Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Рада погодилася повернути кримінальну відповідальність за наклеп

0 112

За законопроект у першому читанні «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України, що стосуються посилення відповідальності за посягання на честь, гідність та ділову репутацію людини» проголосували 244 народних депутата з 347, що зареєструвалися в залі у вівторок.

Автор законопроекту — народний депутат України Віталій Журавський (фракція Партії регіонів) – пропонує ввести в Кримінальний і Кримінально-процесуальний кодекси такі поняття, як «наклеп» і «образа».

«Сьогодні будь-який журналіст може написати про людину що завгодно, опустити її нижче плінтуса, довести до інфаркту або відправити на той світ, а за це відповідальності — нуль. Мої пропозиції стосуються не тільки сфери ЗМІ, а й інших областей. Кожен українець має конституційне право на захист своєї честі та гідності», — розтлумачив свою ініціативу Журавський.

Народний депутат вважає, що його законопроект повністю відповідає європейській традиції судочинства. На уточнююче запитання, чи не краще обмежитися штрафом за поширення неправдивої інформації, пан Журавський відповів негативно, підкресливши: загроза тюремного ув’язнення призведе до того, що «люди будуть думати перед тим, як щось сказати».

У пояснювальній записці до законопроекту Журавський зазначає: «До речі, державна дума Росії 13 липня цього року прийняла відразу в другому і третьому читаннях закон, яким відповідальність за „наклеп“ віднесена зі сфери адміністративних порушень до кримінальних злочинів, тим самим різко зросла відповідальність за такий злочин». Згідно з цими поправками, у Росії за наклеп можна отримати штраф у розмірі до 5 млн руб. (1,2 млн грн) або 480 год виправних робіт. Відзначимо, що від введення тюремного ув’язнення депутати держдуми відмовилися, прислухавшись до побажання президента РФ Володимира Путіна.

«Холуйством перед Росією» назвав раніше законопроект Журавського його колега по фракції ПР Сергій Головатий (з ініціативи якого в 2001-му була скасована кримінальна відповідальність за наклеп). Головатий, який у 2005 та 2008 роках був віце-президентом Парламентської асамблеї Ради Європи, говорить, що в країнах ЄС стаття, яка передбачає покарання за наклеп і образу, була декриміналізована, тому що «свобода слова не передбачає кримінальної відповідальності за сказане».

Повернення кримінальної відповідальності за наклеп або образу є недоцільним, заявив глава комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Віктор Швець, зазначивши, що його комітет не буде підтримувати законопроект Журавського.

Аналогічної думки дотримується і голова парламентського комітету з питань свободи слова та інформації Юрій Стець, який розцінює пропозицію представника ПР як спробу посилити тиск на свободу слова в Україні. «Будь-який дурень від влади, коли захоче покарати журналіста, піде в суд, дасть грошей судді, і на цьому для журналіста все закінчиться! При цьому всі інші журналісти зайвий раз не зачіпатимуть цих виродків від влади зі страху сісти у в’язницю», — заявив Стець.

Теги:

наклеп, Головатий Сергій, Журавський Віталій

Автор

Залиште коментар