Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Що таке “антитерористична операція”

0 154

Закон про боротьбу з тероризмом вказує, що антитерористична операція – це комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення злочинних дій, здійснюваних з терористичною метою. При запровадженні антитерористичної операції визначається конкретний район, в якому запроваджується особливий режим та особливі повноваження суб’єктам боротьби з тероризмом.

У профільному законі напряму не вказується, що районом антитерористичної операції може бути вся територія України. Більшість положень закону прописані таким чином, що операція може проводиться тільки в окремому регіоні країни.

Для оперативного керівництва антитерористичною операцією утворюється спеціальний штаб, який очолює керівник антитерористичного центру при СБУ. Саме він має визначити чіткий район проведення антитерористичної операції. Всі силовики, задіяні в операції, підпорядковуються керівнику штабу.

Закон чітко передбачає, що антитерористична операція проводиться лише у разі, якщо усунення загрози життю та здоров’ю людей іншими способами неможливо.

Згідно із законом “Про боротьбу з тероризмом” до антитерористичної операції залучені СБУ, Міноборони, Прикордонна служба й центральні органи влади.

При цьому функція Міноборони, за законом, полягає тільки у охороні об’єктів Міноборони та складів зброї від терактів, захисту від терактів у повітряному просторі та територіальних водах, а також захисту від зовнішніх посягань.

Проте 15 стаття закону надає дуже широкі повноваження всім “посадовим особам”, залученим до антитерористичної операції.

Вони багато у чому схожі на повноваження силовиків у разі запровадження надзвичайного стану:

– застосовувати зброю і спеціальні засоби;

– затримувати і доставляти в органи внутрішніх справ осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення чи інші дії;

– перевіряти у громадян і посадових осіб документи, що посвідчують особу, а в разі відсутності документів – затримувати їх для встановлення особи;

– здійснювати в районі проведення антитерористичної операції особистий догляд громадян, огляд речей, що при них знаходяться, транспортних засобів і речей, які ними перевозяться;

– тимчасово обмежувати або забороняти рух транспортних засобів і пішоходів на вулицях та дорогах;

– проникати в житлові та інші приміщення, на земельні ділянки, що належать громадянам, під час припинення терористичного акту та при переслідуванні осіб, які підозрюються у вчиненні такого акту;

– використовувати із службовою метою засоби зв’язку і транспортні засоби, у тому числі спеціальні, що належать громадянам (за їх згодою), підприємствам, установам та організаціям.

У законі прописані низка положень, які встановлюються у районі надзвичайного стану й які складно уявити в межах всієї України без надзвичайного стану.

Найперше, вимоги учасників антитерористичної операції є обов’язковими для громадян і посадових осіб.

Також у районі проведення антитерористичної операції можуть встановлювати спеціальний порядок патрульної охоронної служби та виставити оточення.

Перебування в районі проведення антитерористичної операції осіб, які не залучені до її проведення, допускається з дозволу керівника оперативного штабу.

За погодженням з керівництвом підприємств, що розташовані в районі проведення антитерористичної операції, їх роботу може бути припинено, а їх фахівці залучені для забезпечення антитерористичної операції.

Джерело:

Бі-Бі-Сі

Автор

Залиште коментар