Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Рейтинг позитивних правових подій серпня

0 87

Рейтинг ЮВУ

Правовий калейдоскоп

Рейтинг позитивних правових подій серпня

 

Закінчується літо, час відпусток і відпочинку. На порядку денному ділова активність, підвищення продажів, вирішення інших актуальних питань. ЮВУ продовжує відслідковувати питання державного регулювання щодо окремих сфер  українського бізнесу, моніторити різноманітну правову інформацію, що надає більшого уявлення про тенденції в українському діловому світі, про вплив правових подій на розвиток ділової активності.

 

Інтелектуальна влісність

1.   Відкрито онлайн доступ до інформації про заявки на торговельні марки. З 21 серпня цього року Державна служба інтелектуальної власності України (ДСІВ)  на своєму офіційному веб-сайті  (http://sips.gov.ua) відкриває on-line доступ до інформації про заявки на торговельні марки, яка буде актуалізовуватися щоденно. Це дозволить правовласникам вчасно відслідковувати подані заявки, які можуть порушувати їхні права інтелектуальної власності, та не допускати реєстрації недобросовісних торговельних марок шляхом подання заперечень. За словами голови ДСІВ Алли Жарінової, питання вільного доступу до інформації про заявки на торговельні марки неодноразово порушувалося у відповідних рекомендаціях парламентських слухань. На виконання цих рекомендацій,  ДСІВ забезпечує вільний доступ  громадськості до інформації про подані заявки.

Керуючись у своїй діяльності принципами  прозорості та відкритості, ДСІВ відповідає високим стандартам якості роботи провідних європейських відомств з питань інтелектуальної власності. Доступ до інтерактивної бази даних «Заявки на знаки для товарів і послуг, прийняті до розгляду» можна отримати в розділі «Інформаційні ресурси» – «Електронні інформаційні ресурси» – «Бази даних, інформаційно-довідкові системи» – «Знаки для товарів і послуг».

Фінанси

2.     НБУ знімає деякі адміністративні обмеження, введені для стабілізації кризової ситуації. Своєю постановою № 544  від 20 серпня 2015 року НБУ  дозволяє переказувати юридичними особам іноземну валюту в сумі, що не перевищує  50000  доларів  США  (еквівалент  цієї  суми  в  іншій  валюті  за офіційним  курсом  гривні  до  іноземних  валют,  установленим  Національним банком України на дату переказу) протягом одного календарного місяця на підставі однієї індивідуальної ліцензії Національного банку України. Отже, розширений перелік винятків із заборони на переказ юридичними особами іноземної валюти на підставі індивідуальних ліцензій НБУ. До цього часу юридичним особам, які мали відповідні ліцензії, дозволялося перераховувати іноземну валюту за кордон лише в окремих випадках.

Податки і збори

3.     Державна фіскальна служба  України з 25 серпня вводить в тестовому режимі новий електронний сервіс «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів і утриманих податків в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису». З 1 вересня 2015 сервіс буде запущений у штатному режимі. Фізична особа-платник податків для отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків щодо сум своїх отриманих доходів та утриманих податків матиме можливість сформувати запит в електронному вигляді. Сформований запит підписується електронним цифровим підписом і відправляється на електронну адресу «Єдиного вікна подання електронної звітності ДФС».  За результатами обробки запиту на електронну адресу платника надходить відповідь, що містить відомості про суми доходів. Детальніше з інформацією щодо роботи  сервісу можна ознайомитися за посиланням http://sfs.gov.ua/fizichnim-osobam/vidomosti-doxid/.

Використання надр

4.   Мінприроди розробило нові правила використання надр. На виконання Програми дій уряду на 2015 рік та плану заходів щодо  дерегуляції господарської діяльності Міністерством екології та природних ресурсів України підготовлені та направлені на погодження зміни до постанов Кабінету Міністрів №№ 615 та 594, що регулюють правила користування надрами. Про це повідомила заступник міністра екології та природних ресурсів – керівник апарату Світлана Коломієць. За її словами, робота над правилами тривала кілька місяців. До неї були залучені експерти, громадські діячі, учасники ринку та профільні спеціалісти з міністерств. Радник міністра Юрій Драганчук зазначив, що відтепер потенційний надрокористувач у процесі отримання спецдозволу зможе контролювати процес, адже інформація про кожний етап отримання дозволів публікуватиметься на сайті Держгеонадр, а сам аукціон проходитиме відкрито й будь-який користувач інтернету зможе подивитися його онлайн-трансляцію. Так, на вимоги Директиви Євросоюзу термін подання заяв тепер збільшено з 15 до 75 днів. Це потрібно для того, аби українські та великі міжнародні компанії мали достатньо часу для того, щоб проаналізувати ситуацію, прийняти рішення та подати необхідний пакет документів. Новими правилами спрощено доступ до геологічної інформації. Прибрані зайві бюрократичні перепони й уперше в Україні створено прозорі правила та підґрунтя для проведення чесних аукціонів.

Податкове законодавство

  1. Про зміни в податковому законодавстві. Державна фіскальна служба України повідомляє, що 13 серпня 2015 року набули чинності Закони України від 15.07.2015 р. № 609-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення» (далі – Закон № 609) та від 17 липня 2015 року № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» (далі – Закон № 652).

Серед змін, внесених Законом № 609 до Податкового кодексу України, ДФС  зазначає, зокрема, наступне: вилучено посилання на можливість контролю операцій за правилами статті 39 Податкового кодексу України для цілей нарахування ПДВ; збільшено обсяг контрольованих операцій одного контрагента з 20 до 50 млн грн, при досягненні якого платники податків зобов’язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, який реалізує державну податкову і митну політику; визначено умови, за наявності яких господарські операції визнаються такими, що відповідають принципу «витягнутої руки»; встановлено вичерпний перелік  фінансових показників, що забезпечують встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки», та які можуть використовуватися під час визначення рівня рентабельності контрольованих операцій; скорочено підстави для перевірки контрольованих операцій; визначено, що пропорційне коригування для контрольованих операцій із резидентами, здійснених до 1 січня 2015 року, проводиться за правилами, що діяли до 1 січня 2015 року.

Щодо Закону № 652, то зміни до Податкового кодексу України стосуються, зокрема, такого:  переглянуто та розширено перелік суб’єктів господарювання – юридичних осіб, які не є платниками податку на прибуток підприємств; визначено порядок та умови, за яких неприбуткові підприємства, установи та організації не є платниками податку на прибуток підприємств (доповнення пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України); встановлено особливості перебування установ та організацій у Реєстрі неприбуткових установ та організацій;  передбачено, починаючи з 1 січня 2015 року та на період антитерористичної операції, непроведення коригування, встановленого підпунктом 140.5.9 пункту 140.5 статті 140 Податкового кодексу України, щодо сум коштів або вартості спеціальних засобів індивідуального захисту тощо, виконаних робіт, наданих послуг за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, які добровільно перераховані (передані), зокрема  Збройним Силам України.

Визначені складові майнового податку. ДФС також повідомляє, що Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» (далі – Закон № 71) внесено низку змін до Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Щодо транспортного податку зазначено, що з 1 січня 2015 року набрала чинності стаття 267 ПКУ  «Транспортний податок», відповідно до якої введено в дію новий місцевий податок. Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПКУ визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПКУ є об’єктами оподаткування. Об’єктом оподаткування при цьому є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. Згідно з підпунктом 267.3.1 пункту 267.3 статті 267 ПКУ базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПКУ. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування згідно з підпунктом 267.2.1 пункту 267.2  статті 267 ПКУ.

Відповідно до підпункту 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 ПКУ базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року. Платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року (2015 рік) і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою в порядку, передбаченому статтею 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально. Щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року, декларація юридичною особою-платником подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт (підпункт 267.6.4 пункту 267.6 статті 267 ПКУ).

Щодо нерухомості. ДФС інформує, що Законом № 71 внесено зміни щодо оподаткування нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки, які набрали чинності з 1 січня 2015 року. Зокрема, розширено базу оподаткування для податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, шляхом оподаткування як житлової, так і нежитлової нерухомості.

Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості з урахуванням таких особливостей: за наявності у власності платника податку одного об’єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 ПКУ, та пільги органів місцевого самоврядування з неоподатковуваної площі таких об’єктів (у разі її встановлення) та відповідної ставки податку; за наявності у власності платника податку більше одного об’єкта житлової нерухомості одного або різних типів, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об’єктів, зменшеної згідно з підпунктом 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 ПКУ, та пільги органів місцевого самоврядування з неоподатковуваної площі таких об’єктів (у разі її встановлення), та відповідної ставки податку. Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об’єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку. Згідно з підпунктом 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПКУ податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості надсилаються (вручаються) платнику податку-фізичній особі контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 2%. розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м бази оподаткування. Разом з тим пунктом 33 підрозділу 10 розділу XX ПКУ передбачено, що на 2015 рік ставки податку для об’єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, визначені підпунктом 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПКУ, не можуть перевищувати 1%. мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв. м для об’єктів нежитлової нерухомості.

Щодо Єдиного соцвнеску

Пенсійний фонд України пропонує сплачувати єдиний внесок із середньої індикативної зарплати. Так ПФУ розроблено проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо впорядкування оплати праці)», в якому пропонується ввести середню індикативну заробітну плату, рівну розміру мінімальної заробітної плати, помноженому на відповідний коефіцієнт. Передбачається, що розмір внесків до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування із заробітної плати (доходів) становить не менше ніж середня індикативна заробітна плата.

Матеріал підготовлено Центром правової допомоги та консультацій 

видавничої організації «Юрінком Прес».

 

 

P.S. Редакція газети «Юридичний вісник України» запроваджує нову рубрику, «Правовий калейдоскоп», де публікуватимуться щомісячні рейтинги правових подій. І для нас є надзвичайно важливою й ваша думка щодо актуальності цієї інформації, зокрема, рейтингу позитивних правових подій. Тож просимо ділитися своїми враженнями і пропозиціями з редакцією за телефонами (044) 411-64-03, (044) 411-69-08, факс. (044) 412-36-18 або надсилати відгуки на електронну адресу uvu@yurincom.kiev.ua

 

Джерело:

Юридичний вісник України

Автор

Залиште коментар