – до 9 років позбавлення волі з конфіскацією майна і позбавленням права займати певні посади строком на 3 роки, а також колишній начальник Голованівського райуправління міліції Михайло Ковальський – до 5 років позбавлення волі з відстрочкою виконання вироку на 3 роки.
У вересні Оболонський районний суд Києва засудив колишнього суддю й голову Львівського апеляційного адміністративного суду Ігоря Зварича до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна за отримання хабарів на загальну суму 963 тисяч гривень. Строк відбування покарання Зварича почався з 9 березня 2009 року.
Як пояснював Зварич, знайдені у нього гроші він збирався передати церкві. Крім того, він заявляв, що частина грошей потрапила до нього в кабінет як результат традиційного народного обряду «колядування». Після цього його почали називати «колядник». У жовтні Зварич оскаржив свій вирок.
У вересні також був засуджений колишній перший заступник глави НАК «Нафтогаз України» Ігор Діденко. Суд визнав його винним у зловживанні службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (справа стосувалася розмитнення 11 млрд куб м природного газу вартістю 15 млрд 925 млн грн, що належали компанії «РосУкрЕнерго»). Діденка було засуджено до 3 років ув’язнення з відстрочкою виконання покарання. Діденко вирішив не оскаржувати винесений йому обвинувальний вирок.
Найгучнішим вироком року став вирок екс-прем’єру Юлії Тимошенко, яка перебуває у СІЗО із 5 серпня.
11 жовтня Печерський суд Києва визнав Тимошенко винною у перевищенні повноважень при укладанні газових контрактів з Росією в 2009 році. Тимошенко засудили до 7 років в’язниці і зобов’язали відшкодувати НАК «Нафтогаз України» 1,5 млрд гривень збитків.
23 грудня Апеляційний суд Києва залишив у силі вирок Печерського суду.
Однак судові процеси щодо Тимошенко на цьому не закінчилися. Проти екс-прем’єра розглядаються ще 10 кримінальних справ.
У жовтні також був засуджений екс-заступник міністра охорони навколишнього природного середовища Борис Преснер. Його затримали за вимагання 200 тисяч доларів хабара за сприяння у призначенні на посаду керівника обласного управління Держекоінспекції. Солом’янський суд Києва засудив Преснера до 9 років позбавлення волі.
У листопаді Деснянський районний суд Києва засудив екс-начальника Державної інспекції з контролю за цінами Міністерства економіки Тетяну Рудь до 5 років за хабарництво з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю терміном на 3 роки. Однак, суд звільнив Тетяну Рудь від відбування покарання, призначивши випробувальний термін на 3 роки.
Цей вирок збиралася оскаржити прокуратура, оскільки «він не відповідає тяжкості вчиненого злочину». Нагадаємо, справу проти Рудь порушили у у зв’язку з вимаганням у неназваного підприємця хабара у $50 тисяч за скасування штрафу у розмірі 12,5 млн грн.
У грудні завершився судовий процес над колишнім першим заступником міністра юстиції Євгеном Корнійчуком, зятем екс-голови Верховного суду Василя Онопенка. Так, Печерський районний суд Києва звільнив Корнійчука від кримінальної відповідальності на підставі закону «Про амністію».
Корнійчука обвинувачували в тому, що він, перебуваючи на посаді першого заступника міністра юстиції, підписав лист, яким дозволив проведення конкурсу на юридичне обслуговування Нафтогазу в одного виконавця.