Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Реформа МСЕК: як оцінюватиметься повсякденне функціонування людини

0 28

З 1 січня 2025 року відбудеться початок масштабного процесу трансформації державної підтримки для людей з інвалідністю чи іншими потребами. Адже відбудеться провадження оцінювання повсякденного функціонування та реформа МСЕК. Медична частина реформи триватиме та удосконалюватиметься протягом 2025 року.

Мета – збільшення рівня прозорості, справедливості та орієнтованості на потреби кожної людини.

Планується замість бюрократичної системи, яка часто працювала проти людини, побудувати ту, яка ставить людину в центр уваги. Для цього працюватимуть експертні команди. Вони оцінюватимуть повсякденне функціонування, допомагаючи не тільки в питаннях статусу інвалідності та повʼязаних аспектах, а й передаючи можливі потреби людини в соціальній, освітній та економічній інтеграції.

Нова модель передбачає співпрацю різних відомств. Кожне міністерство працюватиме на єдиний результат — допомогти людині мати максимально можливе активне та повноцінне життя у суспільстві. Ця реформа — не одноразова ініціатива, а довготривалий процес, що вимагає участі кожного органу влади, кожного працівника системи та, найголовніше, кожного громадянина.

Що змінюється:

  • Скасування застарілої системи МСЕК

На жаль, в багатьох це питання викликає гнів та розчарування в механізмі держави. Тому система, що була джерелом корупції та перепон для багатьох людей — ліквідована.  Медико-соціальні експертні комісії повністю припиняють виконувати свої функції. Важливо: рішення МСЕК, ухвалені до 31 грудня 2024 року, залишаються чинними, що забезпечує для людей з інвалідністю стабільність для переходу на нову систему.

Натомість з 1 січня 2025 року замість ліквідованих медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) рішення щодо встановлення інвалідності, призначення допоміжних засобів реабілітації та інших аспектів прийматимуть експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування.

Тепер люди з інвалідністю зможуть отримувати (або продовжувати отримувати) пільги, пенсії, допомоги, компенсації, надбавки на підставі витягу з рішення експертної команди

Витяг з рішення експертної команди також може бути використаний для цілей, визначених законами України «Про військовий обов’язок та військову службу» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

  • Створення експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування (ЕКОПФО)

З 1 січня у новій системі оцінювання працюватимуть експертні команди, до складу яких входять мінімум три практикуючих лікарі. Вони мають бути в переліку тих, хто має право проводити оцінювання.  Окрім цього, усі лікарі повинні мати щонайменше рік практичного досвіду. Команди формуватимуться з лікарів найбільших та найкраще оснащених лікарень, а їх склад визначається індивідуально для кожного випадку — залежно від профілю. До складу кожної експертної команди має входити терапевт або профільний лікар щодо супутнього захворювання або ускладнень.

Фінансуватиметься робота ЕКОПФО з Програми медичних гарантій. Уже сформовано понад 1450 експертних команд, до яких увійшли понад 4000 лікарів. Це більше ніж утричі більше, ніж було у МСЕК. Вони працюватимуть у 290 лікарнях по всій Україні.

Наразі триває передача МСЕК всіх наявних у них медико-експертних справ та архівних документів визначеним закладам охорони здоров’я. Від МСЕК нова система отримує понад 1,3 млн справ (включно з архівами). З них більше ніж 44 тисячі — це ті, що мали бути розглянуті МСЕК у першому кварталі 2025 року. Відповідно їх уже розглядатимуть експертні команди.

Оцінювання може проводитися очно, дистанційно, заочно або за місцем перебування пацієнта — залежно від його стану.

Перелік зареєстрованих експертних команд, їх профіль та контактна інформація доступні за посиланням.

  • Запуск електронної системи

Направлення та здійснення оцінювання відбуватиметься в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи. Ця система вже працює. Існує сторінка підтримки користувачів.

  • Маршрут пацієнта 

Держава намагається максимально спростити шлях проходження оцінювання і детально пояснює людям його етапи.

«Маршрут» оцінювання виглядає так:

  1. Людина звертається до свого лікуючого лікаря будь-якого закладу (державного, комунального чи приватного).
  2. Лікар створює в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи направлення на оцінювання і прикріплює всі необхідні документи в електронному вигляді.

Пацієнту потрібно підготувати певні документи: паспорт громадянина України; інші персональні документи; медичну документацію, яка підтверджує діагноз; документи, що засвідчують причини інвалідності (за наявності). Документи можна подати у паперовій формі для їх сканування під час даного етапу.

  1. Далі спільно з лікарем людина обирає заклад, куди їй зручніше звернутися і де є експертна команда за потрібним профілем, а також форма розгляду.
  2. Адміністратор команд отримає сформоване лікарем направлення через електронну систему, перевірить його та додані до нього документи на повноту та відповідність затвердженим вимогам. Після перевірки адміністратор поставить справу в чергу на найближчий доступний час.
  3. Після цього людина отримує на електронну пошту сповіщення про місце і час оцінювання. Якщо електронної пошти немає, можна отримати рішення експертної команди рекомендованим листом, також інформація буде доступна лікуючому лікарю.                                                                        Особі та лікарю повідомлятимуть лише дату та час розгляду; склад експертної команди залишається невідомим для всіх учасників
  4. Членам експертної команди відкривається доступ до даних особи у день оцінювання. У призначений час експертна команда проводить оцінювання повсякденного функціонування. Може направити на додаткове медичне обстеження (така можливість дозволяється лише один раз, щоб не затягувати прийняття рішення) або ж приймає рішення щодо встановлення чи не встановлення інвалідності.
  5. Експертна команда формує рішення, кожен лікар його підписує, і це рішення замінює собою довідки МСЕК. Воно буде містити не тільки статус інвалідності, а й рекомендації та призначення, зокрема, щодо ІПР.
  6. Розгляд справи експертною командою повинен бути завершений не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття медзакладом електронного направлення до розгляду.
  7. Якщо людина не згодна з рішенням експертної команди, вона має право його оскаржити. Це можна зробити через звернення до Центру оцінювання функціонального стану особи, для цього потрібно надіслати скаргу на його адресу.
  • Навчання лікарів 

Навчання лікарів щодо роботи в експертних команда є невід’ємною частиною нової системи, яка вже проводиться. Розклад навчань доступний на сайті МОЗ і регулярно оновлюється. У майбутньому склад команд формуватиметься автоматично через електронну систему, що гарантуватиме ще більшу об’єктивність та прозорість процесу. Детальніше за посиланнями:

  • Забезпечення доброчесності під час оцінювання

Ще одним завданням реформи є усунення можливостей для корупції. Це потребує комплексного підходу, який охоплює багато аспектів: законодавчих, організаційних, суспільних.

Зі свого боку держава робить все, щоб нова система була максимально прозорою, з мінімальним людським фактором. Для цього було внесено такі зміни:

  • експертні команди проводитимуть оцінювання з використанням електронної  системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи
  • команди визначатимуться індивідуально під кожен випадок, а дані лікарів і пацієнтів залишатимуться прихованими до моменту оцінювання
  • рішення експертних команд можна оскаржувати в Центрі оцінювання функціонального стану, до складу яких входитимуть лікарі з державних закладів охорони здоров’я з усієї країни
  • статистичні дані оцінювання повсякденного функціонування будуть оприлюднюватися для громадського моніторингу та запобігання корупції.

 

  • Центр оцінювання функціонального стану особи

Центр оцінювання функціонального стану особи виконує важливу роль у забезпеченні обʼєктивності та прозорості процесу оцінювання. Його завдання – організаційно-методичне консультування експертних команд, перевірка обґрунтованості рішень експертних команд та раніше прийнятих рішень МСЕК, розгляд скарг. Центр оцінювання розглядає звернення з усієї України, тобто місце проживання чи реєстрації людини не має значення.

  • Нові можливості пацієнта під час оцінювання

У новій системі пацієнт має право самостійно здійснювати аудіо- чи відеозапис процесу оцінювання, якщо розгляд справи проводиться не заочно. Також пацієнт може залучити уповноваженого представника для участі в оцінюванні. Для цього треба подати відповідну заяву через електронну систему або в паперовій формі лікарю, який формує направлення на оцінювання.

  • Процедура оскарження

Скаржник або його уповноважений представник може надіслати скаргу до Центру оцінювання. Скарги розглядатимуться експертними командами Центру оцінювання. Розгляд скарги повинен бути завершений не пізніше 30 календарних днів із дня її отримання.

Детальніша інформація за посиланням:  https://moz.gov.ua/uk/ekopfo

Консультації проводяться на гарячій лінії МОЗ — 0800505201.

Джерело: https://www.kmu.gov.ua/news

Автор

Залиште коментар