Що означатиме податок на багатство
За півроку до виборів президент Віктор Янукович та його команда запропонували низку соціальних ініціатив, покликаних, як кажуть у владі, скоротити прірву між багатими та бідними. Серед цих ініціатив – не тільки збільшення соціальних видатків, але й запровадження “податку на багатство” разом із більшим оподаткуванням доходів, що перевищують певну суму.
“У законопроект про податок на багатство буде закладена прогресивна шкала оподаткування”, – каже перший заступник голови президентської адміністрації Ірина Акімова: “Для рівня доходів у понад 25 прожиткових мінімумів, тобто, вище 26 тисяч гривень, ми пропонуємо базову ставку податку на доходи підвищити до 20%. Тому, фактично, у нас буде прогресивна шкала оподаткування: 15%, 17% і 20%”.
Але крім цього, як каже пані Акімова, за пропозиціями розробників відповідного законопроекту, додатковим податком має обкладатися і житлова площа (понад 200 квадратних метрів житлової площі та понад 400 квадратних метрів нежитлових приміщень), операції з купівлі-продажу предметів розкоші (понад 30 мінімальних зарплат), авто представницького класу.
Від оподаткування українських багатіїв та їх майна, за оцінками адміністрації президента, бюджет має додатково отримати півмільярда гривень при тому, що нові соціальні ініціативи президента лише цього року додатково потребують 16 мільярдів гривень.
Але запланована сума від оподаткування багатства може бути ще меншою – заявив віце-прем’єр та міністр соціальної політики Сергій Тігіпко. Це відбудеться, якщо фізичні особи, аби уникнути оподаткування, реєструватимуть своє майно на юридичні особи. Для таких, за словами пана Тігіпка, уряд уже розробляє інший законопроект, “який стосуватиметься тих самих об’єктів, але вже у власності юридичних осіб”.
На додачу до цього уряд має запропонувати на розгляд парламенту і ще один законопроект – про оподаткування операцій із офшорними зонами. Проте головні принципи цього законопроекту та строки його подання поки що невідомі.
Саме доходи, що “упливають” в офшори, а потім повертаються в Україну у вигляді “іноземних інвестицій з Кіпру”, а також справжні доходи багатіїв – не від зарплати, а від акцій та банківських депозитів, – залишаються поза запропонованими владою методами оподаткування багатства – каже заступник голови парламентського комітету з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики, депутат від БЮТ Сергій Терьохін.
“Має бути закон проти бідності, або для запобігання розшаруванню суспільства за доходами. Треба подивитися, звідки береться це розшарування і це багатство. А береться воно тоді, коли одна людина за безцінь купує завод, а тепер отримує доходи від цього заводу, не платячи податків. Податок на дивіденди – 5%, а із зарплати – 15-17% плюс нарахування до 30%, що сплачують роботодавці. А де оподаткування мільйонних статків у банках? А мільйонні роялті, які також не оподатковуються? Тоді навіщо людям дурити голову і оподатковувати якісь черевики з крокодилової шкіри?” – каже Сергій Терьохін.
Проте у президентській адміністрації наполягають, що запропоновані владою заходи для подолання майнової нерівності є правильними.
Теги: