Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Рейтинг. Негативні правові події

0 105

НЕГАТИВНІ ПРАВОВІ ПОДІЇ,

що впливатимуть на розвиток ситуації в політиці, бізнесі та інформаційно-правовому полі

 

У минулому номері ЮВУ ми подали погляд редакції газети на позитивні правові події останнього літнього місяця. Сьогодні ж пропонуємо своєрідний рейтинг негативних правових подій, тобто тих із них, які негативним чином впливають на захист прав і свобод людини, стан економіки і бізнесу; подій, які вказують на порушення тих чи інших статей нашої Конституції. 

 

Децентралізація влади

 

В останній день місяця відбулася подія, яка матиме величезні наслідки щодо подальшого майбутнього держави. Цього дня ВРУ прийняла в першому читанні  (265 голосами депутатів) зміни до Конституції. Проти виступили більша частина фракції «Самопомочі», партія Ляшка і «Батьківщина». Стало відомо, що «Самопоміч» у цьому зв’язку виключила зі свого складу п’ять депутатів, які підтримали голосування. Рішення було прийнято щодо Ганни Гопко, Вікторії Пташник, Остапа Єднака, Павла Кишкаря та Віктора Кривенка. Перед ВРУ відбувся шалений спротив, якій призвів до численних поранень, троє людей загинуло, більше ста правоохоронців опинилися на лікарняних ліжках.

У європейських колах позитивне голосування вітали, а з приводу спритиву висловили стурбованість. Про це генеральний секретар Ради Європи Т. Ягланд написав на своїй сторінці в Twitter. «Я вітаю голосування у Верховній Раді України на підтримку конституційної реформи та децентралізації. Процес реформ має продовжуватися», – зазначив він.

У той же час існує ще проект змін до Конституції в частині правосуддя, прокуратури, адвокатури та Конституційного Суду України. Відбулися дискусії, до яких долучилися представники Конституційної комісії, судді, представники платформи «Реанімаційний проект реформ», адвокати та науковці. На форумах правники розглянули запропоновані підходи щодо реалізації права на судовий захист, основних засад судочинства, деполітизації та незалежності судової влади, судоустрою, Вищої ради правосуддя, Конституційного Суду України та прокуратури. Окрему увагу було приділено питанням доцільності та механізмам перезавантаження судової влади. Отже, в професійному середовищі все відбувається за планом, а в політичному і на площах лунають вибухи та тривають суперечки. 

 

ООН констатує різке збіднення українців

 

Прожитковий мінімум в Україні наближається до порогу бідності африканських держав, констатують експерти. За опублікованими на сайті ООН за межею бідності проживає понад 80 відсотків українців. Таке ситуація призводить до того, що незаможні люди погано харчуються, а через це погіршується їхнє здоров’я. Фахівці радять у зв’язку з цим реформувати податкову систему з ввезення та реалізації товарів, а також компенсувати вартість ліків для населення. За стандартами ООН, якщо людина витрачає на проживання та продукти харчування менше 5 доларів на день, а на місяць менше 150 доларів, то вона перебуває за порогом бідності. Тобто в Україні, за курсом Нацбанку, мінімальна зарплата повинна становити приблизно 3 750 гривень. Про те якщо в африканських країнах поріг бідності 1,25 долара в день, то в Україні прожитковий мінімум на день становить півтора долара. Низький рівень доходів не дозволяє українцям повноцінно харчуватися, констатує дієтолог Галина Анохіна. За її словами, раціон населення України є незбалансованим. В основному це жирове-вуглеводне харчування: українці споживають багато хліба, картоплі. Але продуктів тваринного походження в раціоні мало – м’яса, яєць, печінки, риби. Така ситуація згубно впливає на здоров’я, особливо на дитяче, зауважує експерт. «За нинішнього споживчого кошика можна сказати, що наше населення давно перебуває в стані прихованого голоду… При такому поганому харчуванні ми матимемо дуже великі проблеми, які не можна буде виправити. Проблеми, допущені з харчування дітей у період до 14–16 років, не можна виправити опісля», – відзначає спеціаліст.

 

Із Держрезерву кудись зникли 250 тисяч тонн зерна

 

Інвентаризація майна Державного агентства резерву України виявила недостачу в 250 тисяч тонн зерна. Про це на своїй сторінці в Twitter написав міністр економічного розвитку і торгівлі А. Абромавичус. «Провели інвентаризацію Держрезерву – це просто «авгієві стайні», які нам потрібно буде чистити. Там і нафтопродукти, які зникають через «щілину», і недостача зерна, і зниклі понтонні мости, – написав міністр. «Щось пішло не так: інвентаризація засвідчила, що близько 250 тисяч тонн зерна в Держрезерві «кудись зникли». На папері є, а по факту – немає», – зазначив міністр.

 

«Укрпошта» вимагає підвищити ціни на доставку ЗМІ

 

Монополісти «Укрпошти» пропонують із 1 січня 2016 року підвищити тарифи на доставку періодики в залежності від її типу й обсягу. Як заявили в держкомпанії, подорожчання буде незначним – на 10–15 копійок, або на 10–15% за один примірник. Однак, за словами видавців, йдеться про суми на порядок вищі – з 11–17 до 19–26 копійок зросте тариф на доставку однієї газети, з 25-67 до 77-105 копійок – на доставку журналів. Підвищити також можуть тарифи на приймання, обробку замовлень на доставку періодики і навіть вручення газет і журналів споживачеві. У зв’язку з цим видання можуть вирости ціні в середньому на 22%. За словами юриста Української асоціації видавців періодичної преси Олександра Дяченка, немає жодних норм закону, що забороняють «Укрпошті» маніпулювати цінами на доставку видань. Найбільше підвищення тарифів вдарить по регіональних виданнях. Відтак ринок видавців преси б’є на сполох. «Укрпошта» ж щороку заявляє про потребу індексувати (підвищувати) зарплати співробітникам, оновлювати автопарк і так далі, аби передплатники могли вчасно отримувати свої видання. Але ціни підвищуються, а якість роботи не змінюється. Більше того, в «Укрпошті» скорочується кількість відділень, змінюється графік доставки.

В офіційній відповіді «Укрпошти» генеральному директору Української асоціації видавців періодичної преси сказано, що найбільші збитки держкомпанія несе через Закон України «Про державну підтримку ЗМІ та соціальний захист журналістів». Згідно з ним тариф на доставку видання не повинен перевищувати 40% від собівартості одного примірника. Так, стверджується, що в 2012 році збитки від пільгової норми склали майже 36 мільйонів гривень, в 2013 – 31 мільйон гривень, у 2014 – 38,6 мільйона гривень. І хоча ринок видавців періодичних видань погодився скасувати цю пільгу й знизити навантаження на «Укрпошту», ціни знову ростуть.

 

Мінфін планує значно знизити «стелю» річного обороту для «спрощенців»

 

Міністерство фінансів ініціює істотне зниження верхньої межі річного обороту для підприємців, що працюють за спрощеною системою оподаткування, з нинішніх 20 млн грн. Про те остаточну цифра поки не відома. Про це повідоміла заступник міністра Олена Макеєва.

За її словами, Мінфін також виступає за скорочення кількості груп підприємців, які працюють за спрощеною системою оподаткування, – з чотирьох до трьох за рахунок об’єднання другої й третьої груп. «Перша група – до 300 тис. обороту на рік), як і сьогодні; другу групу  планується об’єднати з третьою й істотно знизимо річний оборот із 20 млн грн. Планується також модернізувати нинішню четверту групу, передбачену для ведення сільського господарства, щоб нею користувався лише по-справжньому малий і середній бізнес».

 У Мінфіні вважають, що модель, яка в найближчі дні вже буде озвучена для спрощеної системи, буде досить добре сприйнята абсолютно всіма. Хоча це непередбачувані очікування, адже питання є дуже чутливим, тому урядовці не йдуть на його презентацію.

 

Змінений Податковий кодекс може стати неприємним сюрпризом для українців

 

Україна очікує черговий новий Податковий кодекс, про що окремо повідомляють у  профільному міністерстві. Як заявляється, сьогодні необхідність міняти понад 50% тексту кодексу, у зв’язку з чим краще його прийняття в новій редакції. За словами експертів, сьогодні відповідей на питання, чого очікувати платникам податків від чергових новацій, ще немає. Жодної конкретики з Мінфіну про майбутні зміни в ПК досі не озвучено. Безумовно, що кожен ініціатор змін буде битися за своє бачення Податкового кодексу, за свою концепцію й за свої до нього правки. І все це – на тлі майбутніх місцевих виборів, які можуть остаточно дестабілізувати парламент. У ВРУ не називають, хто саме займається розробкою змін до ПК. Це є таємницею за сімома замками. Разом із тим, позиція Мінфіну щодо того, яким же все таки буде новий Податковий кодекс поки не ясна. Розміщена на минулому тижні на порталі відомства презентація з назвою «Податкова реформа – не лише про ставки податків …» говорить про те, що документ консервативний. Так, у ньому є позитивні новації, але є й відверто спірні і навіть шкідливі затії. Але чого в ньому немає точно, так це якісних і кардинальних змін. Слово «профанація» найбільш часто вживалося в коментарях тих експертів, які встигли прокоментувати презентацію Мінфіну.

Суспільство ж очікує від уряду саме якісних і кардинальних змін, які змогли б забезпечити економічне зростання, залучити інвестиції, принципово змінити взаємини держави й бізнесу. У той же час позитивні зміни в проекті торкнулися в основному речей банальних й очевидних – уточнення формулювань, усунення протиріч, зменшення кількості реквізитів для податкових накладних, спрощення подання звітності тощо. А найбільший інтерес представляє якраз те, чого в презентації немає, – оподаткування заробітних плат, шляхи вирішення проблеми з ПДВ-рахунками, зниження податкового навантаження тощо.

 

Рекордне здороження ремонту доріг

 

Уряд  планує здійснити ремонт  100 км дороги від Полтави до Валок за 500 мільйонів доларів США Аналіз проекту Укравтодору зі Світовим Банком був здійснений завдяки  доступу до офіційної інформації. Сумарний кредит передбачається в розмірі 800 млн доларів США. Проект включає кілька компонентів: ремонт доріг Полтава–Валки, Кіровоград–Миколаїв–Херсон, експлуатацію та ін. Проте вражає сума, закладена на ремонт ділянок дороги М03 (приблизно 100 км) від Полтави до Валок Харківської області: в середньому 1 кілометр дороги І категорії (по 2 смуги в кожен бік) коштуватиме 5 млн доларів (або 110–115 млн гривень). Якщо проаналізувати всі попередні кредитні угоди Укравтодору – це абсолютний рекорд. Вартість 1 км вже порівнянна з європейською і навіть американської цінами при будівництві нових highways. У квітні поточного року Укравтодор озвучував зовсім інші цифри. За їхніми підрахунками будівництво 1 км дороги І категорії обходиться в 70–100 млн грн, реконструкція – 40–80 млн, капремонт – 20–30 млн, поточний середній ремонт – 8–12. Якщо зробити припущення, що буде побудована абсолютно  нова дорога Полтава–Валки, то ціна будівництва в проекті завищена як мінімум на 10–15%, тобто на на 65 млн доларів США. Якщо мова про реконструкцію, то ціна завищена на 43% або 152 млн дол.

Суми переплати вистачило б для середнього та капітального ремонту дороги типу Одеса–Рені, на яку за попередніми оцінками потрібно 2,1 млрд грн. Експерти зазначають, що подібні кредити треба віддавати у валюті, тому перед голосуванням у Верховній Раді все це треба ретельно зважити.

 

Зникла ДВС усе ще ліквідується.

 

Об’ява про припинення діяльності ДВС «висить» на її сайті вже давно. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року № 17 «Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції» ліквідовано Державну виконавчу службу України. Зараз продовжує працювати ліквідаційна комісія (місцезнаходження комісії: 04053, м.Київ, вул . Артема, 73), – йдеться в повідомленні ГІС. Згідно із зазначеною постановою завдання й функції з реалізації державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) покладені на Міністерство юстиції України, а точніше на департамент державної виконавчої служби (місцезнаходження комісії: 01001, м. Київ, ул. Городецкого, 13).

 

Змова «борців з корупцією», або Чому конкурс в Антикорупційне агентство знову на межі зриву

 

Через місяць після скандального скасування конкурсу в Національному агентстві з питань запобігання корупції, там назріває новий скандал. Виявилося, що за цілою низкою кандидатів простежується рука однієї й тієї ж організації, що бажає монополізувати всю роботу урядового органу. Слід нагадати, що згідно з чинним законодавством боротьбою з корупцією в Україні повинні займатися три структури: Національне антикорупційне бюро (НАБ), Спеціальна антикорупційна прокуратура (САП) та Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). При цьому, якщо в НАБ вже хоча б є керівництво, що займається кадровим набором, то інші два владних органи натомість знаходяться на стадії проведення підготовчих конкурсів для обрання керівництва. А НАЗК уже встиг відзначитися гучним скандалом у зв’язку зі звинуваченнями на адресу уряду в тому, що той, нібито, проштовхував у комісію, яка мала обрати керівництво агентства, своїх «засланих козачків» за допомогою «кишенькових» громадських організацій. Головними ініціатором скасування конкурсу стала ГО «Transparency International Україна». В результаті, навіть вигравши судовий процес за позовом все тієї ж «Transparency International Україна», Кабмін під тиском громадськості та міжнародного співтовариства швидко дав задніх, оголосивши повторний конкурс. Цього разу з чіткою забороною, передбаченою зміненим положенням про проведення відбору, на участь громадських організацій, які мають між собою будь-які ознаки «пов’язаності». Втім, як це часто буває, той, хто голосніше за всіх кричав про необхідність змін правил гри, сам вирішив під шумок скористатися такою зручною можливістю обійти зазначені обмеження. Мовляв, вже про нас-то, «борців за справедливість», певно що не подумають …

У НАЗК заплановані повторні вибори претендентів до складу конкурсної комісії. Але, схоже, конкурсний «невід» доведеться закидати втретє. Вся справа в тому, що поборники чесних правил при обранні складу конкурсної комісії з «Transparency International Україна» насправді виявилися не такими «білими та пухнастими», як їм би хотілося здаватися. Величезна армія фейсбук-солдатів, за допомогою якої її «генерали» нав’язують суспільству необхідну їм самим перемогу, мала би поцікавитися, чому їх «медіа зірки» використовують ті методи боротьби, які з такою завзятістю відібрали в опонентів. ЮВУ вдалося виявити відразу декілька прикладів «пов’язаності» (що прямо заборонено пунктом 9 Положення про проведення конкурсу з відбору кандидатів на посади членів НАЗК, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 170 «Деякі питання відбору кандидатів на посади членів Національного агентства з питань запобігання корупції»): ціла низка претендентів на місце в конкурсній комісії фігурували одночасно в декількох громадських організаціях. Так, Сергій Гула, що представляє на конкурсі ГО «Ні хабарництву», має ще одну іпостась: він аналітик департаменту аналізу політики ГО «Transparency International Україна». Досить розкручений у медіа антикорупціонер Ярослав Юрчишин зараз виставлений як кандидат від ГО Центр ЮЕЙ, хоча на «заваленому» ним же двома місяцями раніше конкурсі він балотувався від ГО Transparency International Україна». До слова, Я. Юрчишин не який-небудь пересічний учасник «прозорої» (transparency з англійської – прозорість. – Ред.) організації, а є навіть членом її правління.

Також на цьому конкурсі «засвітився» голова правління «Transparency International Україна» Андрій Марусов, який значиться як керівник відділу по боротьбі з корупцією Центру політичних студій та аналітики.

 Ось як «мімікрують» чесні активісти… Все це складно охарактеризувати якось інакше ніж змова з боку «Transparency International Україна» та інших представників «громадськості», яка за фактом дає покористуватися своїм брендом на даному конкурсі усім, кому вважає за потрібне. Варто відзначити, що сама «Transparency International Україна» формально вирішила не брати участь у даному конкурсі, виставивши безліч «лівих» громадських організацій, які не мають ні власних сайтів, ні навіть хоча б яких-небудь згадок в інтернеті.

Чому ж настільки поважна організація раптом вирішила піти на таку відверту махінацію? Мабуть, «Transparency International Україна» досягла того рівня, коли гранти і фонди вже не задовольняють апетитів її членів та керівників. Інша справа – багаті та злодійкуваті українські чиновники – варто продати душу дияволу за право з ними боротися. Складається враження, що тільки «Transparency International Україна» й може боротись із корупцією.

 

Підготовлено Центром надання правової допомоги і консультацій

видавничої організації «Юрінком Прес»

Автор

Залиште коментар